Защо децата не искат да спят следобед?
Има деца, които не протестират срещу следобедния сън, защото обичат кратките дрямки, зареждащи ги с енергия за нови приключения. Други обаче гласно протестират срещу тази част от програмата им, спорят, викат и театралничат само за да разубедят майките и татковците да не ги слагат в леглото посред бял ден. Много от тези малчугани не харесват и детските градини именно заради задължителния следобеден сън. Съществуват различни причини, поради които децата да отказват да заспят през деня.
Основният аргумент е притеснението, че ще изпуснат нещо вълнуващо, интересно и забавно, докато спят. Макар по-малките да разполагат с достатъчно време за игра, за тях то никога не стига. Други пък отказват следобедния сън, защото се страхуват да останат сами. Детското въображение е необятно платно за всякакви фантазии. И така, когато малчуганът остане сам, в главата му се разиграват различни сюжет, които понякога се оказват доста стряскащи. Трети „бойкотират“ следобедното спане, защото нямат изграден навик да го правят и виждат в него по-скоро наказание, отколкото почивка.
Как да накарате детето да спи следобеден сън?
Колкото и да упорства, има начини, които ще ви помогнат да убедите детето да спи следобеден сън. Имайте предвид обаче, че резултатът няма да е мигновен и ще трябва време и търпение, докато го постигнете.
- Ангажирайте времето преди обяд. Според специалисти най-доброто време за следобеден сън при децата е след като са се наобядвали. Средата на деня дава идеална възможност на малчугана да се наспи и в същото време не вреди на съня му през нощта. И тъй като най-хубаво се спи, когато човек е изморен, постарайте се да запълните предиобедната прогама на детето с всякакви активности. Колкото повече енергия изразходи, толкова по-склонен ще бъде да си почине.
- Превърнете следобедния сън в навик. Няма как детето да се съгласи да спи следобед, ако един ден го принуждавате да го прави, а друг – отстъпвате и го оставяте да си играе. Отстоявайте думите си и не поддавайте на миловидни изражения и трогващи детски сълзи. Един ден ще разберете, че усилията са си стрували.
- Преди лягане. Преди да изпратите детето да спи, убедете се, че няма нищо, което да пречи на заспиването. Малчуганът трябва да е хапнал, да не е жаден, да е минал през тоалетната. Ако детето е превъзбудено, няма да успее да заспи, затова го успокойте с приказка или увлекателна история.
- Създайте подходящи условия за следобеден сън. Като за начало изключете телевизора - анимационните филмчета няма да приспят детето. Спуснете щорите и пазете тишина. Махнете всички шумни играчки от леглото, като обясните, че и те имат нужда да поспят. Оставете само една, на която малчуганът най-много държи. Открехнете леко врата на стаята, за да не се притеснява детето, че остава само.
Съвет: избягвайте думите „сън“ и „спане“. Заменете ги с „почивка“, „лежане“, „отдих“.
За и против следобедния сън при децата
С времето възникнаха известни спорове за това дали следобедният сън трябва е задължителен за децата или могат да минат и без него.
- „Противниците“ на задължителния следобеден сън смятат, че той е излишен, ако детето спи поне 12 часа през нощта. Позицията им е подкрепена и от учени специалисти, които твърдят, че след 4 годишна възраст дрямките през деня са излишни.
- Привържениците на следобедния сън пък са твърдо убедени, че без него детето ще развали дневния си режим, тъй като ще се преумори, вечерта ще му се приспи рано и съответно сутринта ще се събуди в необичаен час. Освен това следобедният сън помага на децата да се заредят организма с енергия, а мозъкът разполага с известно време, през което да обработи информацията и емоциите от предиобед.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.