Притеснително ли е, ако докторът установи, че детето има шум в сърцето?
В стандартната ситуация отиваш на преглед с бебето и педиатърът споменава, че чува „лек шум“. Най-често става въпрос за невинен шум, наричан още функционален или физиологичен. Тези състояния будят сериозна тревога у родителите, тъй като се установяват на „здраво“ дете при определени обстоятелства като висока температура, анемия, деформации на гръдния кош. Най-често този симптом се улавя в хода на остро възпалително заболяване.
ПРИЧИНИ ЗА НЕВИННИТЕ СЪРДЕЧНИ ШУМОВЕ
Функционалният шум най-често се дължи на несъответствие между сърдечните отвори (клапи) от една страна и силата на циркулиращата кръв или т.нар. „завихряне“ на кръвотока през клапните платна на сърцето. Тези шумове най-често са слаби, меки, чуват се на ограничено пространство и са много променливи. Понякога се усилват при промяна на положението на тялото или при висока температура, а друг път заглъхват, което е причина всъщност личният лекар да не чува шума при всеки преглед на детето. При съмнения за проблем е нужна консултация с детски кардиолог, който ще прецени дали има нужда от допълнителни изследвания и какви да бъдат те.
70% - при толкова от децата може да се чуе шум на сърцето в даден период от живота им при определени обстоятелства.
500-600 – приблизително толкова деца в България годишно се раждат с вродени сърдечни малформации.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ ОРГАНИЧНИТЕ ШУМОВЕ?
При една малка част от децата се касае за органичен шум на сърцето, като в този случай най-вероятно малкият пациент е със сериозно сърдечно заболяване – вродено или придобито. Когато говорим за вродено сърдечно заболяване, шумът се дължи на преминаването на кръвта през стеснени участъци (стеноза на сърдечна клапа или стеснен кръвоносен съд) или през отвори в сърдечните прегради. Шумът е силен, разпространен по гръдния кош, понякога има промени и в сърдечните тонове. При положение, че детето е със сърдечно заболяване, този факт е известен от ранна възраст, като най-често проблемът се установява в периода непосредствено след раждането. Тези бебета се консултират с детски кардиолог още в родилния дом или се насочват за консултация по-късно в зависимост от състоянието им. Необходимо е редовно да бъдат проследявани от специалист през периоди, които той определя. Понякога е необходимо лечение с медикаменти, друг път се насочват за приемане в болница, като това се случва при необходимост от допълнителни изследвания или оперативно лечение. Важно е родителите да следват препоръките на детския кардиолог, който проследява състоянието на детето.
СИМПТОМИ
Децата с функционален (невинен) шум обикновено нямат оплаквания, макар че нерядко имат „боцкане” или „пробождане” в сърдечната област. Когато се касае за шум от органичен характер, т.е. свързан със сърдечно заболяване, симптомите могат да бъдат различни в зависимост от заболяването, неговата тежест и възрастта на детето. Когато се отнася за кърмаче, обикновено майката забелязва, че детето диша учестено, изпотява се обилно, не се храни добре и не наддава на тегло или често боледува. Това са признаците на т. нар. сърдечна недостатъчност. При други заболявания детето може да има цианоза, т. е. синьо оцветяване на лигавиците и кожата. Тези кърмачета може да станат много неспокойни, цианозата се засилва и дишането става шумно и затруднено или това са т. нар. хипоксемични кризи. Деца с тези симптоми обикновено се консултират с детски кардиолог още в родилния дом и се дават препоръки за лечение.
ЛЕЧЕНИЕ
Когато се отнася за функционален (невинен) шум - той не застрашава здравето на детето, не се налага лечение и не бива да се ограничава физическата активност на малкото. Когато се отнася за шум при дете със сърдечно заболяване, се лекува самото заболяване - оперативно или с медикаменти.
Важно! Всяко дете, при което е чут сърдечен шум, независимо от това при какви условия е установен, е редно да бъде консултирано с детски кардиолог, който ще прецени дали се отнася за функционален (невинен) шум, или са необходими допълнителни изследвания с оглед изключване или потвърждаване на сериозно сърдечно заболяване.
Консултант: доц. Маргарита Цонзарова, д.м. началник Клиника по детски болести и детска кардиология при ПНКБ, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.