Светото тайнство на кръщението - как да се подготвите за ритуала

• от

Този църковен ритуал се извършва само веднъж в живота. Той е „входната врата“, която душата на детето ти ще получи, за да се свърже с Бога. Ето как можеш да се подготвиш за това важно събитие и какво ще се случи по време на самия ритуал.
Светото тайнство на кръщението

Светото тайнство на кръщението

Този църковен ритуал се извършва само веднъж в живота. Той е „входната врата“, която душата на детето ти ще получи, за да се свърже с Бога. Ето как можеш да се подготвиш за това важно събитие и какво ще се случи по време на самия ритуал.

Ако с таткото сте решили, че е време да кръстите малкото ви съкровище, то изберете подходящата дата.

Избор на дата

Кръщене може да направите през цялата година. За този ритуал няма забрана за извършването му, свързана например с постите. Повечето родители избират дата на или около рождения ден на детето или пък на или около имения му ден. Така постъпиха и нашите читатели - семейство Андонови от София, които любезно поканиха екипа ни на своя празник. Денят на кръщенето на едногодишната им дъщеря Елена беше няколко дни преди имения й ден. Ако не избереш този вариант, можеш да се спреш на друг. Провери дали има храм или манастир, носещ името на светеца – същото което сте избрали за детето. Ако мястото е далеч от дома ви, това ще е чудесен повод да си направите екскурзия до там. И несъмнено ще е незабравимо преживяване за цялото семейство.

Каква е ролята на кръстника/ кръстницата

Разбира се освен подходяща дата, трябва да изберете и кръстник (възприемник) на мъничето ви. В източноправославното християнство е позволено кръщенето да се прави, когато детето е малко. Затова е необходим и кръстник, тоест застъпник пред бога, който да ходатайства за тази млада душа. Не забравяй, че той/тя ще има важна роля, както по време на самото кръщене, така и след това. По време на църковния ритуал кръстникът/кръстницата е едно от главните действащи деца. Впоследствие той се явява духовен наставник на детето ти. Ще е поел ангажимента да го напътства и да му дава пример в живота. Затова е хубаво да се спрете на човек, с когото детето ще се чувства спокойно във важния ден и дори, когато порасне, ще може да разчита на помощта му.

Тайнството

Тайнството Кръщение е много важен момент от живота на твоето дете. Чрез този ритуал малкото създание се приобщава към християнското общество. При това приобщаване мъничето получава от Бога ангел-пазител. Той го подпомага в духовното му развитие и пази детето от опасности. При кръщенето последователно се извършват следните действия:

  • Трикрантно духване, което свещеникът прави над кръщавания. По този начин се изобразява божественото дихание на Господа и се прогонват злите сили.
  •   Ръковъзлагане. Свещеникът слага ръка над главата на кръщавания. Този акт символизира, че оттук нататък детето ще бъде под Божията закрила.
  • Отричането. Кръстникът (ако детето е малко) или кръщелника му се отричат трикратно от дявола. Това показва, че занапред кръщавания се отдава само на Господ, тоест на добрите дела.
  • Водосвещение. Във водата в купела се излива осветен елей. Елеят символизира божието милосърдие към кръщавания, който в купела получава спасение.
  • Трикратното потапяна в купела. Символизира омиването на греховете на кръщавния. Прави се три пъти в в чест на Света Троица.
  • Обличането на нови дрехи. Това е знак за новополучената духовна чистота на детето и напомняне, че то трябва да води добродетелен живот.
  • Обикалянето на купела. Прави се, като израз на радостта, че църквата има още един нов член.
  • Подстригване. Свещеникът отрязва кичур от косата на малкото. Този акт символизира, че детето ще расте в послушание към Господ, тоест става раб Божий.

Миропомазването

Това тайнството се извършва само веднъж в живота - единствено при кръщенето. Свещеникът кръстообразно помазва със свето миро челото, гърдите, ръцете и крачетата на детето. Този т. нар. печат на миропомазването означава, че кръстеният вече принадлежи на Бог.

Присъствието на майката

Сигурно и ти си чувала, че не можеш да присъстваш на кръщенето на детето си. Истината е, че тази забрана важи само до 40-ия ден от раждането на малкото. Причината е, че през този период родилката се смята за „нечиста“ и не може да влиза в църква. Да бъдеш до малкото си съкровище в този празничен момент е много важно. Така детето по-лесно ще се успокои, ако се изплаши от непознатите неща, които му се случват. В миналото майката често не е била на кръщенето на рожбата си, защото е имало висока смъртност и деца са били кръщавани почти веднага след раждането им.

Необходими вещи за кръщенето

  • 1 хавлия и сапун за храма
  • 1 хавлия за избърсване на детето
  • китка (например от здравец или чемшир) за поръсване
  • нови дрешки
  • кръстче (то се освещава по време на кръщенето)
  • пита, бонбони за черпене (съобрази каква храна ще вземеш, ако е период на пости)
  • 1 голяма свещ за детето
  • свещи за гостите
  • кръщелното свидетелство на кръстника
  • акта за раждане на детето

Нужно е да знаеш...
Свещта от кръщенето на малкото се пази. Тя се пали се във важни моменти от живота на детето. Например на рождения и на имения му ден. Може да я запалиш и когато мъничето не се чувства добре или е много болно.