Спад на детската смъртност с 60% за 40 години

• от

Процентът на децата, които не доживяват 5-годишна възраст, е спаднал с 60% за последните 40 години...

Спад на детската смъртност с 60% за 40 годиниПроцентът на децата, които не доживяват 5-годишна възраст, е спаднал с 60% за последните 40 години, показва проучване.

През последните 20 години намаляването на детската смъртност се е ускорило, като броят на смъртните случаи сред новородени и деца до 4 годишна възраст е спаднала от 11,0 милиона до 7,7 милиона през 2010 г, показват новите данни. Броят им въпреки това е стряскащо голям, особено предвид, че много загубите се причиняват от болести, които могат да бъдат предотвратени, в някои от най-бедните страни в света.

Дете, което се роди в Чад, Мали или Нигерия, има 60 пъти по-висок шанс да почине преди петия си рожден ден, спрямо дете от Скандинавия. Напредъкът все още не е достатъчен, за да се постигнат Целите на хилядолетието на ООН, които предвиждат намаляването на детската смъртност по цял свят с 66% до 2015 г, но въпреки това показва, че е възможно да се постигне по-нататъшен прогрес. Поне 31 страни са на път да изпълнят целите на ООН, включително Бразилия, Мексико, Малайзия и Египет. През 1970 са умирали повече от 200 деца, ненавършили 5 години, на всеки хиляда родени живи. До 1990 г, броят им е спаднал до 12, а днес нито една страна в света не надхвърля предишната средна граница, показва изследването в The Lancet. Прогресът в най-заплашените страни е "едно от най-големите постижения на последните 20 години", заявява Кристофър Мъри, директор на Вашингтонския университет за оценки на здравеопазването и съавтор на изследването. "За разлика от смъртността при възрастните, където разликата между страните се е увеличила, при детската смъртност разликата намалява", подчертава той в изявлението си.

Изследването, базирано на нови статистически методи, дава по-ниски данни от оценките на ООН. УНИЦЕФ съобщава за 8,77 милиона случая на детска смъртност през 2008 година, докато новото изследване ги оценява на 7.95 милиона за същата година. Великобритания се е справила най-зле в Европа, като през 1970 година е била на 12 място в света. Днес тя е на 33-то. Португалия е постигнала най-големия напредък в същия период, като се е изкачила от 74-то място до 10-то. Най-безопасен за децата е Сингапур, следван от Исландия, Швеция, Кипър и Люксембург, а смъртността в САЩ е почти двойна спрямо средната за Европа, като в момента страната е на 42-о място по детска смъртност. / БГНЕС