Въпреки че не съществуват магически храни, които да ни излекуват или да намалят теглото ни за една нощ, съществува една категория „суперхрани”, които ни помагат ефективно да поддържаме организма си във върховна форма, включително мозъка.
Вижте кои са най-популярните суперхрани за мозъка, включете ги в ежедневното си меню и се наслаждавайте на апетитния им ефект – във всяко отношение!
Известно е, че храната, която консумираме, определя физическото ни състояние, но тя е от основно значение и за начина, по който функционира мозъка ни. Онова, което ядем в ежедневието има мощен ефект върху енергията на мозъка, върху начина, по който той се справя с поставените задачи и върху цялостното настроение.
Суперхрани се наричат онези храни, които съдържат голямо количество жизненоважни за здравето на организма вещества, стимулиращи една или друга зона от човешкото тяло. В случая, суперхраните за мозъка съдържат витамини, минерали и фитонутриенти, които повишават функцията на невроните и връзката между отделните компоненти на мозъка, като по този начин стимулират паметта и концентрацията, сензомотрните умения, поддържат мотивацията, ускоряват реакциите, контролират стреса и дори забавят стареенето на мозъчните клетки.
И тъй като мозъкът е „най-алчният” орган в човешкото тяло, правилното му хранене е от жизненоважно значение за креативното мислене, доброто настроение и цялостното здраве. А суперхраните за мозъка дори могат да ви направят по-интелигентни.
Следването на здравословен хранителен режим, включващ суперхрани за мозъка и други суперхрани се е доказало като най-добрата защита срещу заболявания на нервната система, отслабването на паметта и цялостната когнитивна способност.
Добър апетит!
Ядки – освен че засищат и имат страхотен вкус, те са богат източник на полезните за нервната система и функционирането на мозъка протеини, омега-3 мастни киселини и витамини Е и В6. Особено ефективни са и срещу психични разстройства като депресията, например. Можете да ги ядете за закуска, да ги добавите към риба или салата или да ги пасирате на масло.
Ленено семе и тиквено семе – идеалната закуска. Само шепа от тях към ежедневното меню е достатъчна, за да подсили мозъка. Лененото семе съдържа здравословни мазнини, които активизират кората на главния мозък, помагайки му да функционира гладко и да обработва информацията безпроблемно. Тиквеното семе пък съдържа цинк, който подобрявя паметта и ясната мисъл.
Пълнозърнести храни – страхотен мозъчен стимулатор, тъй като са особено богати на фолиева киселина и на витамин В6. Подобряват кръвопотока към мозъка и подобряват паметта.
Прясно мляко – то съдържа всички необходими съставки за подобряване на паметта и познавателните способности – витамин В6, витамин В12, калций, магнезий и калий. Но особено важен е млечният протеин, особено в кравето мляко, който подпомага работата на мозъка в ситуации на стрес като повишава отделянето на хормона серотонин.
Боровинки – богати на антиоксиданти (особено диворастящите), те изискано предпазват мозъка от заболявания като Алцхаймер и Паркинсон и намаляват шансовете за деменция, която може да бъде причинена от оксидативен стрес. Успешно се борят със свободните радикали, които увреждат здравите мозъчни клетки, с рака, преждевременното стареене, пристъпите на глад, сърдечните проблеми, проблемите със зрението и затлъстяването. Подобряват концентрацията и баланса (контролиран от малкия мозък). Нискокалорични са и могат да се консумират по всякакъв начин – сурови, с овесена каша, под формата на сос или сладко, дори като сладолед.
Авокадо – млечно и екзотично вкусно, то съдържа голямо количество полезни ненаситени мазнини, които действат благотворно на сърдечното здраве и кръвообръщението. Подобрява функцията на мозъка като по този начин регулира кръвното налягане, а също се отразява положително настроението. Но тъй като е висококалорично и питателно, трябва да се консумира по-умерено.
Тъмни листни зеленчуци – като крале на зеленчуците, те са богато концентрирани източници на витамини, минерали и фитонутриенти. Те са богати на антиоксиданти и защитават срещу преждевременно стареене, рак, сърдечни заболявания, затлъстяване и остеопороза. Спанакът, зелето, цвеклото и червената маруля, например, са наситени с витамини А, Е и К, фолиева киселина, бета – каротен, калций, магнезий и фибри. А най-хубавото е, че можете да ги включите във всяко меню за деня: смесете спанака с яйцата за закуска, поставете лист маруля или зеле в сандвича за обяд или ги овкусете със зехтин и чесън и ги комбинирайте с основното ястие.
Броколи – особено полезна храна за мозъка след травма. Съдържа вещество, наречено сулфорафан, което подпомага укрепването на защитната мрежа от капиляри, защитавайки мозъка от чужди вещества, които могат да го увредят.
Сьомга – една от най-здравословните риби. Богата на протеини и с високо съдържание на омега-3 мастни киселини, тя намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, от Алцхаймер и от деменция. При това се приготвя много лесно и разнообразно – печена, пържена, задушена или като яхния с други морски дарове.
Мед - най-старият природен подсладител, познат на човека. Съдържа равни части глюкоза и фруктоза, богати на B-витамини, магнезий, манган, фосфор, калий и анти-оксиданти. Фруктозата действа като гориво за мозъка и го предпазва от психическо изтощение.
Шоколад – най-голямото удоволствие сред суперхраните. Черният шоколад е богат на антиоксиданти и помага за концентрацията. Млечният шоколад пък стимулира паметта и бързите реакции.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.