Уртикарията е особено разпространена сред децата алергична реакция, но се среща и при възрастните, особено при бременните жени.
Сама по себе си е безвредна, но предизвиква неприятни оплаквания като сърбеж и подуване на засегнатите зони. И въпреки че конкретните причинители на уртикария все още не са открити, специалистите посочват няколко възможни причини за тези неприятни обриви. Всички те предизвикват силна алергия в човешкия оргазнизъм, чиято проява се именува с един общ термин – уртикария.
Какво е уртикария?
Уртикария е вид алергична реакция, предизвикана при отделянето на веществото хистамин от мастоцитите (вид бели кръвни клетки) в организма.
Проявява се под формата на големи, червени или бледи пъпки по кожата (най-често по ръцете, краката, гърба и корема), които много сърбят и са с непостоянна продължителност (т.е могат да се появят, да изчезнат и пак да се появят). Обикновено, паралелно с обривите се подуват и крайниците – горната част на стъпалата, обратната страна на ръцете, лицето.
Имай предвид, че понякога пъпките, сигнализиращи за уртикария, наподобяват ухапване от комар, което обаче сменя формата си, както и разположението си по тялото.
Причини за уртикария
Тъй като една от причините за уртикария е опарване от коприва, а освен обривите и подуването има и други симптоми като втрисане и повишена температура, заболяването носи още името копривна треска. Като цяло обаче то възниква в резултат на повишена чувствителност на организма към алергени, които се намират навсякъде в околната среда, включитено и в храната.
Ето кои са те:
- Вирусна инфекция като настинка или грип. Това се смята за един от най-популярните причинители на уртикария. При понижена имунна система детето е много по-податливо на алергени и клетките отделят вещества, които предизвикват външни обриви. А ако е приемало антибиотик за лечение на инфекцията, вероятността за уртикария става почти 100 % - алергичната реакция е отговорът на тялото спрямо веществото, натрупало определено количество антитела в организма.
- Храни, съдържащи определени съставки, оцветители и добавки. Към тази група спадат яйцата, соята, шоколадът, мидите, цитрусовите плодове, ягодите. При бебета до 6-месечна възраст – и кравето мляко. Увери се, че детето ти не приема богати на консерванти храни, тъй като повечето малчугани са алергични към тях.
- Фактори в ежедневието. В училище или в детската градина детето може да е в контакт с не добри хигиенични условия (въпреки че по закон средата трябва да е стерилна). Определени бактерии като Стафилококи, например, са често разпространени в тези учреждения и ако детето се зарази, тялото му бързо реагира с обрив.
- Фактори от околната среда. Такива са козината на домашните любимци, полени, треви, стайни растения, латексови изделия, химикали, домашна прах. Не трябва да пропускаме и ухапванията (ужилванията) от насекоми. Всички те могат да предизвикат проблеми с дишането, запушване на носа, течащ нос и ако не се вземат мерки навреме, да се стигне дори до задушаване.
- Климатични фактори. Някои деца са алергични към слънчева светлина и кожата им реагира негативно на ултравиолетовите лъчи. Много ниските или прекалено високите температури пък, предизвикват изпотяване или изсушаване, а това от своя страна води до масивни обриви. В такива моменти е много важно какво облекло ще ножи детето ти – прекалено тесните и неудобни дрехи не позволяват на тялото да диша.
Уртикария и бременност
Уртикарията по време на бременност е често срещан кожен проблем, но за щастие не е опасен нито за майката, нито за бебето.
Обикновено жените изпитват силен сърбеж в зоната на гърдите, корема и задната страна на краката в резултат на разтягане на кожата при нарастване на плода.
Друга причина е повишеното отделяне на специфични за този период хормони, които предизвикват изсъхване на кожата.
Уртикарията при бременните жени обикновено изчезва до няколко седмици след раждането и най-често се наблюдава при първескините и очакващите близнаци.
Лечение на уртикария
В повечето случаи обривите от уртикария изчезват от самосебе си. Това обаче не означава, че не трябва да потърсиш съвет от лекуващия педиатър, както и че не можеш да облекчиш сърбежа в домашни условия.
Препоръчително е, засегнатите зони по тялото на малчугана да се третират с лосион, съдържащ активен въглен, или с магнезиево мляко.
Цинкът в тях успокоява кожата и предизвиква моментално облекчение. Децата, страдащи от слънчева уртикария могат да се предпазят със слънцезащитни продукти с много висока защита – SPF 50 +.
Вероятно при прегледа, лекарят ще иска да знае на какви фактори е било изложено напоследък детето, ще предпише някаква диета и ще назначи план за лечение. Целта му ще бъде да открие и отстрани алергена – причинител, като в същото време предпише антихистаминов медикамент – Бенадрил. Възможно е на малчугана да се направят и кожни тестове, ако има съмнения, че лекарства са причина за уртикарията.
Междувременно, ти самата можеш да ускориш лечението с няколко прости домашни рецепти. Свари на детето чай от листа и кора на розмарин или червена елша, което то да изпие на глътки.
Създай му удобна и уютна обстановка, като постелеш леглото му с чаршафи от прохладна материя и поддържаш температурата умерена. Изкъпи го с хладка вода (ако е лято) и го облечи в памучни дрешки (те много лесно попиват потта). Отнасяй се внимателно и нежно към засегнатите от обривите зони и следвай стриктно лекарските предписания.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.