В нашите родилни домове тазовото предлежание на бебето задължително предполага раждане чрез цезарово сечение, а повечето лекари смятат, че няма как да се помогне, за да се промени позицията на бебето.
Само че това предлежание, което се среща сравнително рядко, принципно не е индикация за секцио, а една наистина опитна акушерка или акушер гинеколог могат да помогнат на родилката, така че да роди безпроблемно бебето си и без задължителната операция. Освен това, има упражнения, които да правиш по време на бременността, така че да помогнеш на бебето да се обърне главично.
В началото на бременността плодът е още малък по размери и може свободно да се движи и да променя позицията си. Постепенно размерите му нарастват и му е все по-тясно и трудно да се намества. Поне до около 34-та седмица то може неколкократно да променя позицията си. Най-удобната и улесняваща родилния процес позиция е главичната, в тази позиция се раждат около 90% от бебетата.
Но има и деца, които си харесват друга позиция, което в никакъв случай не бива да е повод за безпокойство и стрес. Нормалното раждане е съвсем реален вариант, стига да се подготвиш добре и да намериш лекар, който е опитен и склонен да ти помогне да родиш естествено.
Предлежанието се определя при ултразвуков преглед на бременната, а може и посредством мануален преглед на корема от опитна акушерка. Имай предвид също така, че при следващо раждане, бебето се обръща по-късно, почти в края на бременността. Освен това, независимо дали е първо или поредно раждане, бебето е възможно да се обърне дори в момента преди или по време на самото раждане.
Има упражнения, с които може да помогнеш на бебето да се обърне в желаната поза. Препоръчително е да започнеш да ги правиш след 30-та седмица.
Легни на пода, повдигни краката и подложи под таза няколко възглавници, така че той да е на около 40 сантиметра по-високо от раменете. В тази поза раменете, таза и коленете трябва да образуват една линия. Остани така няколко минути, след това се изправи рязко. Това упражнение помага за обръщането, някои бебета се разполагат главично след ставането на мама още от първия път. Може да го правиш по два или три пъти на ден. Условието е, да не го правиш на пълен стомах. Упражнението има и друг вариант, може да поставиш крака на раменете на партньора си, който да седне пред теб. Колената ти трябва да са на раменете му.
Друг добър начин е като стимулираш точки на малките пръсти на краката. Масажирай ги ежедневно, както и точков масаж на стъпалата, за които може да отидеш при специалист по китайска медицина.
Легни по гръб, сгъни краката в колената и тазобедрените стави, стъпалата на ширината на раменете да бъдат опрени в пода, ръцете постави под дупето. На едно вдишай и повдигни таза, като се опираш на ходилата и рамената, на две издишай и отпусни таза. Изправи краката, стегни мускулите на дупето и повдигни дупето и таза нагоре, като едновременно вдишаш, след това се отпусни и издишай. Повтори упражнението пет, шест пъти.
Също така може да легнеш по гръб и да сгънеш краката в колената, като придвижиш стъпалата до дупето. В тази поза повдигни таза нагоре. Повтори няколко пъти и спри преди да си се уморила.
Движи се непрекъснато по време на бременността. Стимулирай активността на бебето с музика, говори му, нека чува гласа ти. Кажи му какво очакваш от него, помоли го да се обърне. Пускай му любимата си музика, особено такава, която успокоява. Може да прокараш слушалките с музика по повърхността на корема от горе надолу. Или силна светлина в същата посока, която да стимулира любопитството на бебето и то да я последва.
Ако между временно детето заеме правилна позиция, може да спреш с тези упражнения.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.