Защо някои татковци часове наред се занимават с децата си, а твоят сякаш е имунизиран срещу бащинство? Ето как да го превърнеш в „татко за чудо и приказ”.
Понякога мъжете се държат сякаш са убедени, че възпитаването на децата силно застрашава коефициента им на мъжественост. В стил – „ето ви пари и не ме занимавайте с глупости”. Ако този е и вашият семеен сценарий, сигурно и ти си донякъде виновна... Още от раждането самоотвержено си поела сизифовския товар по отглеждането и възпитанието на детето. Познахме ли?
Вместо да вдигаш ръце запретни ръкави и направи от мъжа си идеален баща. Ето как!
Татковците са в състояние да усвоят всички задачи, свързани с детето, не по-лошо (а понякога и по-добре) от майките. Имайте им повече доверие и нещата ще се получат.
Мечка страх, мен – не? Да, да...
Проблем: Детето е болно и „детска градина” е дума табу. Проблемът е, че в офиса си затънала в работа, свекърва ти е на почивка в Анталия, а родителите ти вадят торбата с оправдания. В общи линии нямаш на кого да оставиш болното дете. Освен на баща му..., който съвсем не е във възторг от така стеклите се обстоятелства. В най- благоприятния случай те очакват постоянни обаждания („не ме слуша”, „ужас, плюе храната”, „блъска ми ръката и хапе, когато слагам капки за нос”) и ако на следващата сутрин отново решиш да отидеш на работа, то само час по-късно операция „баща мъченик” може да те върне обратно у дома.
Решение: Наистина ли вярваш, че е добра идея да оставиш болно дете с неподготвения му баща? Кога за последен път го помоли за помощ по проблем, свързан с малкото? Истината е, че мъжът ти е изплашен, защото няма опит (и навици) да общува с болно дете (капризно и непослушно). Той бедничкият се е почувствал по-самотен и безпомощен отвсякога и си е обещал никога вече да не подлага психиката си на подобни чудовищни изпитания. Затова не изчаквай подобна ситуация, за да започнеш да го учиш как да общува с детето. Нека поне веднъж седмично извежда бебето сам или остава сам с него у дома за няколко часа. От теб се иска само подробно да му обясниш какво да нахрани мъника.
Вижте още: Ролята на бащата при отглеждането на дете>>>
Ама ти не ме предупреди...
Проблем: Имаш животоспасяваща нужда от сън, но за съжаление всяка сутрин трябва да ставаш в седем, за да водиш малкото на детска градина. Какво да правиш? Отговорът е лесен – помоли таткото за помощ. Дори ако се съгласи (вероятност 0,5%), не бързай да се надяваш на здрав и спокоен сън, защото... А) ще те събуди поне няколко пъти с въпроси („да облича ли чорапогащник под панталона или само чорапи”, „как се казват учителките”) и Б) подготовката за градина „по мъжки” е съпроводена от викове и закани.
Решението: Повечето мъже трудно се адаптират към новите обстоятелства. Затова седни и напиши подробен план за действие – по един за всяка възможна ситуация. Готова ли си? Сега всяка точка допълни с обяснения защо трябва да се направи точно така, а не иначе. А, да! И не забравяй да закачиш плана върху хладилника, където няма как да остане невидян. Подготви още от вечерта целият набор от дрехи за детето и внимателно ги подреди върху стол, а раничката за детската градина сложи близо до входната врата.
Вижте интересни снимки: Специалната връзка между бащи и синове>>>
Голямата скука
Проблем: Стигаме до точката, когато половинката ти вече е подготвен за бащинските си отговорности и се престрашаваш да го оставиш с малкото за цял ден. „Забавлявай се, скъпа”, изпраща те той с усмивка. И още как! Фризьор, шопинг, кафе с приятелки... Прибираш се у дома в прекрасно настроение. Реалността обаче те зашлевява още с отварянето на входната врата. Онова, което преди часове е било уютен и подреден дом, сега може да послужи за сценография на „Пришълеца”. Колкото до „отговорния” баща, той е облегнал гръб, блажено изолиран в света на War Сraft. Разбира се, майчиният ти гняв е напълно оправдан, но не и конструктивен. Решението: Самата ти си наясно какви разрушителни сили може да генерира едно отегчено малко дете. Но заедно с татко си би могло да строи замъци от пластелин или да сглобява хартиени самолети, нали така? Затова е важно предварително да им измислиш занимания.
За похвалите и наградите
Проблем: Изпратила си малкото и баща му да купят отдавна обещаната играчка. Двамата се връщат от пазар засмени до уши – с пълна торба играчки и сладолед в ръката (детето кашляше до вчера!). Прихващаш ги от вратата и бързо скриваш студеното лакомство в хладилника. Мъжът ти виновно поглежда тавана, а детето е готово да заплаче. Официално си избрана за лидер на Организацията на Чудовищата и Злодеите! А следващият път... всъщност следващ път няма да има. Половинката ти ще откаже да излиза с малкото от страх да не обърка нещата.
Решението: Ако непрестанно критикуваш човек за тази или онази неправилна (по твоята преценка) постъпка, рано или късно на него ще му писне да прави каквото и да било. Затова избирай по-мек тон, когато назидаваш (разбира се в отсъствие на детето). Най-важното е в процеса на говорене половинката ти да разбере, че високо оценяваш усилията му. Така той не само ще приеме смирено забележките ти, но и ще ти е благодарен.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.