Наред с лененото семе, сусамовото семе се нарежда сред най-любимите подправки и билки вече хилядолетия наред. То е традиционна добавка в ориенталската кухня и незаменима съставка в народната медицина. Само една лъжичка сусамово семе дневно ще прави теб и семейството ти по-енергични и по-здрави. И не само това!
Плодът на едногодишното билково растение сусам (Sesamum Indicum) - сусамово семе, има жълтеникав, бял, червен или черен цвят и се използва успешно както в кулинарията (заради превъзходните му вкусови и здравословни качества), така и в медицината. Сусамовите семена са фини, плоски и с овална форма, със специфичен маслен вкус и съвсем тънка обвивка. Те са основната съставка на популярния ориенталски десерт халва и на сусамовата паста, наречена тахини.
Сусамовото семе придава неповторим вкус на ястията, укрепва здравето, а изобилието от витамини и минерали в състава му го превръща във висококачествен имуностимулант. То снабдява с флуор и калций зъбите, особено по време на бременност, а при кърмене повишава качеството на кърмата и укрепва имунната система на майката. 1-2 супени лъжици дневно са достатъчни. Най-добре е да бъде сурово - в сладкиш, в гозбите, с мляко. Превърни сусамовото семе в домашна традиция за повече здраве!
Сусамово семе – какво не знаеш за него?
Сусамовото семе е познато на човека още от 1600 г. пр. Хр. То се смятало за символ на безсмъртието и било една от първите реколти, отглеждани за добив на олио и за употреба като подправка. Според една асирийска легенда, когато боговете се събрали да създадат света, пили вино от сусамово семе. А фразата „Сезам, отвори се” от арабските приказки „1001 нощи” първа посочва способността на сусамовото семе да се разпуква, когато достигне зрялост.
Разпространението на сусамовото семе започва от Китай, малко по-късно египтяните го прилагат като лекарство и като кулинарна добавка, а през 900 г. пр. Хр. сусаменото олио намира приложение и в Турция. Персите също използвали сусаменото олио като заместител на маслиненото. През I в. сусамът е внесен от Индия в Европа, Средния Изток, Азия и Африка, а през XVII в. посредством търговията с роби от Африка той се разпространява и в САЩ. И днес, сред най-големите производители на сусамово семе се нареждат Индия, Китай и Мексико.
Сусамово семе – полезно за здравето
Сусамовото семе е богат източник на голяма част от витамините и минералите, необходими за поддържане на добро физическо здраве - мед, манган, калций, магнезий, цинк, желязо, фосфор, витамин В1, витамин Е и триптофан. Всеки от тях оказва благотворно въздействие върху един или друг орган – например медта облекчава болката и възпаленията, магнезият се грижи за сърдечната и дихателната системи, калцият и цинкът укрепват костите и предпазват от остеопороза, а триптофанът е една от аминокиселините, важни за синтезиране на нужните протеини.
Само четвърт чаша сусамово семе осигурява на организма 74 % от дневната му нужда от мед, 32 % от магнезий и 35 % от калций. Освен тях, в сусамовото семе се съдържат 2 изключително важни вещества, принадлежащи към групата на лигнаните (които се съдържат в лененото семе и които имат укрепващи, противоракови, противогъбични и антивирусни свойства) - сезамин и сазамолин. Те поддържат нивото на холестерола ниско и предпазват черния дроб от неблагоприятното въздействие на кислорода.
Към здравословните ползи на сусамовото семе спадат и защитните му свойства от свободни радикали (за които се смята, че са отговорни за развиване на ракови клетки) и съдържанието на фитостероли, които се грижат за сърцето и имунната система.
Да готвим със сусамово семе
Сусамовото семе е чудесна подправка към множество ястия. То им придава вкус, наситеност и излъчване. Не случайно, продуктите със сусамово семе в търговската мрежа винаги са по-предпочитани – те са и по-здравословни. Затова винаги имай в кухнята един пакет сусамово семе и добавяй лъжичка - две към домашните печива. Ще ги направиш неустоими, особено в комбинация с други лечебни подправки като мед и лимон, например.
Можеш да добавиш лъжичка към тестото, което пригитвяш за домашни питки, кексчета или кифлички. Можеш да го поръсиш върху салатата или върху задушените зеленчуци. Или пък да оваляш в тях пилешките хапки и шишчетата. Можеш да го смесиш с оцет, чесън и мед, и да намажеш с тази смес пилето преди да го опечеш.
Сусамовото семе е много лесно за препичане. Сложи 1 – 2 лъжички в тиган на умерен огън за минутка – две докато станат леко кафяви. В този вид можеш да ги добавяш като декорация за соленки, като подправка за оризови ястия или да ги смесиш с майонеза и с малко риба тон или пуешко за сандвичи.
Препоръчваме ти и една много полезна и лесна рецепта, която гарантира мощна доза калций на организма: смеси една супена лъжица сусамово семе (предварително счукано на прах) с 3 чаени лъжици кисело мляко. Консумира се сутрин на гладно.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.