Спонтанен аборт - възможно ли е да се предпазиш?

• от

Въпрос: Как се определя вида спонтанен аборт и възможно ли е да се предпазиш?
Спонтанен аборт -  възможно ли е да се предпазиш?

Спонтанен аборт - възможно ли е да се предпазиш?

Въпрос: Как се определя вида спонтанен аборт и възможно ли е да се предпазиш? - Диана Стоименова

Различават се спонтанен и изкуствен аборт - спонтанният е в резултат на настъпили усложнения през бременността, а изкуственият бива предизвикан. Причините за спонтанен аборт са различни: генетични фактори, анатомични дефекти, ендокринни причини, ефекти на околната среда.

Има няколко вида спонтанен аборт, като точната диагноза се поставя чрез анамнеза, преглед, ултразвуково изследване (УЗИ), лабораторни показатели.

Заплашващ аборт

Има леко вагинално кървене с минимална болка в корема или болки в гърба (лумбалната област). В тези случаи се прави вагинален преглед за оценка на маточната шийка. Ако УЗИ покаже гестационен сак и плод със сърдечна дейност, препоръката към бременната е да избягва тежки натоварвания.

„Кухо яйце“

Налице е дефектно развит или липсващ ембрион. Най-често това се случва през първия триместър, понякога дори преди жената да е разбрала, че е бременна. 50%-60% от спонтанните аборти са свързани с хромозомни аномалии плода.

Комплетен

Експулсирането (изхвърлянето) на плода и неговите части става през цервикалния канал. При УЗИ се установява, че матката е контрахирана, цервикалния канал е затворен и кървенето е минимално. В този случай терапия не е необходима.

Инкомплетен

Този вид аборт е свързан с обилно кървене и експулсиране на части от плода. Установява се наличие на останали части от ембриона. Необходимо е да се направи т.нар. абразио (кюретаж). Манипулацията се прави под обща краткотрайна анестезия. Пациентката трябва да не се е хранила и да не е пила течности поне 6 часа. Ако има алергия е задължително тестването към упойки преди манипулацията!

Missed abortion

В този случай организма не може да се справи със задачата да изхвърли загиналия плод. Клинично състоянието се изявява с оскъдно кафяво кървене, слаби болки. Изчезват подозрителните белези на бременността: гадене, повръщане, напрегнатост на гърдите. Обективно матката отговаря на срока на бременността, но УЗИ не установява сърдечна дейност на плода. Необходима е хоспитализация, абразио и пълни кръвни изследвания.

Септичен

Свързан е с инфекции. Много често т.нар. криминални аборти са причина за септични аборти. Прави се амбразио.

50% от спонтанните аборти се случват през I триместър и се дължат на хромозомни аномалии.

Нужно е да знаеш...

Спонтанните аборти увеличават майчината заболеваемост и инфекции, особено в случаите, когато липсва лекарски контрол. Важна част от лечението е преодоляване на психологическата травма от загубата на желаната бременност. След спонтанен аборт специалистите препоръчват да се изчака 6 месеца преди следващия опит за зачеване. А преди да се планува бременност е добре жената да посети гинеколог и да направи някои основни изследвания: цитонамазка, влагалищен секрет, пълна кръвна картина (важно е да се знае кръвната група и RH).

Консултант: д-р Силвия Савова, акушер-гинеколог, Първа АГ Болница „Св. София“, София