Шарката е сред най-разпространените инфекциозни заболявания при децата. Варицела, рубеола, морбили, скарлатина – всички те са названия на различни видове шарка. Но най-популярна е варицелата, наричана още лещенка.
Названието й идва от вируса „варицела зостер”, който се разпространява по въздушно-капков път и атакува ДНК клетките в организма. Отшумява за около 2 седмици без специално лечение, но болният трябва да бъде поставен под карантина, тъй като шарката е силно заразна.
Повечето деца преболедуват шарка до 14 годишна възраст, най-често в предучилищна възраст. Това обаче не означава, че са имунизирани срещу повторение.
Понякога вирусът „варицела зостер” остава латентен в организма и се проявява след време или под формата на херпес зостер (мехурчест обрив и едностранна болка преди появата му), или като повторна шарка при спад в имунната система. Боледуването от шарка в по-късна възраст обаче протича по-тежко, при това с опасност от усложнения (развиване на бактериални инфекции на кожата, белите дробове, костите, крайниците и мозъка). А шарката през бременността застрашава живота и развитието на плода.
Добрата новина е, че децата могат да бъдат предпазени от шарка с помощта на ваксина. Тя се бие между 12 и 15 – месечна възраст и намалява с 70 до 85 % шансовете от зараза на по-късен етап и с до 95 % развиването на усложнения в случай на зараза. Специалистите препоръчват повторно ваксиниране на детето на възраст между 4 и 6 години, а за онези, които никога не са боледували от шарка (деца след 13 години и възрастни) – двойна имунизация в интервал от 28 дни. А ето и как да разпознаеш шарката!
Симптоми на шарка
Най-явният признак за шарка са червените сърбящи обриви, които се появяват първо по корема, гърба или лицето и след това се разпространяват по цялото тяло, включително скалпа, устата, носа, ушите и гениталиите. Някои деца имат треска, болки в стомаха, възпалено гърло, главоболие и отпадналост още ден – два преди същинската поява на шарката. Тези симптоми могат да продължат още няколко дни, придружени с постоянна температура от 37,7 – 38,8 градуса.
Обривите няма как да бъдат сбъркани – те започват като малки червени пъпчици, подобни на ухапване от насекомо и се развиват до мехурчета с тънки стени и изпълнени с течност. След известно време те се разпукват и остават като отворени възпаления докато хванат коричка. Имат червена основа и се появяват на „гроздове” между втория и четвъртия ден от заболяването. При децата с кожни проблеми (атопичен дерматит, акне) шарката може да е по-наситена.
Заразност на шарката
Тъй като се предава по въздушно – капков път, шарката е заразна при директен контакт с вирусоносител. Когато болен от шарка кашля или киха, във въздуха се отделят микроскопични капчици, съдържащи вируса „варицела зостер”. Когато човек, който никога не е карал шарка, вдиша тези капчици, през белите му дробове вирусът попада в кръвта и така се пренася върху кожата, като междувременно причинява типичните за грип симптоми – подути жлези, главоболие, отпадналост, треска и болки в крайниците.
Така се оказва, че шарката е заразна още 2 дни преди появата на обривите и докато се пукнат и зараснат всички мехурчета. Детето трябва да остане вкъщи още поне седмица, за да засъхнат всички „ранички” и да се направи консултация с лекар. Но ако в семейството има човек, който не е боледувал от шарка, най-вероятно и той ще се зарази – симптомите при него се проявяват след около 2 седмици. Все пак е препоръчително да се ограничат максимално контактите между заразения и здравите членове на семейството, съответно да не се канят гости и да се спазва изрядна хигиена, за да не се разпространява вирусът.
Лечение на шарка
Тъй като е причинена от вирус, шарката не се лекува с антибиотици. Те ще са необходими, ако някоя бактерия попадне в разпуканите мехурчета и от там в кръвта. А при малките деца това е често явление, тъй като настървено и неконтролируемо се опитват да облекчат сърбежа. При хора с потенциално развиване на усложнения обикновено се предписва антивирусното лекарство „ацикловир”, което трябва да се приема през първите 24 часа след появата на обривите, за да намали инфекцията. И тъй като има доказани странични ефекти, се предписва само при нужда.
Облекчаване на обривите при шарка
- За облекчение на сърбежа, треската и дискомфорта от шарката, се препоръчват компреси с хладка вода или къпане с хладка вода на всеки 3 – 4 часа през първите няколко дни.
- Да се използват козметични продукти, съдържащи овес, за облекчаване на сърбежа.
- Обривите да се потупват, а не да се чешат. Малките дечица да носят ръкавички при спане.
- Да се ядат студени, свежи и меки храни, защото ако шарката се е разпространила и по устата, консумирането може да е затруднено. Да е избягват газираните напитки, солта и цитрусите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.