Става въпроса за методика, която облекчава родилния процес и е препоръчвана още на нашите баби и прабаби. Това е гласно изразяване на емоциите, усещанията и нагласите по време на раждане.
В случая обаче не става въпрос за крясъци и викове, както дават по напудрените филми, а за съвсем друг вид излияние на емоциите. От край време е известно, че не се препоръчва на раждащите да крещят, защото това се отразява негативно върху тях и върху родовия процес:
- Раждането и без това е процес, който отнема много енергия и жената има нужда от всичките си сили. Така че няма смисъл да се хаби ценна енергия чрез викане. Тя е жизнено необходима на майката и бебето.
- Когато крещиш, това автоматично създава напрежение в тазовата област и неусетно води до стягане на коремната и тазовата мускулатура. А това подсилва болката и затруднява раждането.
- Освен всичко, крясъците и виковете ще ти попречат да слушаш вътрешния си глас и интуицията, а те ще ти подскажат всичко – от това каква поза да заемеш, до това кога да напъваш и кога не.
Важното е да не забравяш, че умението да родиш, при това да родиш леко и естествено, е заложено у абсолютно всяка жена. Трябва да имаш достатъчно подробна информация, да си подготвена психически и да умееш да слушаш тялото си.
Доказано е, например че някои звуци, издавани като напеви, действат успокояващо на мускулатурата и имат обезболяващ ефект, тъй като родовите пътища се отпускат.
Много е важно да се чувстваш разкрепостена по време на раждане, да обичаш тялото си и да му помагаш съзнателно да се отпуска, да се разтварят родовите пътища. Именно гласовите упражнения могат да подпомогнат този процес.
При рязък вик диафрагмата буквално удря матката, което може да наруши ритъма на родовия процес и по-специално на контракциите. Докато при постепенни, монотонни звуци или напеви ефектът е точно обратен. Болката намалява, а мускулатурата се отпуска.
Напеви
За да е ефективна вокализацията, важно е да знаеш, че тя трябва да се извършва в синхрон с работата на тялото. Всеки звук трябва да се издиша на веднъж, като се започне с началото на контракцията, така сякаш дишаш със звука. За да се достигне максимален ефект използвай гласните „а”, „о”, „у”, „е” и „и”. Важното е и да заемеш позата, която ти е най-удобна. Когато изпяваш звука, той трябва да излиза сякаш от дълбините на тялото ти, да се получи дълбок, вибриращ звук. Дишането трябва да бъде дълбоко – през стомаха, а не през гърдите.
Смята се, че ако релаксацията по време на родовия процес протича правилно, така се намалява кислородния дефицит, който бебето усеща по време на контракциите. Освен това се нормализират цялостно физическите показатели и емоционалното състояние на жената. По принцип правилното протичане на родовия процес зависи от самата жена.
С любов към раждането
Раждането е естествено заложен процес. Следователно той е създаден, за да протича гладко и меко, а не за да травмира участващите страни – мама и бебе. За съжаление условията, наложените процедури и отношението в много болници не предполагат такова безоблачно развитие на нещата. Но все пак ти имаш права, имаш възможност да се информираш, да се обучиш и подготвиш и да отстояваш това, което смяташ за най-добро за себе си и бебето.
Важното е да промениш нагласата си, от която в голяма степен зависи и родовия процес. От край време е доказана връзката между майчиното емоционално състояние и физическите процеси в тялото й.
Така че опознай раждането, за да го обикнеш.
Свикни с мисълта, че то е път към хармонията, път към срещата с твоето бебе и че може да ти донесе много радост и уникални преживявания.
Страховете, стреса, срама и принудата пък действат изключително негативно, именно на тях се дължат над 60% от усложненията по време на раждане, на спирането на родовия процес или на появата на други препятствия.
Меките, дълбоки и гърлени звуци отпускат мускулатурата на устата и лицето, а това автоматично въздейства и на тазовата мускулатура. Не случайно препоръчват на присъстващите на раждането татковци да целуват родилките в устата, защото това има същия ефект.
В някои държави има родилни домове, където учат бъдещите родители как да пеят заедно в синхрон по време на раждането.
Музиката и пеенето осигуряват уникален психологически и физически комфорт. Това се отразява и на активните центрове в мозъка, като на електроенцефалограмите се появява постоянен алфа ритъм, характерен за състоянието на покой и вътрешна хармония.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.