Следродилна депресия за... татковци

• от 2

Да, правилно прочете! Оказва се, че никой не е застрахован. Защо се получава и как да се предпазиш от „бебешката тъга”, ще научиш в нашия наръчник за оцеляване след раждането.

Да, правилно прочете! Оказва се, че никой не е застрахован. Защо се получава и как да се предпазиш от „бебешката тъга”, ще научиш в нашия наръчник за оцеляване след раждането.

Помниш ли безкрайното обикаляне по магазините – ти, твоята половинка и щръкналото й коремче пред вас? Щанд след щанд, мол след мол, списък след списък… И така – месеци наред.

Колко футболни срещи пропусна заради есенните промоции в най-новия бебешки хипермаркет? А колко мечтани рибарски такъми си останаха зад щанда, заради „задължителния” стерилизатор за шишета, който всяка разумна млада майка e редно да притежава. Да не говорим за ултрамодерната бебешка количка, която „изяде” дългоотлагания ремонт на твоя собствен позастаряваш автомобил.

Накрая вече нямаше грам търпение цялото това безмилостно пилеене на средства да приключи. И на бял свят да се появи притежателят на всички тези стоки, които превзеха дома ви! А в деня на изписването от изтънелия портфейл извади една от последните банкноти за месеца, за да купиш най-разкошния букет за своята жена, пардон – за майката на твоето дете. Пое си дълбоко въздух и облекчено въздъхна с искрената надежда повече да не стъпиш в бебешки магазин...

  • Шопинг без край!

Но... Изненадаа! Още на втория ден у дома се оказва, че безброй важни покупки мистериозно са пропуснати. Липсва бебешки гел за къпане; спирт и памук за пъпчето; бодитата (макар и маркови) са само пет на брой,а вече четири са за пране; хавлийката с качулка и ръкави е за едногодишно дете, а въпросният стерилизатор хваща прах на плота, докато половинката ти те праща за зелеви листа за компреси на гърдите… А семейният бюджет е изтънял до неузнаваемост.

  • Как да се предпазиш?

Стоп кадър! Да се върнем малко назад, при списъците. Оттам започва всичко. Най-важното е да не се предоверяваш на любезните продавач-консултанти в бебешките магазини. Често техните списъци и препоръки са пълни с „екстри”, чиято употреба е спорна. По-добре се виж на по бира с някой приятел, който вече е извървял първите месеци на бащинството. Той със сигурност ще те осветли по въпроса за бебешкото пазаруване. А това ще ти спести, както много време, така и немалко средства.

  • Бурен нощен живот

Дори успешно да си преодолял първата причина за следродилната депресия при татковците, очакват те още няколко скрити капани. Най-коварният е нощното недоспиване. Каквото и да са ти говорили, колкото и да се надяваш точно на вас да се падне онова мечтано спящо ангелче, подготви се за безкрайни нощни фиести. Само че не в любимия ти бар, а у дома с твоето отроче. Имаш по-големи шансове за относително спокойни нощи, ако половинката ти кърми – така поне няма да се налага да ставаш в късни доби и да приготвяш мляко за бебока. Но, така или иначе, никога вече няма да си така бодър рано сутрин. А физическото изтощение ден след ден често се отразява и на емоционалното ти равновесие.

  • Как да се предпазиш?

Най-важното е да си подготвен реалистично. Втората стъпка е да поговориш откровено с твоята половинка. Немислимо е (поне от наша гледна точка) да прилагаш трика със спането в отделна стая. Това определено не е решение на въпроса, най-малкото защото плачът на твоето бебче ще се чува и през стените. По-добре обмислете някакъв приемлив график за първите ревливи нощи.

  • Пелените свършиха, ами сега…

И с най-добрия график, почти сигурно е, че ще се стигне до онази кошмарна нощ, в която пликът с еднократни пелени ще се окаже праазен! И то, точно когато сладката ти рожба е освободила коремчето си. Проблемът е в трудната организация на дейности, с които не си се сблъсквал досега. Нормално е да се терзаеш как така успяваш да ръководиш цял отдел в офиса, а у дома все още не успяваш да въведеш работеща организационна система.

  • Как да се предпазиш?

Следродилна депресия за... татковци

Бъди откровен със себе си! В офиса си от няколко години, а баща –  си само от седмица-две. Нормално е да не се справяш толкова добре, колкото ти се иска. Дай си време и не се терзай! А се опитай да приемаш всяка нова екстремна ситуация от смешната й страна.

  • Страх от новото човече…

Според някои теории следродилната депресия при майките се дължи най-вече на небалансиран хормонален обмен. Не така стоят нещата при татковците обаче. Основните причини се коренят в страха дали ще се справят с новата си бащина роля. За критични се определят първите месеци, когато животът у дома безспорно се преобръща.

Вместо да се терзаеш дали от теб ще стане добър и отговорен татко, обръщай всекидневно внимание на малкото. Говори му, разказвай му как е минал денят ти, гушкай го, разхождай го.

Опитай се да мислиш за своята рожба не само като за бреме, което ти носи нови отговорности  и тревоги. Все пак това е нов пълноценен член на вашето семейство. Това е твоето дете, което има нужда от своя уверен, усмихнат и спокоен татко! А това си именно ти!

calendar

Календар