Страховете по време на бременност - продължение

• от 7

Всички се радват на хубавото ти коремче и те успокояват какви щастливи мигове те чакат. Но всяка бременна си знае, че в главата й не се въртят само безгрижни и щастливи мисли, а и от страни е толкова лесно да се дават съвети и да те успокояват. Страховете на бъдещите майки не са за пренебрегване. Важното е да знаеш как да се справиш с тях.

Всички се радват на хубавото ти коремче, опитват се да усетят движението вътре и те успокояват какви щастливи мигове те чакат. Само че всяка бременна си знае, че в главата й не се въртят само безгрижни и щастливи мисли, а и от страни е толкова лесно да се дават съвети и да те успокояват. Страховете на бъдещите майки не са за пренебрегване и в това състояние са съвсем нормално явление. Важното е да ги определиш и да знаеш как да се справиш с тях, за да не помрачат щастието ти.

Страх от раждане

 

Болката по време на раждане

Съвсем нормално е да те е страх. Кое същество не изпитва страх и неприязън към болката. Само че за разлика от всички други видове болка, в този случай тялото ни е програмирано така, че да я понесе. За него това е естествено състояние и има съответните механизми, които да подпомогнат процеса. Тялото ти се подготвя за този момент девет месеца, променя се хормонално, физеологично, така че всичко да мине естествено и успешно. Остава само да се успокоиш и да се заредиш с позитивно очакване, това ще подпомогне процеса.
За допълнително успокоение може да прочетеш книги, статии по въпроса, да поговориш с твоя лекар и да се информираш подробно за етапите на родилния процес и за начина, по който може да си помогнеш. Информацията и знанията носят ако не точно спокойствие, то поне сигурност. Не са за пренебрегване и курсовете за бъдещи родители.
 
Ще се справя ли, когато настъпи моментът

Много жени се тревожат, особено ако очакват първото си дете, че няма да могат да бъдат активни в раждането. Всъщност този страх е основателен донякъде, имайки предвид практиката по родните болници. На родилките се гледа като на пациенти, които само трябва да слушат и да изпълняват. Въпросът е, че те трябва да се научат да се вслушват в сигналите на своето тяло, а не само във викове и командите на медицинския персонал. Именно за добрия край спомага познанието на всички етапи от родилния процес, на техниките на дишане, на свободата при избор на най-удобна поза при раждане и комфорта от присъствието на любимия човек. Бъди сигурна, че ще се справиш, тялото ти е мъдро и създадено така, че да премине успешно през всичко това.

Здраво ли ще е детето

Почти 90% от децата се раждат живи и здрави. Повечето усложнения при плода се засичат още по време на бременността, така че ако сега не са ти казали нещо притеснително, няма място за страхове. Не забравяй, че за теб и детето ще се погрижат професионалисти и каквото и да се случи си в сигурни ръце.

Страх от епизиотомия

Основателно притеснение предвид факта, че в българските болници е традиция да се дава на почти всяка нормално раждаща жена окситоцин, да се прави епизиотомия “за всеки случай” и да се форсира процеса на раждането. В много западни болници отношението към тези “рутинни” процедури се променя, акушерките помагат на родилката, която може да си избере каквато и да е удобна поза. Вместо да реже предварително, опитния персонал прави масаж на перинеума, прилагат се кърпи, напоени с топла вода, за да се отпусне мускулатурата и не се форсира родилния процес изкуствено. Въпреки всичко, понякога се налага епизиотомия, в такива случаи трябва да се сложи упойка, както и при шиенето. След това възстановяването става бързо, може да правиш бани с билката смрадлика, която дезинфекцира и подпомага зарастването. Процесът се ускорява и при приема на хомеопатични препрарати като Арника например.
 
Ако се наложи операция

Секциото се прилага основно при опасност от усложнения при майката или бебето. Съвременните методи позволяват интервенцията да се извърши за съвсем кратко време, в рамките на половин час, без да има усложнения и проблеми. Възстановяването също не е толкова тежко, колкото се предполагаше преди време. Оперативните техники са напреднали, освен това е важно и раздвижването на втория ден, което е ключово за възвръщането на нормалната форма и тинус. Важното е да знаеш, че оперативното родоразрешение не е пречка за кърменето. Можеш да поискаш бебето си веднага след като дойдеш в съзнание и да го кърмиш без проблеми. Важното е решението да бъде взето от теб, а не от сестри и акушерки, бебето все пак е твое, а не тяхно. Ако се притесняваш, че операцията може да попречи на кърменето, потърси си предварително консултант по въпроса, който ще ти помогне да преминеш успешно и през това.

undefinedИзправи се срещу страховете си

Не подтискай притесненията си. Така само ще натрупаш напрежение и неразрешени въпроси.
Може да се чувстваш неудобно или дори да те е срам от мислите и страховете си, но бъди сигурна, че в това няма никакъв смисъл. Абсолютно нормално е да изпитваш такива чувства и най-доброто, което можеш да направиш е да говориш за тях, да четеш и да се информираш за всичко, което те тревожи.
Важното е, да намериш точния акушер гинеколог, да му имаш доверие и да говориш без притеснение с него по който и да е въпроси. Специалистът е длъжен да ти обясни всичко, което те интересува.

Може да говориш и с други жени, които вече са раждали няколко пъти. Посъвествай се с тях както за раждането, така и за възстановяването и грижите за новородено. Личният опит е чудесно средство за информация и успокоение.

Избери достатъчно рано и посети болницата и родилното отделение. Запознай се с обстановката, виж стаите ако има такава възможност и болницата го позволява. Информирай се за политиката относно новородените, ако болницата е приятел на бебето, значи там могат да ти помогнат качествено за кърменето и няма да отделят в друга стая новороденото.
Не забравяй, че позитивното мислене е в основата на всеки успех.