В очакване на първите зъбчета и как да се грижим за тях?

• от

Появата на първото зъбче е събитие, очаквано с вълнение от цялото семейство. Периодът, в който може да се случи, обаче варира от 3-тия месец до първата годинка, та дори и след нея. Дали твоето мъниче ще плаче безутешно цели нощи, или ще спи спокойно и ти просто ще откриваш изненадващо поредното зъбче, е въпрос на... късмет.

В очакване на зъбките и как да се грижим за тях?

В очакване на зъбките и как да се грижим за тях?

Наследственият фактор оказва силно влияние, затова не пропускай да разпиташ как са стояли нещата при теб и мъжа ти, когато сте били бебета.

Временните (млечните) зъбки са двадесет на брой – по 10 на всяка челюст. В зависимост от формата и функцият си те се делят на 3 групи: резци, кучешки и кътници.

Резците са 4, кучешките 2, кътниците – 4 на всяка челюст. Първи от млечните зъбки поникват обикновено централните резци на долната челюст. Това става на около 6-месечна възраст на бебето, макар че често се случва и с 2-3 месеца покъсно. Следват резците на горната челюст. Скоро след тях пробиват и страничните им „другарчета“.

На около годинка се появяват първите кътници. След тях идва ред на кучешките зъби и накрая вторите кътници. Обикновено на възраст 2,5 г. детето разполага с целия набор от 20 броя бели бисерчета в устата си. Факторите, които влияят на състоянието на млечните зъби, са на първо място генетичната предразположености храненето на майката през 9-те месеца.

Зъбните зародиши се развиват още в началото на бременността и затова начинът на живот на майката и излагането навредности от околната среда се отразяват. Приемът на антибиотици също има влияние. След раждането отговорността за здравето на зъбките отново е в ръцете на родителите. Много майки все още прилагат бабините рецепти – биберон с мед или вода със захар, които са абсолютно неподходящи за детето и са силен фактор за увреждане на зъбите. Много често малките пият и чайове с различни подсладители, заспиват с шише с мляко или сок, което не бива да се случва и има негативно въздействие върху зъбния статус. Не случайно първите зъби, които се увреждат, са горните и долните резци, които са в пряк досег с биберона.

След първата годинка даването на близалки, бонбони, дъвки със захар и други лакомства допълнително влошава състоянието на зъбките, като нерядко се стига и до спешно посещение при стоматолога.

Кога да очакваш първите постоянни зъби

Първият постоянен зъб, който пониква в устата на детето към 6-годишна възраст, е първият кътник – шестият зъб. Той израства зад петия млечен зъб и затова много често родителите го смятат за временен, не обръщат внимание на състоянието му, защото ще се сменя, и се стига до сериозни проблеми. Това е груба грешка!

Всички детски зъбки трябва да бъдат лекувани навреме, независимо дали са временни или постоянни. Почти успоредно с пробива на шестите зъби започва смяната на временните с постоянни централни резци. Следват страничните резци, първите предкътници, кучешки зъби, втори предкътници и накрая пробиват вторите кътници на около 11-годишна възраст.

Сигнали, че зъбчето се задава:

  • обилно отделяне на слюнка;
  • настървено хапане на попадналите в ръцете на мъника предмети;
  • намален апетит;
  • пробуждане с плач;
  • раздразнителност.

Как да помогнеш на де тето при поникването на зъбките?

Геловете за намаляване на болката най-често се предписват от педиатрите. Те се нанасят с масажни движения върху венците. Всички имат основно охлаждащ ефект, като в някои се съдържат и малки дози обезболяващо вещество – най-често лидокаин.

Играчките с грапава повърхност за чесане на венчетата, които са пълни с гел или вода, също често се използват за облекчаване на бебетата. Те могат да се охлаждат в хладилник и така имат поголям ефект.

Хомеопатичните лекарства за облекчаване на състоянието също намират широко приложение в последните години. Посъветвайте се с педиатър или лекар-хомеопат при избора на подходящ препарат.

Сред по-нестандартните решения на проблема със зъбките е бебешката кехлибарена огърлица. Противовъзпалителните свойства на кехлибара са признати за естествен аналгетик. Това помага за облекчаване на болките при никненето на бебешките зъбки и успокоява детето. Топлината на кожата освобождава лечебни масла от кехлибара смола, която се абсорбира в кръвта и засилва имунната система на малкото.

Грижа за здрави зъбки:
Млечните зъбчета трябва да се почистват, дори да са само няколко. Това може да става в края на деня с мека детска четка за зъби или марличка. Вече се предлагат изключително нежни и забавни за децата четки, които малките с удоволствие използват. Има и абсолютно безвредни при поглъщане пасти за зъби, които се продават свободно в аптечната мрежа. За да се намалят рисковете от увреждане на зъбите и захапката, е хубаво да се отстранят още в най-ранен етап вредни навици като заспиването с биберон или шише с мляко или сок, както и смукането на палеца.