Студовата алергия

• от

Сняг, вятър, студ и лицето ни прилича на коледно цвете – червено в различните му нюанси. Все още предстоят студени дни, но може да се справиш с малко подкрепа за тялото и кожата.

Сняг, вятър, студ и лицето ни прилича на коледно цвете – червено в различните му нюанси. Със сигурност това е нежелан ефект на зимата, от която страда и лицето ни. Все още предстоят студени дни, но може да се справиш с малко подкрепа за тялото и кожата.

През зимата климатичните условия са неблагоприятни, но въздухът в затоплените стаи също не предполага комфорт за здравето и красотата. Появяват се червени петна, кожата на ръцете изсъхва и се напуква грозно, епидермиса се лющи неприятно на различни места. Всичко това може да е следствие на студова алергия.

Обичайните алергични реакции са следствие на конкретен дразнител, който попада в тялото ни през кожата, устата или дихателните пътища.

Студовата алергия

Все някак може да се защитиш от тях като вземеш предварително мерки или се запасиш с препарати. Но срещу студа трудно може да се защитиш, той е навсякъде през зимата, освен ако не емигрираш в някоя топла, южна страна. Ниските температури и вятърът са провокаторите на зимната алергия. В рисковата група на пострадалите са тези, които страдат от други видове алергии, младите жени, децата с бяла, нежна кожа и тези, които имат хормонални проблеми. Жените в климактериума също са по-податливи.

Ако страдаш от неприятните ефекти на зимата върху кожата си, може да предприемеш няколко лесни стъпки, с които да тушираш алергията.

Затопляй тялото си с чаши гореща вода, чай или мляко. Изпивай по една чаша преди излизане навън.

Задължително използвай шапка, шал и ръкавици само от естествени материи.

Преди излизане и след прибиране намажи и масажирай лицето, ръцете и деколтето с качествен крем, подходящ за твоята кожа, по възможност с глицерин, витамини и растителни масла. За предпочитане е продуктът да е от био произход и да не съдържа каквато и да е химия, тъй като тя също е много силен алерген.

Не прекалявай с почистването и пилинга. Те могат допълнително да раздразнят и загрозят сухата и алергизирана кожа. Дай й малко почивка през зимния период и се подлагай на по-щадящи процедури.

Сутрин и вечер използвай овлажняващ крем и след баня нанасяй на все още влажна кожа по цялото тяло.

Ако кожата ти е суха и не може да се справиш с козметичните неприятности през зимата, явно имаш нужда от допълнителни грижи.

Проветрявай редовно помещението, в което прекарваш деня. Централното отопление, климатиците, почти всички отоплителни средства действат изсушаващо на кожата.

Постави някъде лампа изпарител с ароматно масло, купичка с вода или овлажнител за въздух. Освен, че ще увеличи влажността на въздуха, кожата ти ще се чувства по-добре, но и рискът от простуди, вируси и конюнктивит намалява.

Студовата алергия

Обърни внимание на храната си, повечко витамини ще се отразят чудесно на защитните сили на кожата, освен това предпазват и от преждевременно остаряване.
Сухотата й може да е признак на недостиг на витамини А, Е, Н, С и от групата В. Особено полезен е витамин В1 (тиамин), който отговаря за еластичността на кожата, справя се със сухотата и усилва процеса на регенерация на кожата.

Натуралните растителни масла вършат чудесна работа при поддържането на кожата през зимата. Зехтин, ленено, бадемово, масло от гроздови семена – всички те са чудесно решение в студените месеци. Може да си натриваш кожата с напоен памучен тампон или да добавиш малко от маслото в ежедневния си крем.

Вземай си топли, а не горещи душове. Хладката вода е по-щадяща за кожата, а горещата допринася за изсушаването и зачервяването й.