Индивидуалните особености на организма и условията на живот, в които той битува, определят наличието на различни типове кожа у човека. А всеки отделен тип кожа изисква строго регламентирани грижи, които да контролират количеството вода, соли и мастни секрети, произвеждани от нея. До колко добре обаче познаваш характеристиките на различните типове кожа и знаеш ли как да определиш своята, за да я поддържаш жизнена и здрава по правилния начин?
Кожата е сред най-важните органи в човешкото тяло. Кожата предпазва органите ти от бактериите, нараняванията и въздействието на околната среда. Кожата първа реагира на климатичните промени и индикира здравословните нередности в организма. Тя осигурява около 1/3 от кръвотока (чрез кръвоносните съдове, разположени във вътрешния слой, наречен „дерма“) и регулира телесната температура (чрез потните жлези в дермата, които водата, солите и отпадъчните вещества в кръвта). Ето защо контролирането на състоянието й е от изключително значение за здравето ти.
Ако се чудиш как да разбереш по какво се различават типовете кожа и как да определиш своята, направи един прост тест. Сутринта след сън, вземи една чиста бяла кърпичка за лице (или хартиена салфетка) и избърши нежно лицето си с нея. След това виж дали са останали следи по нея и според информацията по-долу, ще разбереш какъв тип е твоята кожа.
Типове кожа – Нормална кожа
Нормалната кожа няма да остави никакви следи по кърпичката. Нормалната кожа е жизнена, еластична и гъвкава. Нормалната кожа изглежда гладка и чиста, със здрав цвят и правилно кръвооросяване, без видими пори, петна или дефекти. Накратко казано – нормалната кожа е идеалната кожа. За съжаление много малко щастливки са дарени с такъв тип кожа, но ако ти си сред тях трябва да спазваш няколко прости правила.
Мий лицето с мек бебешки сапун два пъти на ден и след това я освежи с мек разтвор от сорта на розова вода. Прави си маски с природни продукти (стимулират циркулацията на кръвта и правят лицето ти младо, и свежо) и ги комбинирай с лек масаж - най-доброто средство за поддържане еластичността на кожата. Преди да нанесеш фон дьо тен или пудра, намажи лицето с мек мазен крем (той ще компенсира изсушаващия ефект на грима).
Типове кожа – Суха кожа
Сухата кожа също няма да остави следи по кърпичката, но кожата на лицето ти ще стане люспеста, изсушена и опъната. За да провериш дали е такава навсякъде, прокарай нокът по ръката или крака си – ако остави следа, значи имаш суха кожа. Това означава, че жлезите не произвеждат достатъчно мазнина, необходима за еластичността на кожата и тя става раздразнителна, податлива на бръчки и стареене, дори дехидратирана. Обикновено люспенето се проявява по средата на деня, а през зимата сухотата се задълбочава.
Сухата кожа е податлива на климатичните промени, на слънчевите лъчи, на климатика – всички те допълнително абсорбират естествената й влажност. Дългите бани също не са препоръчителни, но етеричните масла за баня са добър избор, тъй като подхранват кожата. Често мажи откритите зони с овлажняващ крем и пий много течности.
Типове кожа – Мазна кожа
Мазната кожа ще остави мазни следи по кърпичката – най-вече от зоната на бузите, носа и челото. Това означава, че мастната секреция на жлезите е повишена, порите са разширени и са склонни към запушване. Което обикновено води до акне, комедони, пигментни петна и други кожни проблеми. Мазната кожа изглежда лъскава, удебелена и грапава, но не е много податлива на бръчки и стареене. А най-характерната й черта е, че се проявява на зони.
Най-често мазната кожа се проявява при хормонални промени – през пубертета, по време на бременност, при прием на контрацептиви. Много добър метод да намалиш мастната секреция е да миеш често лицето си със сапун и вода. Приемай витамин А, за да контролираш действието на жлезите и си направи една прочистваща диета без мазни храни.
Типове кожа – Смесена кожа
Смесената кожа е най-често срещаният тип кожа при жените. Това означава, че когато направиш теста с кърпичката, вероятно носът и челото ти ще оставят мазни следи, а бузите ти ще проявят характеристиките на сухата кожа. Понякога може да ти се струва, че лицето ти е смесица от сухи и мазни петна и не знаеш как да премахнеш и двете. Отговорът е прост – мазните зони ще третираш като мазна кожа, а сухите – като суха кожа. Например зоната около бузите и очите трябва да бъдат богато хидратирани с хидратантни кремове, а носът и челото – с често и внимателно почистване.
Сухата кожа е белег на времето. Обикновено тя е наследник на мазната кожа, развита през пубертета. Това е може би най-трудният тип кожа, тъй като се налага да прилагаш два различни типа грижи, за да постигнеш цялостен баланс.
Типове кожа – Чувствителна кожа
Чувствителната кожа по характеристики наподобява сухата кожа – горният слой (епидермис) е сух, податлива е на дразнения, зачервяване и опъване. Обикновено образува белезникави петна и проявява алергични реакции към козметични продукти. Много често предизвиква сърбеж, подуване и обриви. А причинителят може да е дори бижу от благороден метал.
Ако имаш чувствителна кожа, вероятно знаеш колко е трудно да попаднеш на разкрасителен продукт, който да е съвместим с нея. Без значение колко реномиран е производителят, все се оказва, че има съставка, която не ти понася. Но едва, след като си похарчила крупна сума. Затова винаги първо изпробвай желаното мазило от вътрешната страна на ръката си и изчакай 2 -3 минути за евентуални реакции. Ако кожата се зачерви или подуе, знаеш какъв е отговорът.
Типове кожа - как да определиш своята
• от Moetodete.bg •
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.