По света има близо 450 000 столетници и се предполага, че до 2030 г. те ще станат близо един милион. Как се стига до дълголетие и може ли животът да се продължи? Това е нещо за което науката отделя особено внимание.
Учените твърдят, че за първи път идентифицирали общи генни мутации при по-възрастни от 100 г. хора, които биха могли да бъдат ключ за откриване как да се избегне разрушаването на организма в следствие на остаряването. Каре Кристенсен от датския институт за изследване на стареенето на човешкия организъм казва, че столетниците ги свързва здравословен начин на живот, балансирано хранене и чиста околна среда. Към това учените прибавят и генното кодиране. Учените от медицинския колеж Алберт Айнщайн към университета Йешива в Ню Йорк изследвали няколкостотин столетници в САЩ за да може химически "да копират" генния им код и да създадат "хапче за по-дълъг живот". "Установихме, че столетниците са "обогатени" с гени за дълголетие и искаме да разберем как те действат и как може с лекарства да влияем на генетиката", казва Нир Барзилай от колежа Айнщайн. Учените пък от института за технологично изследване казват, че столетниците имат пет пъти по-често мутация в своя митохондриален ДНК. Подобно изследване е направено и в Италия и Великобритания.
При най-новото британско проучване изследвани са 500 000 гени варианти на целия човешки геном и то е показало, че ключова роля играе генът TERC и че някой генни варианти може да ускорят с три до четири години процесът на биологичното стареене. Британските учени казват, че са открили генът, който отговаря за биологичното стареене и смятат, че съществуват два вида стареене: хронологично, т.е стареене в традиционния смисъл и биологично, където при някой хора се случва клетките да са по-стари в сравнение с тяхното хронологично стареене. "Съществуват сериозни индикатори, че рискът от сърдечни заболявания и някой видове рак повече е свързан с биологичното стареене, отколкото хронологичното", казва Нилеш Самани от университета в Лондон. Това показва, че някой хора генетично са програмирани да остаряват по-бързо от други и този процес може допълнително да бъде ускорен с пушенето, консумирането на алкохол, затлъстяването и липсата на физическа активност.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.