Очакването на млечните зъбки понякога продължава с месеци, а периодът, в който може да пробие първото варира от 3-я месец до 1-та годинка (та дори и след нея). Има деца, при които дентицията не води до никакви промени. За съжаление при други това е истинско изпитание, свързано с хленчене, лигавене, загуба на апетит, разстройство и много безсънни нощи за цялото семейство.
Как да помогнете на бебто?
- Геловете за намаляване на болката от пробиването на зъбките най-често се предписват от педиатрите. Те се нанасят с леки масажни движения върху венците. Всички те действат на принципа на охлаждането и повечето от тях имат в малки дози обезболяващо вещество – най-често лидокаин.
- Играчките с грапава повърхност, които са пълни с гел или вода, също често се използват за облекчаване на бебетата. Те могат да се охлаждат в хладилник и така имат по-голям ефект.
- Хомеопатичните лекарства за по-лека дентиция също намират широко приложение в последните години. Посъветвай се с педиатър или лекар-хомеопат при избора на подходящ препарат.
- По-нестандартно решение е бебешката кехлибарена огърлица. Противовъзпалителните свойства на кехлибара са известни, както и действието му на естествен аналгетик. Топлината на кожата освобождава лечебни масла от кехлибара, а смолата засилва имунната система на малкото.
Грижа за здрави зъбки
Млечните зъбчета трябва да се почистват, дори да са само няколко. Това може да става в края на деня с мека детска четка за зъби или марля. Предлагат се изключително нежни и забавни за децата четки, които малчуганите с удоволствие използват. Има и абсолютно безвредни при поглъщане пасти за зъби, които ще намерите в аптечната мрежа.
За да намалите рисковете за увреждане на зъбите, не допускайте вредни навици като заспиването с биберон или шише с мляко или сок.
Ако детето има навика да прекарва дълго време със залъгалка или пръст в устата, положете усилия да го отучите, преди да се промени захапката.
Сигнали, че зъбчето се задава:
- обилно отделяне на слюнка;
- настървено хапане на предмети;
- намален апетит;
- пробуждане с плач;
- раздразнителност.
Консултант: д-р Иванка Чаушева, лекар по дентална медицина
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.