Може би ще се учудиш, че разполагаш с мощно терапевтично оръжие... твоят собствен глас!
На света няма майка, която да не иска детето й да се чувства защитено, да е здраво, щастливо и да се справя с увереност с препятствията, които съпътстват неговото израстване. Това обаче е трудно постижим максимум, тъй като пред малкото човече неминуемо се оказва, че има препъникамъчета, които то понякога не може да преодолее само. Т.е. има нужда от помощ.
А ти, мила майчице, си първата, готова да разпери криле над него, за да го защити и да му помогне. Въпросът е как да направиш това, за да го избавиш от неговите терзания и, а себе си – от тревогите, които те връхлитат в такива моменти.
Разбира се, че за да си по-сигурна в адекватността на мерките при проблем на твоята рожба, можеш да потърсиш и да се осланяш на специализирана помощ. Но има нещо, което си в състояние да направиш преди това и сама, без да се налага да травматизираш мъника с чужда намеса. И за това можеш да използваш силата на... твоя глас.
Какво казва науката...
Детето започва да чува от петия месец на вътреутробното си развитие и разпознава майчиния глас сред всички останали звуци, както и след като се роди, когато вече реагира много емоционално на него и всичките му интонации. Той става негов собствен, вътрешен глас. И ако му дава чувство за спокойствие, щастие, здраве, добро развитие, то психиката на детето му се подчинява. Но също така психиката на детето се подчинява на майчиния глас, когато тя предявява към него много претенции или постоянно го упреква. По този начин майката внушава на детето си програма за неуспехи и болести.
Именно върху обстоятелството, че майчиният глас има сугестивен ефект върху детето, стъпва методът на мама-терапията, разработен от руския психиатър и психотерапевт професор Борис Драпкин. Според него хипнотичният ефект на майчиния глас е мощно и абсолютно безвредно оръжие, което трябва да се използва за преодоляването на възникналите проблеми в детското развитие. Особено днес, когато с всяка изминала година расте броят на деца с неврози, с нервно-вегетативна дистония (нарушение на вътрешното равновесие на организма – кръвообращение, топлообмен, храносмилане; проявите на дистония могат да имат постоянен или кризисен характер – панически пристъпи, припадъци и други пристъпообразни състояния, заекване, нощно напикаване, функционални заболявания на вътрешните органи, в основата на които стоят нервни фактори).
„Сложността при лечението на съвсем малките деца – казва Драпкин - се заключава и още в това, че при тях са възможни съвършено непредсказуеми, парадоксални и различаващи се от възрастните реакции на лекарства и психологически намеси. А майката като средство за лечение е абсолютно безопасна. Детето постоянно усеща близостта си с майката и реагира на най-малките промени. И нерядко – именно заболяването е призив, с който детето казва: обърнете ми внимание, поправете грешката!”
Програма за щастие
Тя включва четири блока от фрази*, които се произнасят половин час след като детето е заспало. Това са онези фази на съня, в които от гледна точка на човешкия мозък, както и от гледна точка на някои психофизиологични процеси да „извършим” нещо на сън е равносилно да го извършим и наяве, в реалността. Казано по-просто, внушенията по време на сън се екстраполират като поведенчески реакции в действителността, което означава, че тези внушения играят ролята на коректив.
1 блок. Витаминът на майчината любов
Аз много, много силно те обичам;
Ти си най-скъпото ми и родно нещо, което имам;
Ти си моя родна частичка, родна кръв;
Без теб аз не мога да живея;
Ние с тати много силно те обичаме.
2 блок. Физическото здраве
Ти си силно, здраво, красиво дете, момченце/момиченце мое;
Ти се храниш добре и затова бързо растеш и се развиваш;
Ти имаш силно и здраво сърце, гърди, коремче (произтича пресичане на всички психосоматични заболявания – астма, сърдечни неврози, дискинезия на жлъчните пътища);
Ти се движиш леко и красиво (пресича всички двигателни нарушения);
Ти си кален, рядко и малко боледуваш.
3 блок. Нервно-психично здраве
Ти си спокойно момченце/момиченце;
Ти имаш хубави, здрави нерви;
Ти си търпелив, ти си добър, ти си общителен;
Ти си умно момче/момиче;
Твоята главичка се развива отлично, всичко разбираш и запомняш;
Ти винаги си в добро настроение и обичаш да се усмихваш (ограничаваме детските депресии и цяла група психически нарушения);
Ти добре спиш;
Ти заспиваш леко и бързо, ти сънуваш само хубави и добри сънища;
Ти си почиваш добре, когато спиш;
Говорът ти се развива добре и бързо.
4 блок. Емоционален ефект, пречистване от болестите (от народната медицина)
Аз вземам и изхвърлям твоята болест и твоите трудности. (По-нататък назоваваш конкретните проблеми на детето);
Аз вземам и изхвърлям твоят лош сън ;
Аз вземам и изхвърлям твоите страшни сънища;
Аз вземам и изхвърлям твоята плачливост;
Аз вземам и изхвърлям твоята неохота за хранене;
Аз много, много силно те обичам – заключителната и най-важна фраза!
Най-важното е винаги да завършваме с уверението в безграничната ни майчина любов. Обърнете внимание: цялата програма е абсолютно позитивна, няма никакво НЕ, вие просто пробуждате в детето желание да бъде добро, щастливо, здраво и затвърждавате увереността му, че това е възможно.
*Изключително важно за успеха на терапията е майката да е в кондиция и да повтаря всяка фраза пунктуално точно, защото отделните думи и техният ред са премислени и проверени.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.