Най-честата жертва на одумки при липса на деца в семейството са жените. Но вече има достатъчно информация, времената се менят.
Ясно е, че мъжете са другата страна на монетата на безплодието, а ето и най-често срещаните причини.
Напоследък безплодието при двойките набира епидемични размери. Все повече семейства се оплакват от проблеми с репродуктивното здраве и търсят специализирана помощ.
Замърсената околна среда, вредната храна и стреса оказват влияние върху всички аспекти от живота ни, дори върху появата на наследници.
Над 45% от случаите на безплодие се дължи именно на мъжете, но много от тях сякаш са склонни да пренебрегват факта, че за да не се появяват деца в семейството причината може да се крие в тяхното нарушено здраве и баланс.
Понякога причината e в несъвместимостта между двамата партньори, които на съзнателно ниво не могат да си дадат сметка, че не са подходящи един за друг.
На физическо равнище в организма на жената започва да се изработва специфичен белтък, който лишава от подвижност спермаотзоидите, това е така наречената имунна несъвместимост.
Друга група двойки са на практика абсолютно здрави, няма видима причина за безплодието, но то е на лице. Процентът на тези случаи е около 10% от всички.
При мъжете причините за стерилитет или временно безплодие могат да са много.
При около 3% от случаите се дължи на прекаран паротит в по-късна възраст.
Проблемът е, че тази заразна болест трябва да се прекара в детска възраст, но когато боледува тинейджър или младеж на по-зряла възраст рисковете от усложнения са много големи. В този смисъл не е препоръчително да се ваксинират децата срещу паротит.
Според Световната здравна организация има няколко основни причини, поради които много мъже по света не могат да станат бащи. Най-често срещани са нарушенията при образуването на половите клетки – сперматозоидите, или при патология при отделянето на спермата от организма.
Важен момент в анлиза на проблема и причините е спермограмата – първото изследване, което всеки лекар би назначил на мъж с репродуктивни проблеми.
По резултатите се съди за обема, броя и подвижността на сперматозоидите, за някои важни физически и химически показатели и други.
Често срещани причини са:
- Аспермия – отъствие на еякулация;
- Азооспермия – когато тялото не произвежда сперматозоиди;
- Олигозооспермия – понижено количество на мъжки полови клетки;
- Астенозооспермия – понижено количество на подвижните сперматозоиди.
Често споменатите състояния са свързани с възпалителни процеси на половите органи, инфекции или венерически болести.
Има няколко заболявания, които може да са причина за мъжкото безплодие:
1. Простатит, уретрит и други заболявания на мъжките полови органи;
2. Непроходимост на семенните канали. Полуава се в следствие на травми и сериозни контузии или от вроден порок в развирието.
3. Разширени вени в областта на семенния канал – варикоцеле. Нарушава се кръвообръщението в областта, което пречи на нормалното функциониране на сперматозоидите, понижават се техните показатели. Нужна е хирургична интервенция, при която да се отстрани разширения участък.
4. Нарушения в хормоналния баланс. Ако е нарушен синтеза и отделянето на специфични химични съединения в главния мозък, контролиращи работата на половите органи, резултатът е безплодие.
5. Сексуалните проблеми и разстройства водят до импотентност. Проблемите с еякулацията – твърде бърза или изобщо липсва. Среща се дори така наречената обратна еякулация, при която семенната течност не се излива в жената, а се връща назад в пикочния мехур.
Освен всичко, изработката и съзряването на сперматозоидите е чувствителен процес, който може да бъде лесно повлиян от различни фактори – рязко отслабване, стрес, алкохол и вредни храни, наркотици, остри хронични заболявания или като ефект от вредна работна среда.
Когато се дава спермограма трябва да се има предвид, че пълното обновление на сперматозоидите се извършва за около търи месеца.
Здравословния начин на живот и липсата на стрес определено са първото нещо, което трябва да присвоиш преди да отдиеш в лекарския кабинет.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.