Тънкостите на работата в екип

• от

Работата в екип е неизбежна. Работата в екип означава синхрон и взаимозависимост за постигане на обща професионална кауза.

Работата в екип е неизбежна. Работата в екип означава синхрон и взаимозависимост за постигане на обща професионална кауза. Ето защо, за да се справяш добре с работата в екип, се нуждаеш от усвояването и прилагането на някои тънкости, които ще донесат повече продуктивност и добри решения на съвместните усилия, отколкото на индивидуалното справяне с поставените задачи. 

 

Тънкостите на работата в екип


И така, ако си се чудила как да бъдеш по-добър член на колектива, с който работиш в екип и как да вършиш работата си по-ефективно, прочети следващите няколко съвета и се замисли кои от тях следваш и кои се налага да прибавиш към личностната си характеристика.

- Насърчавай откритата комуникация – най-добрите екипи са онези, в които всеки член споделя мислите и мнението си с останалите в групата и така решението се взима на базата на диалога, а не на самосиндикалното налагане. Но откритата комуникация не се отнася само до атмосфера, в която хората могат да разговарят свободно. Също така става дума и за членове на екипа, които могат да се изслушват и да ценят взаимно мнението си.

Тънкостите на работата в екип- Изгради доверие – доверието е крайъгълен камък на всички ефективни работни екипи. Без доверие наистина не може да съществува екип, а само съвкупност от индивидуалности, които работят заедно. Екипите трябва да се развият до ниво, при което всеки вярва, че останалите ще вършат работата, която се изисква от тях и ще бъдат активно звено в групата.

- Установи ясни цели – екип без конкретни цели няма да бъде толкова ефективен колкото екип, който знае към какво се стреми. Целите трябва да бъдат ясно поставени и с крайни срокове на изпълнение. Но целите също така не трябва да бъдат поставяни непременно от ръководителя. Всички цели трябва да се обсъждат от целия колектив, особено в ситуации, когато задачите трябва да се изпълняват в кратки срокове. 

- Следи напредъка – след като веднъж целите бъдат поставени, екипът се впуска в изпълнението им. И в това няма нищо нередно стига редовно да се обсъжда напредъка и начина, по който конкретните действия се отразяват върху него. Така се предотвратяват евентуални пречки в процеса.

- Насърчавай съвместната работа, а не съревнованието – въпреки че доста често изпълнението на даден проект е свързано с известна доза съревнование между теб и останалите членове на колективи, старай се максимално да поддържаш тон на съвместна работа с тях. Защото едно от най-лошите качества, което могат да ти припишат при работа в екип е „липса на сработване с колектива“. Това ще те принуди да изразходваш много време в доказване на личните си постижения, а от друга страна без твоите усилия екипът може да не постигне успех.

- Фокусирай се върху професионализма – всеки човек е различен, наистина, но когато става дума за работа в екип, трябва да оставиш настрани личните си предпочитания и особеностите на характера си, да се абстрахираш от индивидуалните различия и да се съредоточиш върху положителните страна на всеки член на екипа. Помни че не си там да създаваш приятелства и да се харесвате, а да вършите работа, която да оправдае очакванията на работодателите.  

Тънкостите на работата в екип- Отдай почит на различията – хората се различават не само по характер, но и по пол, възраст, раса и етническа принадлежност. Тези различия могат да ти представят нови начини на мислене, нови идеи и по-добри решения. Вместо да се чувстваш неудобно, че повечето от членовете на екипа не разсъждават и действат като теб, отдай почит на разликата в мненията ви и оценявай приноса на всеки един от тях за общата ви работа.

- Бъди ентусиазирана – дори да обичаш да работиш предимно самостоятелно, реалността те сблъсква с работата в екип. Един от начините да извлечеш максимума от тази ситуация е да се хвърлиш с готовност в общото начинание и да покажеш максимален ентусиазъм. Помни, че именно ентусиазмът е заразителен, така че не само ще ти помогне да се чувстваш добре като „екипен играч“, но и ще накара околните да се чувстват добре.

- Поделяй работата си – най-добрият екип е този, в който всеки член играе жизненоважна роля, която дава резултат за върховно постижение. И не е важно човек само да се чувства по този начин, но и наистина да действа така. Но поделянето на работата е само едната част от уравнението. Другата е след това, всеки да изпълни своята част от „сделката“.

- Изясни отговорностите в екипа – много често, една от основните причини членовете на екипа да не изпълняват задачите си е не, защото са безотговорни, а защото просто не са разбрали своята роля в цялата схема (или значимостта на работата си за общия успех). Ето защо всеки трябва да е наясно какво върши, защо го върши и как това ще се отрази на работата в екипа.

И така, в професионалния си живот ще се налага да работиш по индивидуални проекти и по проекти, които изискват работа в екип. От теб зависи да превърнеш и двата процеса в приятна и продуктивна дейност, като не забравяш, че същността на нещата е в детайлите – в случая, в твоето поведение и отношение към хората, с които се стремите към обща цел – парите.