Слънцето действа добре върху физическо ни състояние и настроение. Затова трябва да се възползваме от него, но разумно.
От години лекарите предупреждават за опасностите, свързани със слънчевите лъчи. Затова препоръчват използването на слънцезащитни продукти. И въпреки това броят на случаите на рак на кожата (на първо място меланома) прогресивно растат с всяка изминала година. От друга страна слънцето може да отключи или утежни различни инфекции. Затова предпазните мерки са задължителни.
Ултравиолетовите лъчи – никакво спокойствие!
Не е достатъчно да ползваме слънцезащитни кремове, за да се предпазим от рак на кожата. На първо място причината са различните типове ултравиолетови лъчи: UVA (дълги вълни или черна светлина), UVB (средно дълги вълни) и UVC (къси или противобактериални вълни). Първите, за разлика от UVB, не могат да предизвикат слънчево изгаряне, но са по-опасни. Слънцезащитните продукти създават едно измамно чувство на сигурност: ако се предпазваме добре, не можем да изгорим. И това самоуспокоение ни дава смелост да стоим на плажа продължително време. Именно това е особено опасно, защото кожата получава голяма доза от опасните UVA. И колкото и да е парадоксално, точно слъцезащитните кремове могат да заложат капан. При изгаряне загиват много клетки на кожата, те се саморазрушават. Обаче така не могат да се изродят в ракови образувания.
И обратното – при системното излагане на UVA лъчите клетките претърпяват процес на оксидация и мутират. Затова човек, който се е излагал прекалено дълго време на слънце, на 40-годишна възраст може да има 1 мутирала на всеки 20 клетки. Освен това такава кожата е с намалена защита срещу рак.
Макар и да използвате слънцезащитни продукти, ограничавайте престоя си на слънце.
Не използвайте продукти, които филтрират само UVB лъчите. Те все още доминират на пазара. Изберете продукти, предлагащи комбинирана защита от UVB и UVА лъчи с максимален индекс за вторите.
Помислете за фотосенсибилизацията
Фотосенсибилизацията е повишаване чувствителността на организма към действието на лъчистата (предимно ултравиолетова) енергия, проявяващото се в специфични заболявания. Трябва да се знае, че част от медикаментите не „се спогаждат“ със слънцето: например препарати против акне, някои антибиотици, успокоителни, антидепресанти, лекарства против диабет или противовъзпалителни гелове. Ефектите от тази несъвместимост са появата на пъпки, петна, кожни изгаряния, дори и след кратко излагане на слънце. Ако опасността от фотосенсибилизация е обозначена върху етикета на продукта, потърсете съвет от лекар и след това започнете да го употребявате.
И не забравяйте – преди да отидете на плаж, не използвайте нито парфюм, нито крем (освен ако не е слънчезащитен), нито дезодорант.
Намалете рисковете от алергии
Слънчевата алергия засяга почти всяка шеста жена. Случаите на появата й нарастват нерядко и поради прекомерно излагане на UVА лъчи. Проявява се като малки, но силно сърбящи пъпки по ръцете и дланите, деколтето, раменете, бедрата и петите. Всяка година алергията се повтаря.
За да я предотвратите, избягвайте интензивното излагане на действието на слънчевите лъчи и използвайте продукти с висока защита срещу UVB и UVА лъчи, както и с минерални екрани, които намаляват рисковете за развиване на алергии. Превантивните мерки могат да обхванат и използването на фотозащитни каротеноидни продукти, които подсилват допълнително протекцията на кожата. Процедурите трябва да започнат 15 дни преди излагането на слънце и да продължат през следващите 2 седмици.
След 3 години превенция, ако слънчевата алергия не се прояви отново, процедурите могат да бъдат прекратени. Естествено най-добре е продуктите да бъдат подбрани и предписани от дерматолог. Ако обаче не дадат ефект, спрете да се печете и предприемете терапия за успокояване на свръхчувствителната кожа.
Внимавайте с усложненията
Представата, че слънцето влияе добре на акнето, е донякъде условна. Пъпките стават по-малко отчетливи, но ултравиолетовите лъчи правят кожата по-груба, а мастните отложения се натрупват под нея. Затова използвайте надеждна слънцезащита. Ако вземате лекарства срещу акне, не ги спирайте. Но се консултирайте с дерматолог, който, ако се налага, може да внесе промени в медикаментите, съобразени с летния сезон.
Ако имате тъмни петна по кожата, не забравяйте, че те се увеличават от слънчевите лъчи. Затова използвайте слънцезащитни продукти с индекс 50 или 60 за чувствителна кожа. Внимавайте и за лицето си. Носете летни шапки, в горещите часове стойте на сянка, пръскайте се с вода.
Вземете мерки против херпесите по устата
Ако ги получавате периодично, най-вероятно причината е в слънцето. За да ги избегнете, използвайте гланц за устни със защита от UVB и UVА лъчи на интервал през 2 часа. Ако въпреки това се появи херпес, консултирайте се с дерматолог.
Не забравяйте и най-малките!
Докато навършат 17 години децата прекарват 70% от времето си на открито и са прекалено много изложени на влиянието на слънцето. Тъй като пигментацията на кожата на тази възраст все още не е напълно съзряла, малчуганите са особено чувствителни към ултравиолетовите лъчи.
Броят на бенките расте и колкото са повече, толкова по-голям е рискът от рак на кожата. Затова не оставяйте децата да играят на открито между 12 и 16 часа, винаги им слагайте тениска. За неизбежните открити части от тялото използвайте слънцезащитни продукти с индекс минимум 40.
Пазете и очите на малчуганите – купете им тъмни очила с индекс CE 3 (100 % защита от ултравиолетова светлина спрямо 85% от обикновената).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.