
Уроци по семеен мениджмънт
Съпругът: „Тук пак ли е паднала бомба?”
Жената: „По-добре си мълчи! Ти никога нищо не пипваш у дома!”
Да ти звучи познато?
В стотици хиляди семейства вечерите започват с този или подобен на него диалог. Всяка вечер стотици хиляди майки и татковци по света изпускат парата си точно така. Прибирайки се у дома, напрегнати и уморени, съзират купчината пране в кухнята или пръснатите кубчета върху дивана и... понякога това е сигналът за лична саморазправа. А и двамата с такова нетърпение са чакали края на дългия напрегнат работен ден...
Предполагам всяка от нас е наясно, че конфликтите от този характер не се решават от само себе си.
Нужно е да се подходи... с точен план, с обмислена система за действие :).
Защото независимо от това как с половинката ти сте си поделяли домакинските задължения преди години, след раждането на първото дете в повечето семейства ролите се разпределят така: жената поема домакинството и грижите за детето, а мъжът печели пари и се задържа все по-малко у дома. А когато по цял ден си била у дома и си отмятала едно след друго текущите домашните задължения, това не винаги се забелязва. Вечер по правило прави впечатление само актуалният хаос (разхвърлените играчки по пода), но не и свършената работа (пране, гладене, миене...).
Спокойно, решението е в твоите ръце и то се нарича „говорене”. Обсъдете на спокойствие проблемите и започнете да проявявате респект към труда на другия.
Едно семейство може да оцелее на ежедневния стрес само, ако действа като сплотен отбор.
Как? Направете така, че всеки да поеме по нещо от домакинската работа и същевременно да разполага и със свободно време.
Правилното планиране
Най-добре напишете на един лист всички домакински задължения и изяснете помежду си кой какво ще поеме от тях. Нека всеки избере онова, което няма да му е неприятно да прави.
Добре де, не можем да ти обещаем, че със сигурност няма да попаднеш отново в бъркотията от деца, готвене, чистене и пране. Сигурно е обаче, че правилното планиране ще ти помогне да понижиш ежедневния риск от хаос. Дай си време и планирай основно седмицата на семейството.
- Първа стъпка: Снабди се с личен органайзер. Срещу всяка дата в него нанасяй онова, което не трябва да забравяш: часовете при педиатър, родителската среща в детската градина, рождените дни на близките хора, часовете за фризьор, поканите за детски партита, служебните пътувания... В раздела за адреси попълни всички нови имена, e- mail-и или телефонни номера, които ще са ти от полза. От майките, с които си се запознала в парка, до името на агенцията за детегледачки – важното е всички тези имена и адреси да са ти винаги под ръка.
Списъкът с покупки и списъците за подаръци за рождени дни и неща, които трябва да се свършат, както и дългосрочните проекти като „да потърсим нов диван за хола”, също трябва да намерят място в органайзера ти.
Важно: Не забравяй, че органайзерът е личният ти офис и координационна централа. Носи го със себе си навсякъде. Така по всяко време ще можеш да попълваш нови задачи и да не пропускаш важните такива.
- Втора стъпка: Направи списък с домакинските задължения и го закачи на видно място. В началото може и да ти се стори глупаво, но когато отбележиш кога и какво трябва да се свърши у дома, нещата започват да изглеждат много по-лесни.
Кое трябва да се върши ежедневно? Към това спадат миенето на чиниите, готвенето, подреждането на стаите вечер, евентуално покупки, следенето дали всички разполагат с чисти дрехи... А кое трябва да се върши няколко пъти в седмицата, но не и всекидневно? Евентуално поливането на цветята, хвърлянето на боклука, миенето на пода и почистването с прахосмукачка, смяната на хавлиите в банята. Към седмичните задължения спадат плащането на сметките, гладенето, по- големите покупки...
Разбира се, всичко зависи от потребностите и големината на семейството. Но когато подредиш домакинските задължения в категориите „ежедневно”, „няколко пъти седмично” и „седмично” и държиш под око изпълнението им, нещата ще следват своя естествен ред.
Копирай списъка на лист А4 и го закачи на видно място (например върху вратата на хладилника в кухнята). Срещу всяко от задълженията напиши името на отговорника за свършването му (например: миене на чинии – мама; изхвърляне на боклука – тате)... Зачертавайте всяко от свършените задължения.
- Трета стъпка: Направи семеен календар. Намери календар, на който всеки от месеците е разположен върху отделна страница. В него отбелязвайте всички предварително планирани събития (например „почивка на морето през юли” или „екскурзия до Копривщица за Великден”). Постави семейния календар на видно място. Така всеки ще може да вижда кога какво ще се случва, ще може да се подготви предварително и да планира отдалече ангажиментите си.
И накрая, но не на последно място, добре е да осъзнаеш, че перфектното домакинство е нещо хубаво, но много по-важни са близките ти и времето, което прекарваш с тях. Не се страхувай, че можете да потънете в хаос и мизерия :). Там, където има любов и разбирателство, малките препятствия могат само още по-силно да сплотяват.
Време за мен!
Научи се от време на време да се „изключваш“.
Открадни си час от ежедневие, който да посветиш само на себе си и да се наслаждаваш на малките си ритуали.
Като например да изпиеш чаша чай или кафе в компанията на приятелка или отидеш на масаж в обедната почивка.
Намери кой да те отменя за час-два през уикенда и почисти главата си от ежедневните мисли със спорт или разходка в парка.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.