Съвместните родителски грижи са сериозно житейско изпитание както за двамата партньори, така и за тяхното дете. Но именно заради това дете, плод на силната любов, горяла помежду им, родителите трябва да намерят сили и кураж да протегнат повторно ръка един към друг, този път в името на възпитанието и отглеждането на един пълноценен човек.
Защото ако са били достатъчно близки, за да създадат живот, то и след развода ще намерят достатъчно общи интереси, върху които да изградят приятелството си. А това е най-големият подарък, който могат да дадат на своята рожба.
Назначаването на съвместно попечителство може да се окаже доста изтощителна и изнервяща ситуация, особено при един тежък развод.
Вероятно ще е много трудно миналото да бъде преодоляно, болката да бъде забравена, а спомените изтрити. Но това трябва да се случи, ако искаш детето ти да расте пълноценно и щастливо. Никой не казва да махнеш с ръка и да кажеш „Прощавам ти!“.
Просто можеш да направиш компромис с нараненото си его и да започнеш едни сърдечни взаимоотношения с бившата си половинка в името на вашия общ наследник. Та нали всеки заслужава втори шанс?!
В началото вероятно ще ти е трудно и дори ще смяташ, че вече бившият ти партньор саботира всичките ти опити за поддържане на цивилизовани отношения. Но трябва да си напомняш, че и двамата можете да се научите на ефективно коопериране в родителските грижи и в същото време да запазите лично пространство и самоуважение.
От голяма полза би било да започеш да възприемаш взаимоотношенията ви като напълно нови, въртящи се около благосъстоянието на детето, а не около твоето собствено.
Защото с брака (или с връзката ви) може да е свършено, но не и със семейството ви. Което означава, че приоритет No1, поне в следващите няколко години, ще бъде онова, което е най-добро за детето ви.
- И двамата не бива да забравяте, че зрелият и отговорен родител винаги поставя нуждите на рожбата си пред своите. И ако се налага, обясни този факт и на другата половина от родителската двойка.
- Съвместните родителски грижи след развод трябва да карат малчугана да се чувства сигурен, да му осигуряват постоянни и хармонизирани условия на живот (включително правила, дисциплина и поощрения), да го учат по-добре да намира решение на проблемите и да му дават образцов пример за бъдещето.
- Съвместните родителски грижи след развод трябва да бъдат фокусирани върху общото ви дете – и само върху него. Чрез вас двамата то трябва да осъзнава, че е по-важно от конфликта, довел до края на брака ви и да разбере, че любовта ви към него е безусловна, по-силна от обстоятелствата.
Истината е, че може никога да не се отървеш напълно от съпротивата и горчивината, насъбрала се вътре в теб след раздялата с партньора. И е съвсем нормално да се чувстваш наранена и гневна. Но не бива да позволяваш тези чувства да диктуват поведението ти.
Дръж отношенията с бащата на детето си далеч от самото дете и дори говори хубаво за него.
Сама знаеш, че онова, което детето чува у дома, се запечатва дълбоко в съзнанието му и несъзнателно го настройва негативно.
Да, всичко това ще бъде трудно. Много трудно.
Защото означава, че собствените ти емоции (гняв, съпротива, болка) трябва да отстъпят място на нуждите, които има детето. А всичките тези емоции може би са най-трудната за преодоляване стъпка в пътя към съвместни родителски грижи с бившия партньор. Което автоматично се превръща в предпоставка за трудната комуникация помежду ви. Разбира се, това не означава, че трябва да се срещате постоянно.
Но когато го правите, и то в присъствието на детето, старайте се общуването ви да изглежда естествено, непринудено и открито. През останалото време се чувайте по телефона, пишете си мейли, поддържайте любезен и делови тон.
И дори да ти се струва невъзможно двамата с бившия ти любим да водите мирна, смислена и целесъобразна комуникация, не забравяй, че именно тя е същността на успешните съвместни родителски грижи след развода.
Всичко зависи от вътрешната ти настройка – през цялото време мисли за благото на детето. А преди контакт с екс партньора ти се запитай как твоето отношение ще се отрази на детето и нека това те мотивира да подбереш сдържаното и грациозно поведение.
Разбира се ще има моменти, в които двамата зедно ще трябва да взимате големи решения, засягащи бъдещето на общия ви наследник, без значение дали това ви харесва или не.
Но ако поддържате цивилизовани и открити взаимоотношения, ситуацията ще бъде много по-лесно и по-спокойно.
Ако се стремите към разумна, открита и двустранна комуникация, детайлите сами ще си дойдат на мястото.
От всичко казано до тук е важно нито за миг да не забравяш, че в едни съвместни родителски грижи след развода, другият партньор има точно толкова права и задължения, колкото и ти.
И че вашето общо дете не бива да се превръща в изкупителна жертва на непросъществувалия ви брак.
От своя страна, усещайки уважението и взаимната ви подкрепа във възпитанието, същото това дете ще расте усмихнато и пълноценно.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.