Слинг или кенгуру за носене на бебе
Още с първите часове бебето има нужда от кърма и ласки. Прегръдката на мама и татко е жизненоважна за мъничето. От първия му ден насетне то има неотменима нужда от прегръдки и близост с родителите си. Най-лесният начин за носене на бебето е със слинг или кенгуро.
И двата варианта имат своите преимущества и предоставят незаменима възможност да прегърнеш и да носиш до сърцето си бебето.
Всички наблюдения и изследвания свързани с носенето на бебета показват, че психофизическото им развитие се нормализира, имунитетът им се повишава. Бебетата и децата, които са гушкани израстват по-здрави, уверени в себе си и способностите си личности, с по-здрава нервна система и съответно – с по-малко здравословни проблеми.
Някои родители предпочитат слинг, други кенгуро. Според повечето лекари кенгурото трябва да се ползва след шест месечна възраст, защото натоварва кръста и гръбнака и може да се получи сколиоза, а слингът предлага удобни пози, които са физиологични.
- Слингът или по български – цедило, е удобна вещ, която представлява дълъг и широк шал от здрав памучен плат, с който може да носиш бебето в различни пози още от раждането до две или три годишна възраст.
- Слингът притиска бебето до мама, то се чувства уютно, гушнато на сигурно, дискомфортът от коликите е много по-малко, същото важи и при растежа на зъбките. Детето е много по-спокойно, спи повече или пък разглежда света от сигурната прегръдка на мама. Разположението в слинга напомня на това в ръцете на мама, бебето може да е както в хоризонтална, така и във вертикална поза, в зависимост от месеците му. Така ръцете на мама са свободни.
Новородените бебета трябва да бъдат поставяни в слинга хоризонтално, от втория или третия месец може да носиш бебето и вертикално, като шалът минава кръстосано през гърба и под дупето на бебето, но е задължително двата края на слинга да обхващат крачетата до коленете, така че бебето да е притиснато към мама като жабче и да я обгръща. Така тежестта на тялото е разпределена правилно. Тази поза е съвсем физиологична и дори се смята, че е като профилактика на дисплазията на тазобедрените стави.
- За разлика от слинга, в кенгурото крачетата на бебето са по-свити, близо едно до друго и така тежестта не се разпределя равномерно, като основно пада върху таза и гръбнака.
- Кенгурото не може да притисне така добре бебето до мама, то не е плътно до нея.
- Ако кенгурото не е качествено, а на българския пазар има много некачествени варианти на различни цени, нито бебето нито майката ще се чувстват удобно.
- Близостта до мама стимулира производството на кърма, а в слинг бебето може да бъде хранено по всяко време, на всякъде и незабелязано от никого.
От друга страна някои майки изпитват затруднения в техниките за връзване на слинг и се чувстват несигурни в носенето на бебето.
През зимата носенето в слинг ще трябва да е съобразено с връхната дреха на мама, слингът може да е от разтегателен плат, за да се намества лесно бебето, въпреки дебелите му зимни дрехи. През лятото пък носенето в слинг може да доведе до претопляне на бебето, тъй като увиването в допълнителни пластове плат запотява и загрява.
Има различни видове кенгуру, както и слингове. Всеки един предполага различни пози на носене, важното е да го съобразиш с възрастта на бебето и да го поставяш правилно. Остава да пробваш няколко варианта, за да усетиш кой е твоят.
Слинг или кенгуру за носене на бебе
Слинг или кенгуру за носене на бебе
Слинг или кенгуру за носене на бебе
Слинг или кенгуру за носене на бебе
Слинг или кенгуру за носене на бебе
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.