За съжаление лятото отмина, а с това и шансовете за натрупване на шоколадов загар край морето. Солариумът е чудесен вариант за поддържане на натрупаното през топлите месеци, важното е да спазваш здравословните правила за това.
Бонусът на соларния загар е, че ти дава възможност бързо да натрупаш шоколадов и равномерен тен, без да хабиш време, пари и усилия да пътуваш до морето и да се пържиш в жегите. Солариуми има във всички хубави салони и спа центрове в почти всеки град и са на една ръка разстояние. Ултравиолетовите му лъчи ускоряват обмена на веществата, помагат за укрепването на имунитета, активират изработването в организма на важният витамин Д, което е важно за здравето ти през студените месеци.
Но това не означава, че може да се злоупотребява до безкрай с тази опция. Прекаляването води до изгаряния, разрушава се колагена в кожата, което води до преждевременно остаряване, поява на бръчки, пигментация. Всичко трябва да е в умерени дози, съобразено с типа кожа и наличния загар, ако има такъв.
При соларни процедури трябва да се спазват няколко елементарни правила:
Преди да влезеш в солариума, вземи душ у дома около час два преди това. Не използвай сапуни или душ гелове, които натоварват кожата и я обезводняват.
Не използвай парфюм или дезодорант, защото кожата става чувствителна и може да се получи неприятна реакция на напръсканите места – появяват се грозни червени петна, а може да се получи и по-сериозна алергична реакция.
Преди солариум почисти добре лицето от грим, но с щадящи средства, по възможност само с вода и памук.
Махни всички бижута.
За да защитиш нежната кожа на очите, нанеси специалните защитни очила, които могат да ти предоставят в салона или нанеси предпазен крем.
Ако носиш контактни лещи, махни ги преди да влезеш в солариума.
Използвай шапка за еднократна употреба на главата, за да не пострада косата ти. От многото соларни процедури косата става тънка и чуплива. Може да използваш шапка за баня или за плуване.
Може да се посъветваш с козметик и да използваш защитна козметика, предназначена точно за солариум. Нанеси по кожата на тънък слой и масажирай докато попие. Тя ще ти помогне да избегнеш изгаряния и ще спомогне да получиш равномерен загар, който ще е и по-дълготраен.
Защити и устните, тъй като кожата там е много фина, нанеси балсам с ултравиолетова защита.
Внимавай и с нежната кожа на зърната, постави еднократни предпазители.
Ако имаш татуировки или перманентен грим, обърни специално внимание на тези места. Задължително ги прикрий, за да не се получи алергична реакция. Има и специални козметични продукти, които да защитят цветните пигменти от изгаряне.
Ако не искаш да влизаш гола в солариума, използвай бельо от естествен произход – памук или коприна, но не и синтетични материали.
След солариум използвай овлажняващ крем за лице и тяло.
Не забравяй, че солариумния загар е силно натоварване не само за кожата, но и за целия организъм, за това си отдъхни малко в салона след това, не бързай към следващите задачи.
В дните, когато посещаваш солариум се храни здравословни, пий зелен чай и хапвай повече плодове и зеленчуци, богати на антиоксиданти.
Има лекарства, които не трябва да се съчетават със солариум. Внимателно чети листовките, защото може да се получат алергични реакции. Това може да са някои антибиотици, пикочогонни средства, антимикотични, слабителни или лекарства за лечение на диабет.
Има и няколко здравословни причини, при наличието на които трябва да избягваш солариума. Изобщо ако имаш някакви специфични заболявания и оплаквания е добре да се консултираш с лекар преди да ползваш процедурата.
Солариум не се препоръчва в следните случаи:
При наличие на бременност;
Ако приемаш хормонални или противозачатъчни средства;
При гинекологични заболявания;
Ако страдаш от захарен диабет;
При заболявания на щитовидната жлеза;
При наличието на кожни проблеми от рода на пигментация, бенки, витилиго или склонност към алергични реакции.
Преди първия сеанс задължително се консултирай с козметичка. Нека прецени кожата ти и определи подходящите за теб минути. Препоръчително е в началото да стоиш вътре максимум пет минути. Количеството на сеансите и продължителността им трябва да се определи индивидуално. За поддържане на хубав загар са нужни най-много две процедури на седмица.
В професионалните салони трябва да се предлага всичко за феновете на солариума – от подходяща козметика, до очила и еднократни шапки за косата и предпазители за зърната. Употребата им е задължителна, особено ако си със светла кожа.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.