Терапия с мед за цялото семейство

• от

Мед, пчелен прашец, прополис, пчелно млечице - тези съкровища, идващи от пчелния кошер, имат доказани терапевтични качества и научно изпробван благотворен ефект върху здравето на цялото семейство.

Терапия с мед за цялото семейство

Терапия с мед за цялото семейство

Мед, пчелен прашец, прополис, пчелно млечице - тези съкровища, идващи от пчелния кошер, имат доказани терапевтични качества и научно изпробван благотворен ефект върху здравето на цялото семейство.

При болки в гърлото - лъжичка мед в топло мляко. При спад в имунната система - пчелно млечице и пчелен прашец. При хроничен ринит - прополис. Въпреки популярността на тези продукти, много от нас не знаят как да ги използват. Впрочем само прополисът е смятан за лекарство. Останалите имат репутацията на превантивни средства.

Всички пчелни продукти са богати на аминокиселини, витамини и олигоелементи и са сред най-ценните хранителни добавки.

Медът - концентрат от енергия

Пчелите произвеждат това чудо на природата от нектара на цветята или от мана - гъст сладък сок, отделян от паразитиращите по листата насекоми. Неуморните работнички складират меда в килийките на восъчните пити, където той узрява. Човешкият организъм го усвоява бързо и лесно.

Медът оказва тонизиращо въздействие върху храносмилателния тракт, регулира сърдечната дейност и повишава имунната готовност.

В зависимост от цветята, от които е произведен, той е повече или по-малко течен и може да има различни терапевтични свойства. Медът от акация се препоръчва при чревни смущения, а лавандуловият мед влияе благотворно на дихателната система и при ревматизъм.

Как да го консумираме меда?

Във всяка къща трябва да има бурканче с мед. Оптималната дневна консумация е 1 супена лъжица мед - върху филия хляб, разтворена в някоя топла (не гореща!) напитка или в киселото мляко.

Може ли да ядем мед, ако внимаваме за линията си?

От меда не се напълнява при условие, че се консумира умерено. При равни количества той носи на организма по-малко калории от бялата захар - 300 срещу 400, а и това са полезни калории, богати на витамини и хранителни вещества. Освен това медът е по-сладък и следователно се задоволяваме с по-малко количество.

Разрешен ли е медът за диабетиците?

Не е препоръчително диабетиците да ядат мед, но не е и забранено. Важното е да не бъде надхвърлена разрешената дневна доза от глюциди.

Прополис против инфекциите

Прополисът прилича на лепило. Най-възрастните пчели го приготвят от дървесна смола, от пъпките, кората и листата на дърветата.

Предназначението му е да намали количеството на бактериите в кошера. В човешкия организъм прополисът действа по същия начин. Преи, 1994 г. японски учени доказаха неговото антибактериално и антимикробпо значение.

Прополисът атакува всички инфекции на горните дихателни пътища (ангина, алергичен ринит, хроничен синузит, хрема), на устната кухина (гингивит, афти, херпес) и особено на кожата.

Как да консумираме прополиса?

Прополисът съществува в най-различни форми - като кремообразна паста, на хапчета, като спиртна настойка, а вече и под формата на спрей.

Пчелното млечице - супер стимулант

Лепкавият, бял на цвят продукт произлиза от жлезистите секрети на младите пчели работнички и е предназначен да храни ларвите и пчелата майка (царицата) на кошера.

Пчелното млечице стимулира общо организма и регулира производството на адреналин, което води до уравновесяване на нервната дейност и овладяване на безпокойството и безсънието. Освен това то забавя преждевременното застаряване на органите и кожата.

Как да консумираме пчелно млечице?

Най-добре е да се приема в прясно състояние, а не смесено с мед или на капсули. Взима се на гладно, като се оставя бавно да се стопи под езика за оптимално усвояване на активните му вещества. Препоръчва се приемът да продължи 6 седмици.

Може ли децата да консумират пчелно млечице?

Пчелното млечице е отличен продукт за децата, защото благоприятства растежа.

Пчелният прашец тонизира

Пчелите го събират по време на пашата си. Натрупан под формата на топченца и напоен с нектар, той е поставен в килийките и представлява основен хранителен запас.

Пчелният прашец е много богат на протеини и благодарение на тях въздейства динамизиращо на организма.

Аминокиселините, съдържащи се в него, преборват физическата и умствената умора, а селенът забавя клетъчното стареене.

Как да консумираме пчелния прашец?

За предпочитане е да се използват самите топченца - пресни или прясно замразени. Приемат се всеки ден за тонус или като лечебен курс в продължение на 3 седмици при смяната на сезоните.

Действието на пчелния прашец се усилва, ако се съчетае с пчелно млечице.

Народни рецепти с мед за всяка болест

Ангина

  • Ситно счукан лук се смесва с мащерков мед (1:1). Приема се по 1 ч. л. 3-4 пъти на ден 15-20 минути преди хранене.

Атеросклероза

  • Смесват се 1 ч. ч. кестенов мед и 1 ч. ч. сок от чесън. Приема се по 1 с. л. 3 пъти на ден 1 час преди хранене или 2 часа след това. Курсът на лечение е 2 месеца.

Базедова болест (гуша)

  • 1/2 ч. ч. зърна от овес се стриват и заливат с 1 л вряла вода. Варят се на слаб огън 1,5 ч. Долива се 1ч.ч. вряла вода. Оставя се за 2 часа на топло място. Прецежда се. Приема се по 1 ч. ч. 2 пъти на ден с 1 ч. л. слънчогледов мед. Курсът на лечение е 1 месец.

Безсъние

  • Заливат се 1 ч. л. акациев мед и 1 ч. л. сок от копър с 1 ч.ч. прясно мляко. От тази затоплена смес се приема по 1 ч. л. след хранене.

Бронхит

  • Медът - концентрат от енергияСмесват се по 1 с. л. слънчогледово олио, липов мед и коняк (водка). Загряват се на водна баня при постоянно разбъркване. Цялото количество се приема наведнъж и се ляга под топлите завивки.

Бронхиална астма

  • 1 с. л. намачкани плодове от калина се заливат с 1 ч.ч. топла преварена вода и се разбъркват с 1 с.л. липов мед. Варят се на слаб огън 20 минути. Разбърква се и се прецежда. Полученият сок се изпива в рамките на деня, като се приема по 1 с. л. на всеки 1,5-2 часа.

Гастрит

  • Пийте по 1/2 ч. ч. пресен сок от картофи, смесен с 1/2 с. л. акациев мед, 3 пъти на ден 30 минути преди хранене. Курсът на лечение е 10 дена. При необходимост се повтаря.

Дизентерия

  • Приемат се по 100 г акациев мед на ден.

Заболявания на пикочните пътища

  • Смесват се почистени кедрови ядки с акациев или кестенов мед и се приемат по 1-2 с. л. 3 пъти на ден.

Запек

  • 150 листа от алое се нарязват на ситно, заливат се със затоплен акациев мед и престояват 1 денонощие. Затоплят се и се прецеждат. Приема се сутрин по 1 десертна лъжичка 1 час преди хранене.

Инконтиненция (незадържане на урината)

  • Разтваря се 1 ч. л. акациев мед в 1/2 ч. ч. топла преварена вода. Приема се 2 пъти на ден преди хранене.

Инфаркт на миокарда

  • Смесват се в равни части прясно изцеден сок от лук и акациев мед. Приема се по 1 с. л. 2-3 пъти на ден.

Коклюш

  • Смесват се 50 г чесън и 20 г сушена мащерка, заливат се с 1/2 л вода и се варят под капак на слаб огън, докато течността се изпари наполовина. Прецежда се, добавят се 200 г липов мед, загрят на водна баня, и 200 г захар. Приема се по 1 ч. л. след хранене.

Колит

  • 3 с. л. наситнени сухи цветове от лайка се заливат в термос с 3 ч. ч. гореща вода и се оставят за 2 часа. Прецеждат се, прибавят се 80 г ментов мед и се изпива на 3 пъти в рамките на деня. Курсът на лечение е 1 месец.

Ларингит

  • Смесват се 1 ч. ч. липов мед и 1/2 ч. ч. лимонов сок. Тази смес се кипва на слаб огън. Приема се на всеки 10 минути от нея по 1 с. л.

Медът - концентрат от енергия

Миокардит

  • Приема се no 1 ч. л. градински мед 2-3 пъти на ден с негорещо прясно мляко, извара, плодове.

Пикочокаменна болест

  • Смесват се 3 ч. ч. сок от облепиха, 2 с. л. акациев мед, 1 ч. ч. гореща вода, 1/2 ч. ч. настойка от ментови листа. Пие се по 1 ч. ч. на ден. Съхранява се на хладно.

Простуда

  • Смесват се 8 равни количества акациев мед и сок от клюква. Пие се по 1/2 ч. ч. 3 пъти на ден.

Стенокардия

  • Смесват се 5 глави чесън, стрити на кашица, 10 настъргани лимона и 1 кг акациев мед. Тази смес се излива в буркан и се оставя да престои 1 седмица. Приемат се по 4 ч. л. 1 път на ден 20-30 минути преди хранене. Яде се бавно, като между приемите на всяка лъжичка от сместа се прави прекъсване от 1 минута. Курсът на лечение е 2 месеца.

Хипертония

  • Смесват се в равни части сок от червено цвекло и мед от магарешки бодил. Приемат се по 1-2 с. л. 4 пъти на ден.
  • Смесват се 1 ч. ч. прясно изцеден сок от лук и 1 ч. ч. лавандулов мед. Тази смес се съхранява на студено място под плътно затворен капак. Приема се по 1 с. л. 3 пъти на ден 1 час преди хранене или 3 часа след това.