Танцът на хормоните по време на бременност

• от 1

Танцът на хормоните дирижира физиологичните промени в тялото така, че то да приеме без проблеми зародиша и да го износи до съзряването му в деветия месец. Липса на концентрация, гадене, прекалена сънливост и отпуснатост, отоци в краката, поява на петна по лицето, бърза смяна на настроението, обострен апетит...

Танцът на хормоните дирижира физиологичните промени в тялото така, че то да приеме без проблеми зародиша и да го износи до съзряването му в деветия месец.

Липса на концентрация, гадене, прекалена сънливост и отпуснатост, отоци в краката, поява на петна по лицето, бърза смяна на настроението, обострен апетит... Тези състояния са познати почти на всяка бременнна. „Виновници“ за тях са хормоните и рязката смяна в нивата им, но без подобни промени бъдещата майка не би могла да износи благополучно своето бебе.

Стъпка 1: Хормонът, наречен човешки хорион-гонадотропин, по-често срещан като ЧХГ (hCG), може да бъде открит в тялото на жената още на 11-ия ден след зачеването. Той алармира ендокринната система, която e отговорна за сложната регулация на жизнените процеси и функции в организма посредством секрецията на вещества – хормони.
Неприятното гадене при 2/3 от бременните се дължи на огромните количества на човешки хорион-гонадотропин (концентрацията му в началото се удвоява на всеки втори-трети ден) и сигнализира на тялото, че в него се е заселило нещо чуждо (евентуално опасно). Едва към края на първото тримесечие настъпва привикване към ”чуждото тяло” и гаденето намалява заедно със спадането на нивото на ЧХГ.

Стъпка 2: Нивото на пролактина – този ключов през бременността хормон, също се покачва и така се спира поредната овулация. Пролактинът е отговорен и за предстоящата лактация, което е свързано също с нарастване на гърдите и тяхната чувствителност.

Стъпка 3: Количеството на прогестерона също се увеличава, за да се отпусне мускулатурата на матката и да се потисне реакцията на отхвърляне на ембриона. Това обаче се отразява и на твоята психика и енергия – чувстваш се по-отпаднала, през първите три месеца. За съжаление промените в нивата на този хормон водят също така до разширяване на кръвоносните съдове, което пък може да причини отоци на краката, проблеми с венците (обостряне на пародонтоза), хемороиди, падане на кръвното налягане и др.

Стъпка 4: При бременност яйчниците отделят високи количества естрогени, изпълняващи доста задачи през бременността. Те например осигуряват оптимални условия за вгнездяването на яйцеклетката, а по-късно се грижат за растежа и доброто кръвоснабдяване на матката. Имат роля и при нарастването на млечните жлези. Техните високи нива помагат на бременната да изглежда добре (не случайно чуваш комплимента, че си «хубава сякаш сияеш».)

Стъпка 5: При бременнност ендорфините също покачват нивата си. Това помага на бъдещата майка да се чувства щастлива, спокойна и уверена. Те имат също и мощ­но обезболяващо и противовъзпалително действие. След раждането обаче нивото им рязко спада, което е една от причините за поява на следродова депресия.

Стъпка 6: Хормонът релаксин силно завишава нормалната си концентрация. Това помага да се отпуснат връзките в таза, така че бебето да премине през родовия канал. От друга страна разхлабените ставни връзки крият опасност от лесни травми и се засилват болките ти в кръста.

Стъпка 7: През бременността дори и невинното излагане на слънце води до поява на петна. Причината е в по-високото ниво на хормона, стимулиращ производството на меланин. По този начин организмът образува допълнителна защита срещу силното слънчево въздействие. Ако получиш хлоазма (наричана още “маска на бременността”), тя може да се увеличи при излагане на слънце или в солариум.

Стъпка 8: При бъдещите майки се променя и баланса на инсулин и това може да доведе до прекомерно наддаване на килограми и засилване на апетита към сладко. За целта трябва редовно да се следи нивото на инсулин през бременността.

Стъпка 9: С наближаването на раждането силно се завишава окситоцинът. Той има за цел да предизвика контракции на матката и да се стигне до раждане. Окситоцинът е хормон, чийто ефект се изразява не само в механично му въздействие. Той влияе и на психиката, което е изключително важно за връзката между майката и бебето преди и след раждането. Мъжете и жените отделят окситоцин по време на сексуален контакт и така достигат до оргазъм, може би затова някои го наричат хормонът на любовта. Окситоцин има и в млякото на майката, което засилва връзката между нея и бебето.

Стъпка 10: Хормоните се връщат към нормалните си нива в зависимост от това колко дълго една майка кърми своето бебе и какви са генетичните дадености при всяка жена. При повечето майки около 40 дни след раждането хормоните започват да се приближават до стойностите си отпреди бременността.

Нужно е да знаеш...

  • Естествената чувствителност на всяка жена към определено количество хормони е абсолютно индивидуална.
  • Хормоналният дистрес през бременността може да отключи генетично заложени проблеми като диабет, хипертония и др.

Консултант: д-р Милкана Щерева, акушер-гинеколог, Първа АГ болница «Св.София», София