Слинг – по-добрият начин за носене на бебе

• от 6

Дали ще се нарече слинг (от английски), бебе шал, кърпа или цедило, става въпрос все за едно и също. С помощта на парче плат векове наред, а и до днес, жените от много култури по света носят бебетата си близо до сърцето. Този практичен и нежен начин на носене предлага много предимства, както на бебето, така и майката.

Дали ще се нарече слинг (от английски), бебе шал, кърпа или със старата българска дума цедило, става въпрос все за едно и също. С помощта на парче плат векове наред, а и до днес, жените от много култури по света носят бебетата си близо до сърцето. Този практичен и нежен начин на носене предлага много предимства, както на бебето, така и майката.

За щастие, тази позабравена у нас традиция се върна благодарение на навлизащите тук нови тенденции за отглеждане на деца. Всъщност това не е ново откритие, тъй като нашите баби и прабаби не са имали бебешки колички.

Преди много векове жените приспособили част от дрехите си, за да носят бебетата със себе си, където и да са. Във всяка култура присъстват различни вариации със специфични шарки и мотиви. За целта служат черги, наметала, шалове с връзки или с пришити ленти, дори намотки за главата, които в удобен момент се развиват и с тях се прихваща бебето за гърба на мама.

СлингДнес много фирми, включителни и в България, произвеждат подобни шалове от естествени материи, със или без еластична нишка, с различна дължина (според височината и килограмите на носещия) и с дебелина според сезона.

Предимствата, които предоставя този начин на носене са много:

Веднага ще почувстваш разликата, тъй като ръцете ти ще са свободни и ще можеш да свършиш каквото искаш у дома, да четеш книга или просто да се разхождаш без да си обвързана с пренасянето на количка.

Няма да имаш проблем с разминаването по тротоарите, където заради колите има все по-малко място за пешеходци. За майки с колички прехода е още по-труден и изнервящ, често се налага да използват платното, за да заобиколят препятствие или дупка.

Близостта между мама и бебе е несравнима, тя носи комфорт и на двете страни.

Носенето в слинг е универсално средство срещу неспокойствие, плач, колики, растеж на зъбки и липса на сън. Ритмичното люлеене при движението на мама действа успокояващо и приспивно.

Връзката между мама и бебе става много по-силна и емоционална. Отразява се успокояващо и на мама.

Позволява дискретно кърмене на всяко място и по всяко време.

Може да се носи спокойно и от татко, баба или дядо.

Видове

Срещат се няколко разновидности, създадени в течение на времето за удобство на мама и за по-лесно справяне в различни ситуации.

Слинг за къпане и плуване

Шие се от съвсем тънка, дишаща материя, която съхне бързо и не пропуска ултравиолетови лъчи. Задължително трябва да е от естествена материя – коприна, фин лен или друг тънък плат. Много удобно за плажа и горещите летни дни. Трябва да бъде стегнат здраво и възелът да е силен, за да не се разхлаби във водата.

Туин слинг

Специализирана разновидност на слинга, среща се рядко, но е интересен вариант за майките с близнаци. Може да се закупи по поръчка от интернет и е почти двойно по-скъп от нормалните. Но всъщност може да си направиш такъв и сама, като си ушиеш или просто да вземеш два, които да преметнеш през рамената от двете страни.

В различните култури

Цедило – българският вариант, масово разпространен почти до средата на миналия век. Днес се среща само в малко села, в планински райони или в села с мохамеданско население. Представлява шарена тъкана черга с върви. Детето се носи на гърба. Обикновено е дебело, защото е от вълна.

Ребозо – правоъгълен шал, дълъг понякога до около три метра, от памук, лен или коприна. Традиционна дреха на мексиканските жени. Използва се както за покриване на главата и намятане, за носене на бебето, а също и за различни битови нужди, като пренасяне на продукти от и за пазара. Цената им варира от няколко долара до няколко хиляди. Местните племена са използвали плата по този начин много преди испанците да стъпят по земите им. По шарките на едно ребозо може да се познае от кое племе е жената, която го е изтъкала. undefined

Селенданг, сленданг или саронг – произхода на този екзотичен слинг е от Индонезия и остров Ява. Представлява сравнително къс шал, минаващ през едното рамо. Изработва се предимно от памук и служи също така и като разкрасяващ аксесоар за жената. Обикновено са много красиви, изрисувани на ръка, извезани или декорирани с дантели.

Канга – разпространен в Африка и Мдагаскар, правоъгълен и не много дълъг шал. Обикновено метър на метър и петдесет. Отново изпъстрени с много шарки, в засивимост от района и традициите. В някои страни се продават по двойки – едното за главата на мама, другото за носене на бебето. По тях може да се открият изречения на суахили или друг африкански език.

Онбухимо – така се нарича японският вариант. Това е късо, почти квадратно парче плат. Към горните му два края са пришити дълги и широки ленти, които при връзване и увиване минават през халките в долните два края. Отново най-често се носи на гръб. По-богатите жени са си позволявали невероятно красиви онбухимо от коприна и разнообразни разцветки и рисунки, които могат да конкурират тези по кимоната. Това приспособление позволява да качиш детето високо на гърба си, за да може спокойно да наблюдава действията на мама и на околните и да трупа нова информация.

Подаеги – това е корейският вариант. В горната част на правоъгълен плат са пришити две дълги ленти, които се увиват и връзват около майката, най-вече на гърба й.

Хмонг – използва се във Виетнам и Китай. Късо парче правоъгълен плат, отново с две дълги ленти в горния край, които при връзване се кръстосват отпред и след това минават под дупето на детето. С много красиви цветове и шевици.

Почти всички варианти от изброените могат да се видят в интернет и са лесни за ушиване. А в youtube можеш да разгледаш и как точно се връзват много от тези екзотични приспособления.