Втората книга на Татяна Аптулаева - "Вече съм майка", представена от Издателска къща "Колхида" е посветена на първата година от майчинството – време, когато майката се вълнува дори от повече въпроси, отколкото през бременността. Малкото човече вече е започнало своя самостоятелен живот, а тя се сблъсква с куп противоречиви мисли и чувства, които често я объркват: от всички страни върху нея се сипят различни препоръки и всевъзможна информация, които често са откровено противоречиви. Задачата на тази книга е да облекчи, доколкото е възможно, живота на майката през тази най-сложна първа година.
Татяна коментира всички основни и най-разпространени въпроси, от които повечето майки се вълнуват. Обърнала е специално внимание на редица проблеми, които предизвикват противоречия сред специалистите, най-вече сред педиатрите. Ето само някой от тях:
- трябва ли да се даваме водичка на бебето или кърмата е напълно достатъчна,
- при мама ли да спи бебето или в собственото си креватче,
- по строг режим ли да храним бебто или – когато то поиска.
В книгата си Татяна Аптулаева излага ясно позициите си, но „дава последната дума“ на майчината интуиция. Авторката е взела предвид гледните точки и препоръките на много специалисти и обяснява защо по някои въпроси позициите на лекарите са противоречиви. По този начин на майките се предоставя възможност да избират: как да постъпят в една или друга ситуация, за да стигнат до информирано решение, което е най-удобно, но и най-подходящо както за тяхното бебе, така и за самите тях. Цялата информация е консултирана от няколко научни рецензенти – специалисти в своята област: педиатри, психолози, детски масажист и акушер-гинеколог.
Книгата е разделена на две части. Първата разглежда живота на бебето от раждането му до навършването на една годинка. Втората е посветена на майката през този период.
- Първата глава от първата част е посветена на развитието на детето през неговите първи дванадесет месеца.
- Втората глава подробно разглежда най-важния от всички въпроси – кърменето. Авторката отговаря на редица спорни въпроси за режима на хранене и сън, видовете дохранване, захранването и много други. Жената ще научи и как да изцежда млякото си и как да кърми бебето.
- Третата глава е посветена на укрепването на физическото здраве на бебето.
- В четвъртата глава се разглеждат взаимоотношенията с най-важния лекар за бебето – педиатъра. Авторката запознава майките с календара и графика на ваксините и подробно описва всичките с техните особености.
- Последната, пета глава от тази част, е посветена на най-разпространените детски болести, които тревожат родителите през първата година от живота на детето.
Втората част от книгата е посветена на жената, която е станала майка, на въпросите и проблемите, които възникват пред нея през този период. Ако се чувства зле или се уморява много, жената не е способна пълноценно и всеотдайно да се грижи за детето. Ето защо, доколкото е възможно, тя трябва да се научи да се грижи и за себе си.
Авторката подробно се спира на възстановяването на организма след раждане, дава препоръки как да бъдат преодолени пристъпите на депресия и лошо настроение, как жената да възстанови фигурата си, като за целта предлага и комплекс от физически упражнения.
Казано накратко, това е една сърдечно написана книга, посветена на първостепенния от вай-важните въпроси - как да се научите да бъдете щастлива майка на щастливо дете!
Цена: 19,90 лв.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.