Да научиш детето си да връзва връзките на обувките си или да закопчава ципа си, когато сте пред вратата и бързаш за работа, определено не е най-добрата идея...
Много по-лесно ти се струва просто да намъкнеш набързо ръчичките на мъника в якето и за секунда да закопчаеш ципа. И не случайно подминаваш обувките с връзки в магазина (дори те да са най-хубавите), защото знаеш, че това е още една задача, която в забързаната сутрин отново ще опре до твоите ръце... Понякога си мислиш, че всички тези трудности с дрехите ще се решат от само себе си, но това все не се случва.
Откъде да започнеш? Малкото човече има нужда от малко помощ и то в спокойна обстановка, за да възприеме по-бързо тези толкова елементарни за големите хора действия. Направи си първо равносметка за трудностите, които детето ти би могло да преодолее на този етап от възрастта си, като връзването на обувките остави на края в списъка със задачи.
Хайде да си поиграем...
Нека първите упражнения да станат под формата на игра. Отдели време за тях през уикенда, когато не бързаш и заниманието ще бъде забавно и за двама ви.
- Недей да изискваш мъникът ти да се справи отлично още след първите инструкции. Дай му време сам да усети разликата, когато е облякъл блузата си наопаки или ципът на панталона се е оказал на погрешното място.
- Когато показваш действия, които детето да повтори, застани в позиция с гръб пред него или зад него. Не заставай фронтално с лице към него когато демонстрираш как се случват нещата. Не го карай да се гледа в огледалото, докато се облича, защото това също обърква децата.
- Започни с по-лесните уроци. Например с обличането на жилетка, суичър или яке. За да улесниш детето купувай малко по-големи дрехи, защото са по-лесни за обличане.
- Започнете със смяна на дрешките на любимата кукла или плюшеното мече. За малкото е по-лесно да разбере стъпките по обличането върху някой друг. А след това го накарай да изпробва уменията върху себе си.
- Друг трик, който прави упражнението по-лесно е да поставиш якето или жилетката на пода срещу детето. Нека то да коленичи и да провре първо едната си ръчичка в ръкава и да започне да се изправя. Дрешката от само себе си ще се озове на гърба му. Остава да уцели дупката на другия ръкав и... готово!
- Обуването на панталонки, шорти и анцунг е следващата по трудност задача, която е хубаво мъника ти да усвои преди да тръгне на детска градина.
- В началото избирай дрешки без ципове и копчета, които са от по-еластични материи. Това ще улесни детето, особено когато трябва да отиде до тоалетната само.
- За да бъде успешно упражнението с панталона обясни на малкото, че винаги трябва да започва от седнало положение (това е полезен съвет и за някои възрастни). Сложи го да седне на малко столче или ниско стъпало, преди да вмъкне стъпалото си в крачола. Обърни му внимание, че не бива да се изправя преди пръстчетата му да се покажат отдолу.
- Същото ще трябва да повтори и с другото краче. Едва когато и двете му крачета са върху пода, без да застъпват панталона, може да се изправи и да издърпа дрешката нагоре.
- Блузките и пуловерите също създават проблеми на децата и затова се стреми винаги да избираш еластични материи с достатъчно големи деколтета или копчета на гърдите, които позволяват на малкото лесно да провре главата си.
- Някои деца изпадат в паника, ако задълго изгубят ориентация в търсене на отвора на блузката или пък не успяват лесно да проврат главата си през него, затова се стреми максимално да улесниш това упражнение.
- За да може малкото да открива лесно предната част на пуловера или тениската, може да избираш такива с картинки. Обясни му, че първо трябва да провре главата си и едва след като види, че картинката или някакъв друг знак е върху коремчето му да продължи с ръцете една по една.
- Премеждието с чорапите може да бъде лесно и успешно, ако избираш такива с ярко оцветени и добре оформени петички. Това позволява на детето лесно да позиционира правилно чорапчето. Щом петичката попадне на мястото си остава само да се издърпа чорапът.
- Нещата стават доста по-сложни, когато трябва да тренирате обуването на чорапогащник. Повечето майки обожават облечените с чорапогащник и поличка момиченца, но знаят, че ако изпратят така детето в градината, ще си навлекат гнева на учителките. Затова също като при чорапите търси чорапогащници с ярко оцветени и оформени петички, места за пръстите и лесно разпознаваема предна и задна час
- Нека материята на чорапи и чорапогащи бъде лесна за разтягане и устойчива на евентуален пробив на пръстите. В началото избягвай тънките мрежести и найлонови модели, защото може да се наложи да ги изхвърляш след всяка употреба.
- Също като при панталоните обуването на чорапогащника трябва да започне от седнало положение, като първо се започне с единия и после с другия крак. Издърпването нагоре нека да става след като чорапогащникът е преодолял зоната на коленете.
- Правилното позициониране и завързването на обувките са също сложни задачи, особено след като сте наясно със затрудненията на таткото да определи коя е дясна и коя лява обувка.
- В началото за по-лесно разпознаване (както от детето, така и от таткото) може да поставиш знаци с маркер отвътрешната страна на обувките (например: червено – дясна, синьо – лява).
- Ако се решиш на предизвикателството да купиш обувки с връзки, ще трябва да започнеш и обучение за връзването им. Тренировките имат по-голям успех, когато връзките са с различен цвят, например черна и бяла. Така инструкциите ще бъдат по-лесни и детето ще може да разграничи коя връзка, откъде минава.
- За да не се оттегчи мъникът, измисли някакъв игрови момент с връзките, например поява на заешки уши.
Да научиш детето да се облича само е важна стъпка в развитието на независимостта му, повишава самочувствието му и усъвършества фината моторика и координацияна му.
Закопчалките по степен на трудност
Ципове:
Степен на трудност: * за тези, които само се дърпат, ***за тези, които трябва да се съединяват
Повечето деца се справят без проблем, когато циповете трябва само да се дръпнат. Сложното идва, когато ципът се разтваря на две части, които после трудно се събират в правилната позиция. Насочи вниманието на детето към основата на ципа и му покажи, колко лесно е всичко, когато първото зъбче попадне плътно в основата на дърпащото ушенце. По правило циповете с по-едри зъбци се закопчават по-лесно, затова избирай такива за детето си. За да облекчиш малкото при затварянето на ципа, може да закачиш допълнителна юздичка (панделка, връзка) към дърпащия механизъм.
Копчета тик-так:
Степен на трудност: ***
Тези закопчалки са едни от най-трудните, защото се изисква сила, за да се съединят. Освен това за малкото е трудно да напасне две части, едната от които е скрита под капачето на копчето. Дай на детето възможност да потренира като облича кукли, чиито дрехи често са с такива копчета. Вероятно този вид закопчаване ще е последният, с който мъникът ще се справи.
Обикновено копче:
Степен на трудност: **
За да усъвършестваш уменията по закопчаване и откопчаване на копчета, може да използваш следното упражнение – слагаш върху стол плетена жилетка с големи копчета и широки дупки за закопчаване, през които лесно преминават копчетата. Същото може да се опита и като жилетката се облече на мечо или друга любима плюшена играчка. Насочи вниманието на детето, че първо трябва да хване копчето с палеца и показалеца на едната ръка, като палецът избутва копчето. Щом се подаде от другата страна, се включват палецът и показалецът на другата ръка, които издърпват копчето така, че цялата му повърхност да се покаже през дупката.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.