Т.нар синдром „Кухо яйце” е една от най-обичайните причини за спонтанен аборт в първия триместър на бременността.
Това е състояние, при което оплодената яйцеклетка се захваща успешно за маточната стена, но от нея не се развива ембрион. И тъй като в повечето случаи организмът сам изхвърля яйцеклетката, много жени дори не разбират, че са били бременни.
Вижте какво още трябва да знаете за синдрома „Кухо яйце”.
При нормална бременност, до 6-тата седмица от последния менструален цикъл на жената би трябвало да се е оформил ембрион, да се чува сърдечен ритъм и матката да е нараснала до определени размери.
При синдром „Кухо яйце” ембрионът или спира да се развива прекалено рано, или изобщо не се формира. Вместо това обаче, в яйцеклетката се формират плацента и мембрана, което от своя страна влияе върху хормоналните промени в организма. Той започва да отделя хормона Хорионгонадотропин, индикиран от теста за бременност като положителен резултат. Проявят се и някои от ранните симптоми за бременност (гадене, умора, подути гърди), а на видеозона се вижда оформен плоден сак.
В по-късен етап на синдрома „Кухо яйце”, когато хормоналните нива започнат да се понижават, неразположението отшумява и е възможно да се появи червеникаво-кафяво влагалищно зацапване, придружено от спазми. Ако до 12-та гестационна седмица не бъде установен сърдечен тон и ултразвукът показва празен плоден сак, гинекологът поставя окончателна диагноза „Кухо яйце”.
Какви са причините за синдром „Кухо яйце”?
Въпреки че понякога причините за формирането на празен плоден сак могат да се дължат на недостатъчно производство на определени хормони от организма, като основен фактор за състоянието специалистите посочват хромозомни аномалии.
Смята се, че синдром „Кухо яйце” се развива, когато хромозомите, изграждащи плода са повредени или разбъркани в резултат на тежък генетичен дефект. Тялото рзпознава тази нередност и решава да сложи край на бременността като защитна реакция.
Спонтанен или медицински аборт при синдром „Кухо яйце”?
Дали се налага медицинска намеса или е препоръчително да се изчака организмът сам да изхвърли яйцеклетката, е преценка на лекаря.
Обикновено до края на първия триместър организмът сам ще изхвърли оплодената яйцеклетка. По-важен в случая е психологическият фактор, тъй като на много жени им е трудно да преодолеят мисълта, че така дългоочакваната и мислена за реална бременност, всъщност е неуспешна. Затова много специалисти препоръчват разговор с психолог, максимална подкрепа от страна на близките и подновяване на опитите за зачеване веднага щом стане възможно.
Именно емоционалното състояние на жената често става причина да се наложи намесата на гинеколога, под чийто контрол да се извърши медикаментозен аборт или да се прибегне до кюретаж. Последната процедура се извършва и по чисто здравословни причини като силно кървене и симптоми за инфекции.
Синдром „Кухо яйце” и следваща бременност
Преживяването на синдром „Кухо яйце” един път, не означава, че ще се повтори и следващия път. Всъщност проучванията са установили, че жените, забременели в рамките на шест месеца след това се радват на пълноценна и нормална бременност.
Експертите препоръчват опитите за следващо зачеване да започнат след появата на менструалния цикъл, което се случва на четвъртата до шестата седмица след спонтанния аборт или медицинската манипулация. За жените, които са преживели няколко спонтанни аборта или са имали извънматочна бременност, е добре да изчакат между 6 и 12 месеца.
През това време партньорите трябва да взимат предпазни мерки, тъй като овулацията може да настъпи на втората седмица след прекратяването на бременността.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.