Съвети за първа помощ при бебета

• от

Колкото и да се опитвате да предпазите бебето си от инцидентни наранявания,по един или друг начин то успява да си причини болка.

Колкото и да се опитвате да предпазите бебето си от инцидентни наранявания,по един или друг начин то успява да си причини болка. Особено в периода на прохождане и опознаване на света.

И въпреки че не успявате да предотвратите всеки инцидент, можете да сте добре подготвени да му окажете първа помощ. Защото в много случаи това се оказва животоспасяващо.

Със следващите съвети за първа помощ при бебета и малки деца ще знаете как да реагирате в най-често срещаните болезнени ситуации в ежедневието на малчугана.

Съвети за първа помощ при бебета

Първа помощ при изгаряне

В домашни условия могат да бъдат облекчени само повърхностни изгаряния, т.е зачервяване и леко подуване на кожата, без мехури. Бързо поставете засегнатата зона под хладка вода за около 15 – 20 минути или наложете мокър компрес. Не налагайте лед, за да не увредите епидермиса, както и какъвто и да било вид мехлем на маслена основа, тъй като действа бариерно и задържа топлината. Подсушете леко и превържете със стерилна марля или памучна тъкан. След това се обадете на педиатъра.

За изгаряния втора степен (зачервена кожа с мехури) и трета степен (увредена дерма и почерняване) незабавно потърсете медицинска помощ.

Първа помощ при порязване и ожулване

Първото нещо, което трябва да направите е да почистите раната и да спрете кървенето. Използвайте стерилна марля, напоена с риванол – за първична дезинфекция. След това хубаво измийте зоната със сапун и хладка вода, подсушете с памучна тъкан, намажете с антибатериален мехлем и превържете с бинт или марля. Ако нараняването е повърхностно, наложете лед, за да облекчите подуването.

Съвети за първа помощ при бебетаВ случаи на инфектиране, прекомерно кървене или отворена и дълбока рана, потърсете специалист. 

Първа помощ при ужилване от пчела

С помощта на пинсета или друг дезинфекциран остър предмет извадете максимално бързо пчелното жило, за да спрете разпространението на отровата. Измийте добре засегнатата област и наложете лед или студен компрес, за да облекчите подуването и болката. Ако забележите алергична реакция, веднага потърсете лекар.

Ужилвания в зоната на очите, устата, врата, гърлото, лицето или гениталиите трябва да бъдат консултирани със специалист.

Първа помощ при кръвотечение от носа

Наведете главичката на малчугана напред, за да не се задави. Внимателно стиснете меката част на носа с три пръста, така че да запушите ноздрите. Задръжте поне 10 минути. Ако кръвта не спре, повторете процедурата, но този път за двойно по-дълго време с проверка на всеки 5 минути. Ако и след това продължава или е прекалено обилно, потърсете лекар. Ако е спряло, не издухвайте носа през следващите 4 часа.

Кръвотечението от носа често е резултат от сухи носни кухини, затова специалистите препоръчват използването на овалжнители.

Първа помощ при задавяне

Един от най-стряскащите инциденти за родителите, тъй като пряко засяга живота на бебето. Но колкото и да сте разтревожени, опитайте да запазите самообладание, за да действате методично. Поставете бебето по корем върху предмишницата на едната си ръка, така че лицето му да гледа надолу, а главичката да е по-ниско от нивото на дупето. С другата ръка направете 5 ритмични потупвания между плешките (в повечето случаи това помага). Проверете устата на бебето и отстранете всички очевидни причинители на задавянето. Ако все още не може да диша, обърнете го по гръб и с два пръста направете 5 тласъка върху гърдите – навътре и нагоре към главата по гръдната кост, сякаш се опитвате да изтласкате заседналия в гърлото обект. След всеки тласък проверявайте устата.

Ако след три редувания на потупвания по гърба и тласъци по гърдите няма промяна, обадете се на Спешна помощ и продължете с опитите докато пристигне. Дори и да успеете да отстраните обекта от гърлото на малкото, заведете го на лекар за преглед.

Какво трябва да съдържа аптечката за първа помощ?

Съвети за първа помощ при бебетаЕдин от най-важните компоненти при оказване на първа помощ е добре оборудваната аптечка. Тя трябва да съдържа всички необходими средства за спешни случаи – без значение дали сте у дома или на път.

  • Бинтове с различни размери, в зависимост от нараняванията и типа превръзка.
  • Марля – може да се използва под бинта при порязвания и ожулвания в по-чувствителни зони.
  • Анкерпласт и лейкопласт
  • Памучни тампони
  • Антибиотичен мехлем – нанся се върху раната за ускоряване на задаравителния процес.
  • Антисептично средство – риванол или спирт. Особено полезен за стерилизиране на инструменти и за първична промивка на наранявания.
  • Нелатексови ръкавици – за маскимална стерилност на „операцията”. Някои хора имат алергия към латекса, което може да влоши състоянието им.
  • Мокри кърпички

Особено важно при употреба на който и да е елемент от аптечката за спешна помощ е да следвате стриктно инструкциите на опаковката. Но отделете време предварително да ги разучите, защото загубата на време да го правите по време на оказваната помощ може да се окаже решаваща. Също така периодично проверявайте съдържанието на аптечката за липсващи продукти, както и за изтекл срок на годност.