Много книги, трактати и изследвания са написани по въпроса за дълголетието, дори има и песен, посветена на желанието на човека да живее вечно. За щастие или не, в живота на хората има едно сигурно нещо и това е краят на земния ни живот. Все пак обаче, според много изследвания има начин да удължим престоя си тук, древните са убедителни в това и са ни оставили богато наследство от опит и съвети.
До 100 години, но без бургери и пържени картофки
Според много учени дълголетието е въпрос на гени. Ако не ти е заложено, просто няма начин да се пребориш с неизбежното. Но в крайна сметка не всичко е решено от тях, до някаква степен и нашият стил и качество на живот определят борбата с годините.
В пустинята Сахара живее племето тубу, чиито членове достигат до 110-120 г. като до последно не губят своята работоспособност и здрав разсъдък. Според учените климатът, постоянното движение и храната са факторите, които определят дълголетието и здравето им. Хората от това племе се хранят с отвари от треви, плодовете на финиковата палма, корени, варени зърна и палмово масло.
С една дума идеята е ясна – хамбургерите и кофеина са враг на дълголетието.
Една от теориите за дълголетието гласи, че всичко опира до местообитанието на човека – до екологията, до националната кухня, климата и природните дадености. Към тази теория се причислява и изследване на National Geographic, според което районите с най-голяма концентрация на дълголетни хора се намира в Сардиния (в села във високата част на планините) и на остров Окинава (в Япония). Ежедневната храна на японците от Окинава включва водорасли и много плодове и зеленчуци. В Сардиния пък хората се отличават с голяма енергичност, не спират работа и движение. Денят им започва в ранни зори и завършва по тъмно.
А в Лома Линда в Калифорния дълголетните отдават своята жизненост и здраве на преклонна възраст на силната си християнска вяра, но все пак и те избягват фастфууд храни и кофеин.
Рецептата на Уинстън Чърчил – нито ден без пура и питие
Английският премиер не се лишавал от нищо и така до 91 години. На въпроса за тайната на своето дълголетие той отвърнал „Уиски, цигари и никакъв спорт!”. Чърчил е пословичен с любовта си към хубавите цигари и качественото уиски, но трябва да се отбележи, че той поддържа до последно ума си с държавни дела, има няколко хобита, непрестанно се интересува от всичко, което се случва в Англия и по света и освен това пише книги и мемоари. Качествената и активна работа на ума определено дава отражение и върху физическото състояние, а според някои изследвания предпазва и от старческа склероза.
Правилно хранене и положителна нагласа към всичко и всички
Още Авицена споменава, че който иска да живее дълго трябва на всяка цена да похапва редовно мед и орехи. А по-късно учените са добавили, че който иска да живее не само дълго, но и да бъде здрав и щастлив, не бива да забравя оптимизма и положителното мислене. Именно затова и вярата играе решаваща роля. Тя дава заряд, подкрепа и утеха на активно вярващите.
Към всичко това може да се добавят и факторите на географското разположение, бита, традициите, кухнята, климата. Например според статистиките в по-напредналите икономически страни, където се консумира повече месо, яйца, мляко и млечни продукти, мазнини, захар, сладки изделия и консерви, се наблюдава повишаване на заболяванията на стомашно чревния тракт, атеросклероза, диабет, хипертония, заболявания на нервната система, кариеси и рак.
Според Хипократ храната трябва да бъде нашето лекарство, а лекарствата ни – храна
Още през 1912 г. един вестник в Русия публикува 12 закона за здравословен и дълголетен живот:
- Колкото се може повече на чист въздух
- Ранно лягане и ранно ставане
- Да се спи не по-малко от шест и не повече от седем и половина часа
- По-рядко чай и кафе, без никакъв никотин и алкохол
- Месо – не повече от един път в седмицата
- Всяка сутрин топла вана
- Дрехи от естествени и по-груби материи
- Един ден пълна почивка без умствен и физически труд
- Да се избягват прекомерните вълнения и пренапрежение
- Ако си ергени се ожени, ако си вдовец си намери дамска компания
- Не живей в прекалено горещи помещения
- Ако искаш да възстановиш засегнат от болест или старост орган, консумирай съответния от животните.
Разбира се този списък трябва да се осъвремени и дообогати, но всеки от нас може да си направи изводите и да промени по нещичко от живота си, за да бъде ако не столетник, то поне малко по-здрав.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.