Точен ли е терминът ми? Това е един от въпросите, които най-много объркват бъдещите майки.
От медицинска гледна точка бременността трае 38-42 гестационни седмици, като за термин се определя датата, която бележи последния ден на 40-та седмица. Това се равнява на 10 лунарни месеца (всеки от по 28 дни) или уклончиво 9 календарни.
Всъщност терминът (или предполагаемият рожден ден на твоята рожба) се определя по елементарна формула, като за начало се взима първият ден от последната ти менструация. Към него се прибавя числото 7 за дните и се изважда 3 за месеците. Или, ако последният ти цикъл е започнал на първи април, то 1+7=8 - т.е. 8-ми ще е очакваната дата; и 4-3=1 - януари ще е месецът.
Грешките при определянето на термина се получават, когато:
- Жената има нередовен менструален цикъл (през повече от 35 дни; през по-малко от 25 дни);
- Бременността е реализирана в период на аменореа – т.е. жената няма менструация през даден месец, но бременността се реализира с овулацията за следващия цикъл. На практика в този случай бременността е приблизително с един месец по-малка от истинския термин, който би се определил по датата на последната менструация.
- Когато жената не помни датата на последната си менструация – в такъв случай се налага лекарите да определят термина по размерите на плода. За съжаление често малки грешки в ултразвуковото изследване могат да причинят неточности в изчислението на термина.
- Тенденциозно грешно поднесени данни от страна на жената – рядко, но се случва пациентките да променят съзнателно датата, която съобщават на лекаря. Обикновено с това действие се целят облаги, свързани с обезщетението за майчинство, евентуални съмнения в бащинството и др.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.