Симптоми при децата, които не бива да пренебрегвате

• от

Поради слабата си имунна система и неукрепнал организъм децата постоянно проявяват някакви симптоми на неразположение.

Поради слабата си имунна система и неукрепнал организъм децата постоянно проявяват някакви симптоми на неразположение.

Температура, болки в стомаха, течащ нос, сърбящ обрив – типичните показатели за дисбаланс на здравословното състояние могат да ви изненадат навсякъде и по всяко време.

Но как да разберете дали е сериозно и в кои случаи трябва да потърсите спешна медицинска помощ? Вижте кои са симптомите при децата, които не бива да пренебрегвате.

Симптоми при децата, които не бива да пренебрегвате

Много родители се притесняват, че търсенето на спешна помощ би изглеждало смешно, ако се окаже, че детето просто е хванало грип. Затова чакат състоянието му да стане критично, за да звъннат на педиатъра. И понякога това се оказва фатално.

Така че, ако инстинктът ви нашепва, че нещо не е наред, не му се противопоставяйте. Животът на малчугана е ваша отговорност и единствено вашата навременна намеса може да предотврати по-сериозни последици. Консултацията със специалист е нещо съвсем естествено, а и ще успокои тревогите ви. Ето в кои случаи трябва да действате незабавно.

Треска

Симптоми при децата, които не бива да пренебрегватеТреската е един от начините на тялото да се защитава от инфекция. А наличието й означава, че имунната система на детето функционира. Но не винаги са необходими спешни мерки. За най-точен резултат премерете температурата ректално. Ако я мерите помишнично, добавете един градус.

Ако е под 38,3 градуса, детето изглежда и се чувства добре, има апетит и изпитва жажда, можете да пропуснете разходката до лекаря. Просто му позвънете за консултация. Но ако, температурата достига (или надвишава) 40 градуса, треската продължава повече от 48 часа, а детето изглежда зле, няма апетит и е обезводнено, незабавно потърсете помощ.

Силно разстроен стомах

Причина може да са хранително отравяне или гастроентерит (т.нар. стомашен грип). Наблюдавайте колко често детето повръща или има диария, за да вземете мерки срещу дехидратацията на организма. Повръщането 3 пъти за един следобед може да не причини дехидратация, но 8 пъти диария в рамките на 8 часа или комбинация от диария и повръщане – да.

Колкото по-малко е детето, толкова по-висок е рискът от обезводняване. Процесът трябва да се следи внимателно. Ако видимо се влошава, потърсете лекар. Възможно е вливане на интравенозна течност и предписание на медикаменти за спиране на повръщането. В по-леките случаи се назначава прием на електролити (разтвор от вода и сол, киселина или основа) в домашни условия.

Обрив

Обривът по ръцете или краката обикновено е безобиден. Но обрив по цялото тяло се нуждае от внимателен оглед, за да прецените нужна ли е спешна помощ. Ако при натиск побелява, а после отново става червен, бъдете спокойни – това е характерно при вирусни обриви, алергични реакции и уртикария. Много по-опасни са малките червени или морави петънца, които не променят цвета си и често са придружени с треска – те може да са индикатор за менингит, сепсис или друг сериозен вътрешен процес. Друг вариант е уртикарен обрив, придружен с подуване на устните и затруднено дишане – симптоми за остър анафилактичен шок.

За ваша сигурност и за да предотвратите по-сериозно състояние, търсете лекарска помощ всеки път, когато забележите малки червени или морави непобеляващи точици, разпространяващи се по кожата на детето.

Симптоми при децата, които не бива да пренебрегватеГлавоболие

Слабото и безобидно главоболие преминава под въздействие на обичайните аналгетици. Силното и сериозно главоболие – не. Ако болките на детето продължават няколко часа или са толкова силни, че му пречат да се храни, да играе, да се наслаждава на любимите си занимания, потърсете лекар незабавно. Същото важи, ако са придружени с гадене, треска или схващане на врата, замъглено зрение.

По презумпция, ако са здрави, децата не би трябвало да ги боли глава. Като цяло главоболието се причинява от стягане на мускули в скалпа, а не от мозъкчен проблем, но главоболие с неврологични симптоми (дезориентираност, замъглено виждане или трудности в ходенето) се нуждае от спешна консултация.

Схванат врат

В редки случаи схващането на врата е показател за сериозен здравословен проблем. Обикновено е резултат от възпалени мускули след спане накриво или при  настинка. Но ако детето е преживяло травма или налице са и други симптоми като треска, намалена чувствителност или главоболие, потърсете лекар. Може да става дума за някакво вътрешно нараняване или за менингит. Разбира се, има и по-безобиден вариант - комбинацията от схванат врат и треска е показател за възпаление на сливиците. Лекарят ще установи най-точно.

calendar

Календар