Стомашно-чревни неразположения при малките деца

• от

Стомашните разстройства са често срещан проблем при малките деца, особено през летните месеци. В повечето случаи стомашните неразположения са причинени от вируси или чревни инфекции. Възможно е и да са резулат от: преминаване към нов вид храна, хранителни алергии, емоцианален стрес.
Стомашно-чревни неразположения при малките деца

Стомашно-чревни неразположения при малките деца

Стомашните разстройства са често срещан проблем при малките деца, особено през летните месеци.

В повечето случаи стомашните неразположения са причинени от вируси или чревни инфекции. Възможно е и да са резулат от: преминаване към нов вид храна, хранителни алергии, емоцианален стрес.

Естествено най-точно лекарят ще определи причината, но симптомите в повечето случаи са едни и същи: разстройство, повръщане, понякога и повишена температура. Тогава и лечението е сходно - непременно се преминава към диетично хранене. А пиенето на вода е задължително, за да се избегне евентуално обезводняване на организма.

Строга диета

За бебето

  • Ако бебето се храни с майчина кърма - не спирай да го кърмиш.
  • Ако е на адаптирано мляко – използвай специално разработените диетични формули за кърмачета с подобни проблеми.

Захранването при кърмачетата става, като се дава на малкото наполовина от диетичното мляко, което е приемало по време на заболяването, и от адаптираното, което пие, когато е здраво. Ако в продължение на 24 часа всичко е наред, схемата е:

1-ви ден: малкото се храни само с адаптирано мляко.
2-ри ден: адаптирано мляко + въглехидратна храна (каша) за едно хранене.
3-ти ден: адаптирано мляко + въглехидратна храна + зеленчуково пюре.

За по-голямото дете (след 1-2 г.)

  • Диетата включва обикновени бисквити, солети, сухар и препечен хляб. Погрешно е мнението, че картофите, оризът и бананите са диетична храна

Захранването става постепенно с въвеждането на попара, крем, зеленчукова супа, пюре.

Много вода

Най-важното е детето да пие много вода, за да не се стигне до обезводняване. Предлагай му по малко вода на често (няма точно определено количество, което трябва да изпие). Сладките течности (сок, компот) не се препоръчват, тъй като плодовите частици дразнят лигавицата на стомаха, а концентрираната захар влошава състоянието. Чаят е разрешен, но без подсладители. В аптеките се продават специални разтвори за орална рехидратация, които е добре детето да пие.

Важно!

Жаждата – е ранен симптом за обезводняване. Колкото по-малко е детето, толкова по-голям е риска от обезводняване.

Ако въпреки предприетите мерки детето е вяло, отпаднало, кожата на коремчето е суха, има ацетонов дъх от устата – тогава обикновено се налага хоспитализация, за да се включат системи.

Мерки за сигурност

Как да предпазиш детето от стомашно-чревните заболявания?

  • Стомашните инфекции можем да назовем и „болест на мръсните ръце“, защото по правило се предават чрез замърсени ръце или предмети (играчки, съдове). Така че профилактиката се изразява най-вече в съблюдаване на елементарните хигиенични правила: измиване на ръцете с топла вода и сапун преди хранене, след разходка, след посещение на тоалетната.
  • Бъди внимателна към хранителните продукти. Съхранявай ги в хладилник. Имай предвид, че през лятото много бързо се развалят яйцата, както и различни неща, приготвени с яйца; също така млякото, рибата, месото. Измивай добре плодовете и зеленчуците преди да ги предложиш на малкото.
  • Причинителите на някои стомашни неразположения (например дизентерия) „живеят“ във водоемите до 50 дни. А дете, което е било болно от дизентерия, в продължение на месец е носител на инфекцията. Затова внимателно избирай местата за разхлаждане през горещите дни.

Майките питат:

Кои храни действат разхлабващо и кои запичащо?

Разхлабващо действат: силните сливи, крушите, сливите, черешите, гроздето, пъпешите, сладките и богати на целулоза плодове.

Запичащо действат: оризът, ябълките, морковите, бананите.

Кои са симптомите на хранително отравяне?

Гадене, повръщане, болки в корема, разстройство, световъртеж, обща отпадналост, понякога повишена температура. Причините за хранителните отравяния могат да бъдат различни (развалени храни, синтетични препарати, лекарства) и поради това разпознаването им не винаги е лесно. Най-честите и тежки отравяния са салмонелозите. Те настъпват обикновено след ядене на недобре сварени яйца и месо. Салмонелите могат да се развият и в зеленчуци и боза. За това бъди внимателна към съхранението на хранителните продукти. Оставено извън хладилника, храните стават опасни и водят до стомашно-чревни инфекции.

Разрешено ли е прясното мляко при разстройство?

Не, не трябва да се консумира. То е трудно смилаемо и усилва разстройството.

Защо когато отидем на морето, детето все има стомашни проблеми?

Вирусите през лятото се разпространяват бързо и лесно, особено в морските курорти. Там се събират много хора на едно място, хигиенните условия се влошават и това е предпоставка за инфекции. Естествено, детският организъм е най-уязвим. Освен това летните изкушения също може да са причина за стомашни неразположения – на морето като че ли си готова да дадеш на детето да опита от всичко – сладолед, морски деликатеси, кремчета (а не винаги си убедена в доброто им качество). Ето защо педиатрите препоръчват на море да не се водят деца под 2 години. По принцип смяната на режима, на климата са стрес за детския организъм.

Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Атанас Мангъров, д.м., завеждащ детско отделение със сектор за интензивно лечение, Инфекциозна болница, София