Още преди да се роди мъничето, списъкът с подаръците и нужните вещи е на лице, между тях е и столчето за хранене. Някои вещи почти винаги се оказват излишни, други обаче са от първа необходимост.
Има и трета група – не особено нужни, но пък улесняващи живота на мама. Такова е и столчето за хранене.
С първото си дете бях решила, че няма да ползвам тази екстра, която заема твърде много място от пространството, служещо за игра и гонитби. И наистина, през цялото време на захранване, а и след това, не изпитах нужда от столче. Детето се гушкаше в мен, хранеше се добре, а аз бях доволна, че имам още един повод за сладка близост с мъничето. Когато обаче се роди второто ми дете и след половин година дойде време за захранване, реших че едно столче за хранене ще улесни ежедневието ми. Първото ми дете е още малко и има нужда от асистиране в храненето, забърсване и забавления, разбира се. Едно столче за хранене би държало и двете деца в удобна позиция до или пред мен, така че и аз и те да бъдем активни участници в храненето на масата. Търсенето на удобно столче за хранене обаче ще те накара да се зачетеш в множество спецификации, видове, особености, всяка от които може да се окаже важна в избора ти.
На първо място е важно столчето да е стабилно, да не е от най-леките конструкции, защото има много случаи, в които по-буйните дечица просто обръщат цялото столче и падат на земята. А ако има и по-голямо братче или сестриче, опасността от помощ в това начинание също не е малка.
Материята на седалката е хубаво да бъде лесна за почистване, да е от кожа или изкуствена материя с гладка повърхност. Другото голямо удобство е лесно свалящата се калъфка, която да може да се пере в пералнята. Така пораженията от пюретата и кашите ще могат лесно да се забърсват, без да ти отнемат време за чистене и вадене на петна.
Някои модели предлагат възможност от множество позиции на гърба. Това е удобство, ако бебето все още не може да стои стабилно и се клатушка. Дори и на шест, седем или осем месеца, много бебета не могат да стоят стабилно в седнало положение. Ако гръбчето се сваля назад, бебето може да се сложи лесно и да се нахрани без да се притесняваш.
Екстра към всичко е ако позициите на гръбчето позволяват седалката да се свали съвсем назад, така че да изпълнява функциите на шезлонг за игра. Няколко играчки върху шезлонга вършат чудесна работа. Така може да използваш столчето още докато детето е на два, три месеца и да си спестиш два предмета у дома, ако си решила да си вземеш отделно шезлонг.
Удобство е столчето да има и колелца отзад или отпред. Така преместването му се улеснява и няма нужда да влачиш или повдигаш уреда. Има модели, които предлагат колеца със спирачки.
Промяната на нивото на столчето също е удобство, което не е за пренебрегване. Моделите с няколко позиции нагоре или надолу позволяват да нагласиш детето удобно, според височината му и тази на масата, така че на теб да го достигаш без да се навеждаш. Екстра е и ако седалката може да се смъкне до земята и така по-нататък да се превърне в стандартно столче за вече проходилото дете.
Има модели, които спестяват много място, тъй като представляват само седалка, която се закрепва с колан към стандартен кухненски стол. Това е идеален вариант за хора с малко жилище. Освен това подобни седалки се прибират лесно и могат да се вземат при пътуване. Минусите са, че няма положения на гръбчето, изцяло са от пластмаса или дърво, тоест нямат мека част и освен това задължително трябва да отпишеш един от столовете около масата.
Голямо улеснение са и моделите столчета, които се закрепват за самата маса. Те са изключително леки и лесни за пренасяне, подходящи са за деца от шест месеца нагоре. Ако твоето дете не може да стои стабилно, можеш да сложиш малка възглавничка между детето и масата, за да не се удари и да се килне напред. Минусите са отново, че няма положения на гръбчето и освен това не може да се закрепва на всички видове маси.
На българския пазар се предлагат чудесни дървени столчета, които след като детето израсне се превръщат в детско столче и масичка. Така уредът може да бъде ползван дълго време, а не да стане излишен след около годинка. Тези модели също нямат мека част и позиции на гръбчето, но пък са много функционални.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.