Следобедният сън не само осигурява почивка на мозъка, но и действа като допинг за умствения капацитет на човека, стана ясно от ново изследване на американски учени.
"Сънят има възстановителен ефект след продължително будуване, но също така засилва неврокогнитивния капацитет, сравнено с момента преди следобедния сън", обяснява Матю Уокър, професор по психология в университета Бъркли, Калифорния и ръководител на научния екип.
Учените са изследвали 39 пълнолетни лица, разделени на две групи, едните от които подремвали следобед, а другите - не. По обед двете групи показали при изследвания еднакви възможности при активирането на областта от мозъка, където се натрупва информация. В 14:00 ч. участниците в първата група легнали да спят за 90 минути, а втората група бодърствала. В 18:00 часа двете групи отново били изследвани за възможност да запаметяват информация и хората, който бодърствали през целия ден, показали по-слаби резултати в сравнение с регистрираните преди теста. Затова пък при първата група било установено, че дрямката е подействала стимулиращо за умствените възможности.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.