В първи клас

• от 3

Когато детето е в първи клас, вълнението обхваща сякаш цялата му фамилия. Ако четеш това, значи няма начин да не си преживял митичната дата 15-ти септември. Дали го обичаш или не, училището оказва огромно влияние върху всеки индивид.

Когато детето е в първи клас, вълнението обхваща сякаш цялата му фамилия. Ако четеш това, значи няма начин да не си преживял митичната дата 15-ти септември. Дали го обичаш или не, училището оказва огромно влияние върху всеки индивид.

На този ден хиляди български ученици ще пристъпят за първи път прага на училището. Много от тях не са особено на ясно какво ги чака, други са подготвени и имат някаква представа. Всички обаче попадат в абсолютно нова ситуация, на която трябва да реагират, която ще ги провокира, понякога дразни или вълнува. От мама и тате зависи до голяма степен дали ще помогнат на първолака да се адаптира.

Със сигурност подготовката за първи клас не бива да започва на 14-ти септември. Нужни са месеци деликатни обяснения, повтаряне и други похвати, които да разкрият пред детето предстоящата картинка и да го подготвят. Не забравяй, че то има нужда от адаптация в тази тотално нова среда, нови изисквания към него и нов режим.

Избягвай да говориш пред него негативни неща за училището, не дискутирай лошите си спомени от съученици, предмет или учител. Всичко това се отпечатва в съзнанието му и нищо чудно да се пренесе в неговия училищен живот.

Важното е да му покажеш, че го обичаш такъв какъвто е, че родителската ви любов не зависи от успехите му в училище.

Това дава голяма сигурност на детето, така много по-лесно ще преодолее препятствията в институцията. Ако детето е сигурно в себе си, то спокойно ще покаже възможностите си и нищо чудно дори да прояви нов талант.

В никакъв случай не го сравнявай с други първокласници и не му давай примери.

Това е абсолютно безсмислено и унизително. Освен това показва твоето безсилие, защото ако ти харесваш нещо в друго дете, това означава, че сама не си го постигнала с твоето. А и децата са уникални личности и няма как да са равни в развитието и постиженията си. В този смисъл – просто се освободи от болни амбиции. Все пак детето е просто първокласник, а не пише научна дисертация.

В периода на адаптация към училището не натоварвай детето с много странични занимания. Курсове, спорт, езици – дай малко почивка на мъничето, за да може да се адаптира.

Не забравяй, че трябва да регулираш новия дневен режим.

Половината ден на детето ще мине в училище. Осигури му почивка и разходка на свеж въздух и малко лично време с теб. Не изпускай от контрол здравословното хранене (наблегни на плодовете и суровите зеленчуци) и съня.

Детето може да се концентрира максимум петнадесет минути, след това процесът на учене е мъчение и най-често е неефективен. Така че, когато се заемете у дома с уроците прави редовни почивки.

Заведи го до училището още преди първия учебен ден и го разведи из коридорите и стаите. Нека мястото да му е познато и да свикне с обстановката. Научи го на името на класната ръководителка и дори при възможност запознай детето с нея.

Обясни му, че там ще намери много нови приятели и добри учители, които ще му помогнат да израсне силен и умен.

Дай му за пример любими герои, актьори или спортисти, като съчиниш нещо свързано с учението и техните успехи. Децата се впечатляват много от примера на своите идоли.

Бъди нежна и спокойна, не се вторачвай в грешките му и не пести похвали.

Разкажи му забавни спомени от твоето детство в училище. Може да споменеш и неуспехите си. Детето трябва да е наясно, че не винаги ще печели битките и това е нормално и няма нищо страшно.

Не посрещай детето с дежурния и до болка познат въпрос от рода на “Какво учихте днес?” или “Изпитаха ли те?”. Поинтересувай се първо за емоциите му, за преживяното, за запознанствата. Не формализирай диалога с него, защото след време няма да научиш нищо повече за детето си освен оценката му.

След училище му осигури поне два-три часа почивка.

Не забравяй да не коментирате пред детето учителите с негативизъм. Ако трябва да се обсъжда нещо, нека не е пред него. То трябва да расте с уважение към педагозите.

Успехите и адаптацията на детето зависят до голяма степен от вниманието, което родителите му отделят. Става въпрос за ежедневно прекарано време с него. Влсушвай се в чувствата му, говроете си откровено и когато му обясняваш нещо или изискваш – не забравяй, че срещу теб стои личност.

В първи клас

Създай му навици от рано. Например режимът трябва да е ясен, почивката след училище задължителна. Тишината при домашните занимания изключва телевизия или музика. Децата много бързо се разсейват. Спортът дисциплинира много, така че няколко месеца след първия учебен ден може да добавиш и спорт в режима му. Но най-добре попитай самото дете какво точно иска да тренира.

Дай му време да се справи само с уроците.

Обяснявай му накратко, без да му смилаш цялата информация. Нека свикне да учи само и да бъде самостоятелно. Практиката да се учи заедно с родителите в един момент върши много лоша услуга на детето и може да се проточи години наред.

Информирай се на родителски срещи какво точно предтои да учат децата. Имай предвид, че в учебната година ще има по-критични моменти, когато се взема важен нов материал или се завършва срок. Увери се, че детето ти е разбрало, а не наизустило ключовите знания. Това са основите, които ще му помогнат в следващите класове. Ако липсват ще бъде много трудно както за него, така и за мама и тате.

Съветваме те да си вземеш отпуска от поне един месец, за да подготвиш детето спокойно.