Мечтаеш си за едно прекрасно спящо бебче, а изведнъж се оказва, че това е проблем, с който трябва да се справяш. Научи кога продължителният сън е притеснителен.
Ако твоето бебе суче 8-10 пъти на денонощие, има добър цвят на урината, пълни пелените и наддава добре на тегло, тогава периодите на продължителен сън надали са притеснителни. В същото време обаче е много лесно да се подведеш, че рожбата ти е заспала сита и доволна. Честият и продължителен сън може да бъде сигнал за сериозен здравословен проблем, ако мъничето е отпуснато, сънливо, плаче рядко, суче вяло и не дава добри сигнали за глад. А недостатъчният прием на мляко може да доведе до обезводняване, изоставане или застой в растежа.
Ако и твоето бебче е от поспаливите, е необходимо в началото обезателно да го будиш, за да го накърмиш.
Така ще му помогнеш да се научи да свързва глада с неприятно чувство, а сукането – с приятното чувство на доволство и засищане. А най-важното е да му се осигури всичко необходимо за растежа и развитието. Разумно е кърменето на поискване да започне, след като бебето вече е възстановило рожденото си тегло и производството на млякото се е установило добре. Дотогава е препоръчително да го събуждаш, ако се успива за повече от 2 часа. Много дечица не сучат задължително през равни интервали от време, затова прекъсванията между храненията могат да бъдат различни през различното време на деня. За много деца са характерни скупчените чести хранения, най-често вечерта.
Добре е да знаеш, че времето, прекарано на гърдата, не е обезателно признак за добро хранене.
Ако бебето суче добре в началото няколко минути, а след това се унася и вяло посуква от време на време още половин час, може и да не е получило достатъчно мляко, дори храненето да е отнело над четиридесет минути. Бебетата имат нужда да сучат активно поне 10-15 минути от едната гърда, а след това да им се предложи другата. Не е препоръчително да оставяш бебчето да спи на гърдата.
Кърменето има упойващ ефект за бебетата, което е едно от най-чудесните неща, що се отнася до по-големите деца, но може да е недостатък при новородените, които обичат да ползват гърдата като залъгалка, и може да не поддържат силно хранително сучене толкова дълго, колкото имат нужда. Най – важното е да се увериш, че твоето бебче получава достатъчно мляко.
Важно е да знаеш…
Ако освен сънливост, присъстват следните симптоми, веднага се обърни за помощ към педиатър или консултант по кърмене. При първа възможност е добре да се опиташ да изцедиш малко мляко, което да предложиш като добавка на своето бебче. В зависимост от възрастта на кърмачето и създалата се ситуация, изцеденото мляко ще осигури на детето цяло хранене или ще го допълни, след кърмене.
- Бебето се буди все по-трудно;
- Слаб плач;
- Слаби сигнали на глад;
- Кожата е вяла, не се изглажда след щипване;
- Устата е суха, а очите – сълзящи;
- Минимално уриниране (по-малко от два мокри памперса за 24 часа)
- Потънала фонтанела;
- Повишена температура
Мнението на специалиста: Александра Маргаритова, консултант към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”, София
Възможните причини за сънливост:
- Силна жълтеница на новороденото. Известно е, че жълтеницата предизвиква сънливост. Тогава бебето става отпуснато, не суче ефективно и не получава достатъчно мляко. Вследствие на това не наддава добре, а стойностите на билирубина се повишават. Водата или глюкозата не спомагат за по-бързото изхвърляне на билирубин от организма. Той се изхвърля основни чрез изпражненията.
- Недоносено бебе. Преждевременно родените бебета като цяло са по-вяли и отпуснати. В началото нямат сили да сучат дълго и ефективно, като компенсират с често заспиване на гърда.
- Тежко раждане. В първите часове след раждането е възможно бебето да е сънливо и унесено. Въпреки това, предлагайте често гърдата, дори и в сънено състояние.
- Предлагане на допълнителни храни и течности. Те създават усещане за ситост при бебето и то заспива гладно.
- Бактериална инфекция.
- Ваксинация. Някои бебета реагират по-чувствително след поставянето на ваксина. Възможно е както силен продължителен плач, така и повишена сънливост и отпадналост.
- Медикаменти, използвани при раждането. Бебета, чиито майки са получили медикаменти по време на раждането (вкл. епидурална упойка) и/ли обезболяващи след раждане с Цезарово сечение, също са по-сънливи.
- Твърде силна външна стимулация. Някои бебета „се изключват” от външния свят, заспивайки, ако заобикалящата ги среда е много шумна или ако светлините са много силни.
- Твърде много мляко. Понякога бебета реагират на увеличения приток на мляко на третия или четвъртия ден, като заспиват минута-две след началото на кърменето. Идването на млякото може да стане причина за неправилното захващане на гърдата. Набъбналата гърда се захваща по-трудно. В такъв случай може да помогне изцеждането на малко мляко, за да може детето по-лесно да захване с уста по-голяма част от ареолата.
- Неправилно поставяне или захващане на гърдата. Неправилното слагане или захващане на гърдата може да доведе до загуба на интерес към сученето, съответно и до бързо заспиване на гърдата. Правилното захващане ще помогне на бебето да суче по-ефективно.
Как да се справите със сънливото кърмаче?
Ако бебето е склонно към продължителен сън и не се събужда за кърмене, е добре да бъдете по–активна и да го събуждате на около всеки 2 часа. Опитайте в началото с познатите техники за разсънване като разсъбличане, масажиране, смяна на пелената и т.н. Ако това не помога, е добре да се следят признаците за фазата на лек сън, тъй като тогава усилията ви да събудите бебето ще бъдат по–ефективни. Основните признаци са бързи движения на очите под клепачите, смяна на изражението на лицето, несъзнателни движения на ръцете/ краката/ устата (сукателни движения). В това състояние много бебета сучат активно и ефективно, дори без да се събуждат.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.