Децата, които прекарват повече време на открито, са по-малко застрашени от развитието на късогледство, установи анализ на 8 проучвания. От ключово значение за зрението според експертите са излагането на естествена светлина и времето, прекарано в наблюдаване на отдалечени обекти.
За целите на проучването са били наблюдавани 10 000 деца и юноши. Учените от Университета на Кеймбридж твърдят, че всеки допълнителен час седмично навън намалява с 2 % риска от развиване на късогледство при децата. Една от причините била, че излагането на слънчеви лъчи помага за растежа на очната ябълка. Предполага се, че децата, които прекарват повече време на открито, отделят по-малко време за дейности като четене, гледане на телевизия или играене на компютърни игри.
Конкретните причини за възникването на късогледството не са напълно ясни, но все повече учени наблюдават връзката между продължителната работа на близко, като четене, работа с компютър, и появата на миопия, късогледство. Според експерти причината може да се крие в пренапрягане на зрителния анализатор. Това води до появата на умора на очните мускули, по този начин еластичността и гъвкавостта им се нарушават, което предопределя промяна в дължината на очния булбус. Резултатът е възникването на късогледство.
Слънчевата светлина предпазва децата от късогледство
• от Moetodete.bg •
Вижте още за: очи късогледство зрение деца
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.