Уча се да ям... С ЛЪЖИЦА

• от

Да, вече е ясно, че захранването е добре да се случи около 6-ия месец на бебето. Но кога да му дадем достъп до лъжицата?

Уча се да ям... С ЛЪЖИЦА

Уча се да ям... С ЛЪЖИЦА

Основната тревога на майките, свързана с даването на лъжица в ръцете на детето е, че ще изцапа. Фобията от петната може би ни е наложена от количествата реклами, с които ни облъчват, но... както казват И там – всичко се пере!

Ето някои основни съвети:

КОГА?

Още от ден едно. Заедно с първата въведена храна, можеш да връчиш на бебето лъжица.

Удобно е да се снабдиш с купа, която има вакуумен ринг в до-лната част и се прикрепя стабилно към гладка повърхност. Така със сигурност изсипаното ще е само това, което е паднало от лъжицата. От значение е, когато сте с бебето на масата и се храните, всички да използвате прибори, показвайки му какво се прави с тях. В началото за него ще е по-удобно да взима храната с ръце.

Не пробутвай лъжицата при всяка възможност. Остави го първо да свикне с идеята, че храната е вкусна, след това да опознае каква е на пипане и най-накрая да се опита да имитира големите, използвайки прибор. Със сигурност до края на първата година е желателно да се осмелиш да дадеш лъжица в ръцете на детето. Колкото по-рано, толкова по-добре.

КАКВА?

Вариантите са безброй. Можеш да се подчиниш на масовата мода, шестваща из форумите и да дадеш първата храна на бебето със сребърна лъжица. Но това не е от съществено значение. Важно е да ти е удобна (когато ти храниш), да не поема лесно температурата на храната (защото, ако дръжката й пари, трудно ще я дадеш на детето да се храни само с нея) и със сигурност да НЕ е силиконова. Особено ако малкото ще борави самичко с нея. Огъват се, а децата буквално загребват пълни лъжици от купичките си. Със сигурност не е нужно и да е извита. Нека бебето се учи с прибор с обичайна форма, но малък размер.

КАК?

Когато даваш прибор, е важно детето наистина да съумее да се справи с боравенето с него. Не сервирай супа с надеждата малкото да успее да се нахрани само. Направи гъстичко пюре, което да се задържа лесно върху лъжицата. Нека е с по-малко съставки, но различни по цвят – примерно ориз, броколи и морковче. Децата харесват храната да е „шарена“.