Стрес и красота

• от 1

Стресът може да бъде положителен или отрицателен, но при всички случаи влияе на физическия и емоционален баланс, а също и на красотата.

стресСтресът може да бъде положителен или отрицателен, но при всички случаи влияе на физическия и емоционален баланс, а също и на красотата.

Силните емоции придават неподражаем чар на жената, но в същото време изхабяват силите и ако не умееш да реагираш градивно, те могат да подействат разрушително.

Полезният стрес

През 60-те години на миналия век канадския учен Ханс Селие за първи път използва този термин, за да обозначи общите изменения в човешкия организъм в следствие външните въздействия и емоционалния отговор на личността. Като тук става въпрос за всякакъв вид емоции, както положителни, така и отрицателни. Както при страх и тревога, така и при силна радост или прилив на други положителни емоции, може да забележиш, че физическите реакции на тялото са почти еднакви – от изпотяване на ръцете, до сърцебиене, пребледняване или зачервяване и други. Само тези, които имат силен самоконтрол, могат да овладеят външният израз на емоциите си, но това не означава, че органите и хормоните им не реагират. Тези, които не умеят да прикриват емоциите си обаче са податливи на действията на хормоните. Под влияние на адреналина капилярите, разположени в основата на дермата могат за секунди да се разширят и също така за секунди да се свият в моменти на силно вълнение. Това е подобно на действието на контрастния душ – редуването на топла и студена вода води до същото. Не случайно тази процедура е препоръчителна за подобряване на кръвообръщението и по-специално на микроциркулацията на кожата. Така тя получава повече кислород и полезни вещества от кръвта. Освен това е полезно за сърцето. Така че разнообразните и силни емоции са полезни както за сърцето, така и за кожата. Не е препоръчително да потискаш емоциите си.

Лицето на стреса

Разбира се не всяка емоция води до този положителен ефект. Стресът с негативен знак и с продължителен във времето ефект е опасен за здравето и красотата. Неговото присъствие е неизбежно в живота ни, но е важно как реагираме на конфликтите и отрицателните емоции в живота ни. Градивното отношение към стреса е част от емоционалната зрялост и интелигентност на личността. Това се възпитава и учи още от ранна възраст. Родителите трябва с нежност и любов да възпитат самочувствие у детето, то трябва да е сигурно, че каквото и да стане,  винаги е обичано от тях, че то има сили да се справи с проблемите. Справянето с конфликтни ситуации е умение, което е изключително полезно. За целта е нужно детето, а и възрастният, да се научат да разговарят с отсрещната страна, да изказват гласно емоциите си, очакванията си и да търсят заедно разрешение. Стресът предизвиква верижна реакция, първоначално личността изпада в тревожност, след това се опитва да се адаптира, а накрая да се реализира въпреки препятствията.

Ако обаче няма способността да прескочи първите два етапа и остана в тревожност или адаптация, негативните емоции подриват здравето и красотата и маската на стреса си личи отдалеч. Постепенно се появяват дълбоки бръчки, тенът посивява, хроничният стрес води до физически промени. Външният вид е отпаднал, на лицето е изписана тревога, очите нямат блясък, появяват се и проблеми като алергии, суха или прекалено мазна кожа, лющене. Косата също губи блясък и дори започва да пада.

Продължителният стрес води до изтощение на имунната система на организма, от там страда здравето и красотата. Тялото е сякаш в постоянна бойна готовност, да се сражава или да бяга от проблемите, а това е изключително изтощително. В това състояние се забавя метаболизма, храната се усвоява по-бавно, появяват се болести като гастрит, язва, колит. Дефицитът на хранителни вещества и кислород може да доведе до появата на кожни проблеми. Защитните сили на кожата намаляват, нарушава се и водносолевия баланс, което е условие за развитието на различни бактерии.

Кожата реагира на силния или продължителен стрес и с алергии. Под влиянието на адреналина се променя баланса в състава на кръвта, левкоцитите се увеличават, а именно белите кръвни телца контролират алергичните реакции.

Кожата започва видимо да старееКожата започва видимо да старее, под влияние на кислородния глад губи влажността си и еластичността си.

В състояние на хроничен стрес страда и косата, започва да пада, скалпа е сух, появява се пърхот. Организмът изпитва недостиг на цинк – основен елемент за здравето и красотата на косата.

Колкото и витаминни комплекси и антиалергични хапчета да изпиеш, резултатът ще е само временен или дори никакъв. Освен това ще натовариш черния си дроб с лекарства и химикали.

Основният изход от ситуацията е да намериш своя начин за излизане от стресовите ситуации. Дай си сметка, че те няма да престанат да се появяват, промяната трябва да настъпи вътре в теб, а не да я очакваш отвън.

Нужна ти е силна увереност и опора, ценности, към които да се обръщаш в миг на стрес и безпокойство, стабилна основа, на която да стъпиш, за да не бъдеш повалена от проблемите. Според много изследвания най-устойчивите, здрави и дълголетни хора са тези, които са съхранили своята вяра през годините.

Християнската вяра дава тази стабилна основа, ценностите и всепрощаващата божия любов, която е истински психологически отдушник и подкрепа за вътрешни мир на човек. Към това може да добавиш спорта, приятни срещи с любими хора, книги, музика, масажи, ново хоби, пътешествия, а защо не и психотерапия при утвърдени специалисти. Важното е да търсиш своя начин, да комбинираш и да прилагаш възможностите, които се намират около теб, а не да се оставяш на проблемите. В противен случай губещата ще си ти.