В периода 13-19 май повече от 20 неонатологични отделения в страната отварят вратите си за родители и техните недоносени деца, а по повод световния ден Фондацията стартира изграждане на нова семейна стая в гр. Русе, благодарение на подкрепата на своите дарители
На 15 май 2019 г. по инициатива на фондация „Нашите недоносени деца“ за трети път у нас се отбелязва Световния ден на кенгуру-грижата. До 19 май повече от 20 неонатологични отделения в цялата страна отварят вратите си за родители и техните недоносени деца. С цел насърчаване на кенгуру-грижата и по повод световния ден, Фондацията стартира изграждането на поредната семейна стая, благодарение на подкрепата на своите дарители - този път в отделението по неонатология в УМБАЛ "Канев", гр. Русе.
Световната здравна организация (СЗО) дефинира кенгуру-грижата като грижа за новороденото дете, осъществявана чрез допир кожа-до-кожа с родителя, още от най-ранен етап. Практиката има редица научно доказани терапевтични ползи както за бебето, особено когато то е преждевременно родено, така и за родителите и влияе положително върху живота на семействата в дългосрочен аспект. Това е най-ефективният начин за включване на майките и бащите на недоносените деца в грижите за техните бебета.
Повече от две десетилетия медицински проучвания доказват, че кенгуру-грижата е много повече от алтернатива на кувьоза. Тя подобрява температурната регулация, сукателните умения и развиване на привързаност към майката при всички новородени, независимо от тяхната гестационна възраст, тегло и клинично състояние, както и независимо от условията, в които се отглеждат. Кенгуру-грижата има благоприятно влияние върху дихателната и сърдечната честота, благодарение на нея се намалява възможността от заразяване с вътреболнична инфекция и се повишава възможността бебетата да бъдат изписани по-рано от неонатологичните отделения.
Практикуването на кенгуру-грижата има дългосрочни ползи за цялостното развитието на детето, като развитие на мозъка и когнитивните функции, подобряване на двигателните умения и невромоториката.
У нас всяка година преждевременно се раждат над 6 000 бебета. За много от тях последствията са здравословни проблеми от различно естество.
В България кенгуру-грижа все още не е масово наложена практика и фондация „Нашите недоносени деца“ полага усилия да промени това и да приближи грижите за недоносените бебета и болните новородени до европейските стандарти и препоръки за добра и качествена грижа. Фондацията информира и обучава участниците в осигуряването на грижа за преждевременно родените бебета в прилагането на метода у нас. Част от тези усилия е отбелязването на Световния ден на кенгуру-грижата. В рамките на кампанията организацията работи за повишаване на разбирането на значението на неонатологичната грижа в съответствие със световните стандарти и мястото на родителите по време на престоя и лечението на бебетата в интензивните отделения за недоносени бебета.
В Световния ден на кенгуру-грижата болниците-партньори на кампанията отварят своите врати за всички родители, които искат да практикуват метода кожа-до-кожа. Целта е майките и бащите да имат възможността да бъдат колкото се може повече със своите недоносени бебета, а кенгуру-грижата да е част от рутинните и ежедневни практики - не само в един ден от годината.
През 2019 г., в периода 13-19 май повече от 20 неонатологични отделения в страната отварят вратите си за родители и техните недоносени деца. Сред тях са: МБАЛ Пловдив АД; СБАЛАГ “Селена”, гр. Пловдив; МБАЛ "Проф. д-р С. Т. Киркович" АД, гр. Стара Загора; МБАЛ “д-р Иван Селимински” АД, гр. Сливен; МБАЛ Бургас АД; МБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” АД, гр. Велико Търново; УМБАЛ „Д-р Г. Странски” ЕАД, гр. Плевен; МБАЛ Шумен АД; МБАЛ “Д-р Стамен Илиев” АД, гр. Монтана; МБАЛ Добрич АД; МБАЛ “”Проф. Д-р Параскев Стоянов” АД, гр. Ловеч; МБАЛ "Д-р Тота Венкова" АД, гр. Габрово; МБАЛ Пазарджик АД; Втора САГБАЛ “Шейново” ЕАД, гр. София; МБАЛ Търговище АД; УМБАЛ “Канев”, гр. Русе; УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД, гр. Пловдив; Клиника по неонатология СБАЛДБ ЕАД, гр. София; МБАЛ ”Д-р Атанас Дафовски” АД, гр. Кърджали.
В България всяка година се раждат над 6000 недоносени бебета. 30% от тях получават тежки увреждания, а над 50% получават различни по-леки дългосрочни проблеми, които с адекватна ранна интервенция са преодолими. Всеки може да се включи в кампанията „Големи чудеса за малките герои”, като направи своето дарение на специалната платформа www.donate.premature-bg.com или със DMS BEBE на номер 17 777 за абонати на Telenor, Vivacom и A1.
Ключови факти за недоносените бебета:
- Всяка година в целия свят се раждат над 15 млн. недоносени бебета
- Над 1 млн. бебета годишно умират вследствие на преждевременно раждане
- 1 на всеки 10 бебета се ражда недоносено - в световен мащаб и в България
- Над 6000 е броят на недоносените бебета в България всяка година
- Най-малкото оцеляло бебе-българче е родено само 250 грама. Малката Мади е била спасена в Германия.
- 30% от недоносените бебета получават тежки увреждания като детска церебрална парализа, ослепяване, тежки белодробни проблеми и др.
- Над 50% от децата, родени преждевременно получават различни по-леки дългосрочни проблеми като обучителни затруднения, проблеми с моториката, социалната адаптация, поведенчески особености и др.
- Голяма част от тези проблеми са преодолими с адекватна ранна интервенция
- Не съществува национална програма за проследяване и превенция на усложнения при недоносените деца
- 93% от недоносените деца в България не получават кенгуру-грижа или т.нар. метод кожа до кожа
- Научни изследвания доказват, че развитието на мозъка на децата, получили кенгуру-грижа е по-пълноценно в сравнение с тези, които не са имали достъп до такава грижа
- Над 50% от родителите на недоносени деца страдат от посттравматичен стрес
- Над 75% НЕ са получили никаква психологическа подкрепа
- 60% са получили съвсем оскъдна информация за проблема недоносеност
- Близо 40% са виждали детето си само веднъж седмично докато е в болница
За фондация „Нашите недоносени деца“ (ФННД)
Има преживявания, които превръщат личната болка в мисия, мъката и изплаканите сълзи - в двигател на значими каузи. Нашата лична болка ни обедини в общата цел да помагаме на други други семейства, сблъскали се с предизвикателството да отглеждат недоносено бебе в България. Фондация „Нашите недоносени деца” е създадена през 2012 г. от три майки на недоносени деца. От създаването си работим за реализирането на цялостен подход в подкрепата на недоносените деца и техните семейства:
Осигуряване на актуална и медицински достоверна информация за родителите.
Осигуряване на психологическа подкрепа, както за семействата, така и за децата
Подобряване на материалната база на неонатологичните отделения
Даряване на медицинска апаратура
- Застъпничество и работа с институциите за подобряване на държавните политики в сферата на неонатологията и дългосрочната грижа за преждевременно родените деца.
- Застъпничество за подобряване на цялостната грижа в сферата на майчиното и детското здравеопазване.
- Промотиране на семейно-ориентирана грижа в неонатологичните отделения, чрез изграждане на семейни стаи и пространства, пригодени за семействата на недоносени и болни бебета.
- Грижа за комфорта на недоносените бебета - даряваме покривала за кувьози, гнезда, които осигуряват ембрионалната позиция на бебето, развиваме инициативата “Да плетем и шием за недоносените бебета”, даряваме специализирани столове за кърмене и кенгуру-грижа.
- В семеен център “Малки чудеса” концентрираме усилията си върху ранното детско развитие, чрез предлагане на широк спектър от социални услуги, насочени към пълното разгръщане на детския потенциал.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.