Трябва ли бебчо да спи самичък?

• от

0-1 г.

Решението е твое, но ето какво би трябвало да имаш предвид:

*За психологическия комфорт на детето е нужно постоянното присъствие на майката или друг член на семейството. Така то е уверено в безопасността на обкръжаващия го свят. Почти до петия месец мъничето дори не се усеща като отделно. Ето защо, когато бебчо е сам, се чувства застрашен.

*Човек се ражда с неусъвършенствана терморегулация, дихателна и сърдечно-съдова система. При съвместния сън „недостатъците“ се компенсират.

*По отношение на нощното кърмене вариантът бебчо да бъде до мама е удобен и за двамата. Така те по-лесно синхронизират ритъма си на сън.

*Обикновено между 3-та и 5-та година детето само пожелава да спи отделно от родителите си. Но ако мъничето още от своето раждане спи само, възможно е на по-късен етап да се чувства лесно уязвимо и леко губи доверие в околните.

Вижте още за: бебе сън