Тайните на пластелина

• от

Един от най-често задаваните въпроси по форумите е с какво да занимаваме децата у дома. Вариантите са много – от скъпи играчки, до съвсем евтини и весели забавления. Оказва се, че някои от тях влизат в полезрението на учение, които откриват интересни факти.


Един от най-често задаваните въпроси по форумите е с какво да занимаваме децата у дома. Вариантите са много – от скъпи играчки, до съвсем евтини и весели забавления. Оказва се, че някои от тях влизат в полезрението на учение, които откриват интересни факти.

В индустрията на детските играчки се влагат милиони, разработват се нови технологии, материали, търсят се все по-специални ефекти и често резултатите са изумителни дори за самите родители. Отдавна се правят проучвания кои занимания предлагат не само отбиване на времето, а и провокация към сетивата на малчуганите, така че у тях да се развиват различни способности. Според проучване, на първо място родителите избират играчки, които носят нова информация на децата им и евентуално могат да ги научат на нещо.

От няколко години един екип от учени прави специални изследвания, с които цели да установи оптималният вариант за развиваща играчка за деца от три до пет години. За експериментите са подбрани около двеста деца с различна степен на изоставане в развитието си. Осигурена е специална база, в която мъничетата да се чувстват като у дома си, избрани са играчки според възрастта им, освен това им е осигурен достъп до телевизия и до други средства за забавление. Изследването

продължило пет години и изводът, до който достигат учените е, че идеалната играчка за мъниците е... пластелинът. Евтино, ефективно, забавно и абсолютно достъпно средство, съчетаващо игра и полезни занимания.

Децата сами подсказали, че им харесва да се занимават с пластелин и често предпочитали него пред други на пръв поглед по-забавни, шумни и шарени варианти. Едно от големите удоволствия се оказало разбира се и размазването м

Игри с децата
у по различни повърхности, но според учените и тази дейност е полезна за децата, тъй като им дава възможност да опознаят материала по-добре. При работа с гъвкавите пръчици у мъниците по-бързо се активизирали комуникацията и речевите способности. Различните цветове и възможностите за самостоятелно създаване на нови и причудливи форми пък провокира фантазията и творческото мислене и дава възможност за проява на оригинални идеи. Пластелинът се оказал подходящо занимание, защото не ограничава с нищо, а дава на практика безкрайни възможности за оформяне и композиции.

Всеки ден с децата са се занимавали хора на изкуството, грънчари, скулптори и художници и са им показвали възможностите на пластелина, глината и дори тестото. Традиционния игрови метод се оказал изключително успешен подход както при деца с различна степен на изостаналост в умственото развитие, така и при деца, които са в графата „нормално развити”.
В над 70% от случаите децата се научили да разпознават цветове и форми. Освен това започнали да разучават успешно буквички, направени от пластелин, а след това и цели думи и фрази. В над 30% от децата речевите способности се подобряват, освен това започват да обръщат повече внимание на връстниците си при общи занимания. Като бонус към всичко това е и фактът, че са открити сериозни творчески заложби у десетина от децата и заниманията с тях ще продължат на по-сериозно ниво.

За да се развива хармонично и правилно мозъка на малкото човече е от изключителна важност заниманията му да провокират изследователски страсти. Важното е обкръжаващата го среда да му предлага сигурност, но и в същото време атрактивни провокации, които да дразнят любопитството му и да го карат да открива само нова информация. С една дума – важно е детето да бъде активен изследовател. Освен това, децата имат невероятна фантазия, а пластелинът им дава възможност да я развихрят като не използват посредник като четка, молив или друго средство, а директно действат с пръстчетата. Така се активират и важни центрове в мозъка, на базата на тактилните усещания при допир с материала. Работата с ръцете способства за активизирането на важни механизми в централната нервна система, отговорни за физически и психологически процеси.

Оказва се, че нещо толкова просто и евтино като пластелина може да послужи чудесно на децата ни. А и при всевъзможните странични ефекти за здравето на заобикалящите ни пластмасови играчки, пластелинът със сигурност е по-добър вариант. Хубавото е, че може да си го направиш и у дома с подръчни материали. Става лесно и бързо, а и така ще си сигурна в произхода му и няма да се притесняваш ако мъничето ти го влече да го опита на вкус. Смесват се брашно, сол, лимонтозу, олио и малко вода плюс боя за яйца или за сладки. Това се бърка на котлона на умерена температура, ако се налага добави вода, докато тестото не стане на еластично. В интернет може да намериш много успешно пробвани рецепти за домашен пластелин.