Срещу 17 лева месечно можете да съхранявате стволови клетки от пъпната връв на бебето ви. С тяхна помощ се осигурява възможност за пълно излекуване от редица смъртоносни и тежки заболявания.
Това съобщи британският учен проф. Роджър Дейнти, основател и създател на първата акредитирана семейна банка за стволови клетки. Световноизвестният учен е един от корифеите в областта на молекулярната биология и биохимия и от няколко дни е у нас, за да консултира специалистите от българска клиника, с която вече работи в тази област.
Вземането на стволови клетки за съхранение се осъществява и в нашата страна, като те се пазят в рамките на 20 – 25 години. Между 4200 и 5200 лева струва това според пакета услуга, избран от родителите, обясни управителката на медицински център Величка Пеева.
Тя подчерта, че родителите могат да плащат и разсрочено.
Ако през това време детето, негов брат или сестра се разболеят, лечението се осъществява по иновативни методи с преливане на стволови клетки, тъй като при пряка родствена линия успеваемостта на лечението е почти на 100 процента.
Висока е успеваемостта и на присаждане на такива клетки на родителите при нужда, каза проф. Роджър Дейнти. Световноизвестният учен обясни, че в момента протичат успешни клинични изпитвания за възстановяване на слуха с инжектиране на стволови клетки, а също лечение с тях на диабет тип І, при който пациентите са зависими от инсулина, лечение и възстановяване на сърдечния мускул на пациенти, прекарали инфаркт на миокарда.
По думите на проф. Дейнти ижектираните стволови клетки на кардиоболен го спасяват от имплантирането на двоен и троен байпас. Най-нови клинични изследвания доказват категорично, че церебралната парализа и родовите увреждания при деца също се повлияват на 95% след такава интервенция, обясни още британският учен.
Като изключително важен пробив той посочи успеха и при лечение на изключително тежката анемия на Фанкони, при която костният мозък се разпада, в резултат левкоцитите намаляват застрашително, имунната система пада, развитието намалява и засегнатите от нея развиват хемофилия. Обикновено те живеят не повече от 20-22 години.
Ако родителите са пропуснали да дадат за съхранение стволови клетки от пъпната връв на новороденото, те могат да дадат за запазване такъв материал и от пулпата на млечните зъбчета, поясни проф. Роджър Дейнти.
Извлечените клетки от временните детски зъбки могат да се използват успешно при възстановяване на кости, кожа и очна роговица при слепота, поясни професорът.
По-малко от 8000 български семейства съхраняват стволови клетки от своите деца, с които биха могли да ги лекуват при фатално заболяване до 25 години след тяхното раждане, разказаха лекари. По думите им не само имотни българи, но и хора с по-скромни възможности дават такъв материал за пазене като превенция срещу заболявания.
Родителите обаче все още не били достатъчно информирани в родилните отделения и женските консултации за тази възможност.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.