Разбира се, за да си сигурна в благотворния ефект на соята, първо трябва да си сигурна, че тя не е генно модифицирана. Оказва се, че над 70% от световното производство на соя е генно модифицирано, това е една от първите култури, които попадат в тази вредна за човешкото здраве индустрия. Най-добре е да се снабдяваш със соя и соеви продукти от био магазини и винаги търси по опаковката сертификат, гарантиращ произхода на продукта.
Много жени страдат от желязодефицитна анемия по време на бременността и се налага да пият препарати, които имат неприятни странични ефекти. Тази анемия възниква при понижен хемоглобин, намалено количество на еритроцитите в кръвта.
Желязото е много необходимо за изработването на допълнителни количества хемоглобин при изграждането на плацентата, за нуждите на бебето, за натрупване на определени количества в мускулите на матката. Нуждата от него се повишава особено много след приблизително двадесетата седмица. Липсата на желязо е проблем не само за мама, но и за бебето, което не може да получи достатъчно количество кислород, в следствие на което може да развие вътреутробна хипоксия. Това състояние изисква не просто приемането на препарати, а специална диета с продукти, богати на желязо. Менюто е добре да бъде висококалорично, да включва продукти като – яйца, телешко, пълнозърнест черен хляб, боб, кайсии, нар, елда, ябълки, зеленолистни зеленчуци, особено коприва, спанак, магданоз, всякакви видове ряпа и соя.
На едно от първите места в списъка с полезни продукти за анемици е соята. Растението е от семейство бобови и е много богато на лесноусвоими белтъци. За разлика от месото, тя не съдържа холестерин и наситени мазнини. Не случайно вегетарианците я използват като заместител на месо. Лецитинът, който е част от състава на соята, има жлъчогонно действие, намалява значително количеството на мазнини в черния дроб и дори помага в борбата с целулита.
За бъдещите майки тя е изключително важен продукт, богат на витамини от групите В, D, Е, съдържа желязо, калций, фосфор и други микро и макро елементи, а също и хранителни влакна, които извеждат от организма тежките метали.
При редовната употреба на соя се намалява риска от развитие на остеопороза.
И все пак, както за всяка храна и тук дозата и баланса са от основно значение. През 1997 г. английски и американски учени провеждат подробно проучване, при което са открити някои важни подробности:
Соята съдържа фитохормони, въздействащи на функцията на щитовидната жлеза. А хипотироедизма е една от причините за безплодие или за спонтанен аборт. Тези хормони могат да доведат до нарушения в менструалния цикъл и съответно да се появят проблеми със зачатието.
Соята въздейства на сърдечно съдовата система, спомага за понижаване на кръвното налягане. А по време на бременност много жени се оплакват от ниско кръвно налягане, така че прекомерните количества соя може да повлияят лошо в този аспект.
В някои случаи соята може да предизвика алергична реакция при бременни, което може да провокира и склонност към алергии у детето.
Винаги проверявай соята и изисквай информация от фирмата производител относно начина й на отглеждане. Генно модифицираната соя е най-често срещана на българския пазар.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.